Daňové zvýhodnění na děti

Daňové zvýhodnění na děti je daňová sleva pro rodiny s dětmi. Výše této slevy závisí na počtu vyživovaných dětí a specifikem daňového zvýhodnění na děti je fakt, že nejen snižují vaši daň z příjmu, ale můžou vám dokonce přinést i daňový bonus. Neboli stát začne platit peníze vám.

Pro rok 2024 došlo k několika úpravám daně z příjmu, které se v budoucnu můžou dotknout i rodin s dětmi. Daňové zvýhodnění ale zůstalo zatím nezměněno. A uplatňuje se za stejných podmínek a ve stejné výši jako v minulém roce.

Daňové zvýhodnění na děti je 1 267 Kč, 1 860 Kč a 2 320 Kč měsíčně.

 • Jak velká je to sleva: 15 204 Kč na první dítě, 22 320 Kč na druhé dítě, 27 840 Kč za třetí a každé další dítě, zaměstnaní můžou slevu uplatňovat měsíčně ve výši 1 267 Kč na první dítě, 1 860 Kč na druhé dítě a 2 320 Kč na třetí a každé další dítě. Sleva se zdvojnásobuje, pokud má dítě ZTP/P.
 • Kdo má nárok: poplatník, který vyživuje dítě a žije s ním ve společné domácnosti, tedy například jeden z rodičů, ale slevu můžou uplatnit i prarodiče, pokud rodiče nemají dostatečný příjem. OSVČ můžou slevu uplatnit bez omezení. Pro uplatnění daňového bonusu musí mít poplatník dostatečné příjmy, které převyšují pro rok 2023 částku 103 800 Kč (šestinásobek minimální mzdy). V roce 2024 bude platit částka 113 400 Kč.
 • Jak uplatnit: v daňovém přiznání, nebo u zaměstnavatele v čisté mzdě, je nutné dodat potvrzení, že slevu na dítě nečerpá druhý z rodičů.
 • Kdy uplatnit: při daňovém přiznání (2. dubna/2. května elektronicky), u zaměstnavatele každý měsíc.
 • Může přinést daňovou vratku: ANO.
 • Může přinést daňový bonus: ANO.

Přehled daňových slev na děti:

Daňové zvýhodnění na děti 2022 roční měsíční
na první dítě 15 204 Kč 1 267 Kč
na druhé dítě 22 320 Kč 1 860 Kč
na třetí a každé další dítě 27 840  Kč 2 320 Kč
na první dítě (pokud má ZTP/P) 30 408 Kč 2 534 Kč
na druhé dítě (pokud má ZTP/P) 44 640 Kč 3 720 Kč
na třetí a každé další dítě (pokud má ZTP/P) 55 680 Kč 4 640 Kč

Jaký je rozdíl mezi daňovým zvýhodněním a základní slevou na poplatníka?

Základní sleva na poplatníka je daňová sleva určená pro každého poplatníka daně z příjmu. Oproti tomu daňové zvýhodnění můžou využívat pouze rodiny s dětmi.

Přečtěte si více o základní daňové slevě na poplatníka!

Jaké jsou podmínky pro využití daňového zvýhodnění na děti:

 • Slevu může použít pouze jeden z rodičů, sleva je na dítě (a ne na poplatníka). Navíc musí dokazovat, že druhý rodič tuto daňovou slevu nevyužívá.
 • Daňové zvýhodnění uplatňuje zaměstnanec i OSVČ bez významných rozdílů.
 • Pro uplatnění slevy při čerpání bonusu musí být dodržen minimální příjem ve výši šestinásobku minimální mzdy za rok, pro rok 2023 tedy platí částka 103 800 Kč, pro rok 2024 je pak limit ve výši 113 400 Kč.
 • Daňový bonus může čerpat zaměstnanec měsíčně, případně v ročním zúčtování daně.
 • Daňový bonus může čerpat i OSVČ v daňovém přiznání.
 • Daňové zvýhodnění na dítě můžete uplatnit poprvé v měsíci, kdy se vám dítě narodilo.
 • Čerpání daňového zvýhodnění na děti neovlivňuje využití daňové slevy na umístění dítěte v předškolním zařízení (tzv. školkovné).
 • Pokud rodiče nemají dostatečné zdanitelné příjmy, tak daňové zvýhodnění můžou uplatnit i prarodiče, pokud mají stejné bydliště jako děti.

Jak uplatnit daňové zvýhodnění na ZTP/P

Pokud máte dítě s průkazem ZTP/P, tak vždy se vyplatí toto dítě dávat jako druhé či třetí. Ve formuláři pro uplatnění daňového zvýhodnění je totiž na vás, v jakém pořadí děti uvedete. Není nutné, aby nejstarší dítě bylo jako první a každé další dle pořadí.

Pokud tedy máte více dětí, první je postižené a všechny další zdravé, je nejvýhodnější uvést dítě s průkazem ZTP/P jako poslední z dětí, protože tak je daňové zvýhodnění největší.

Co je to daňový bonus?

Daňové zvýhodnění je jediná z daňových slev, která vám může přinést daňový bonus. To jsou peníze, které vyplácí stát vám. Platí, že při použití daňových slev se nejdříve uplatňují všechny další slevy a daňové odpočty, které snižují povinnou daň z příjmu. Poté se teprve uplatňuje daňové zvýhodnění na děti. A pokud je daňové zvýhodnění vyšší než daň z příjmu, tak rozdíl vyplatí stát vám.

Jak uplatnit daňové zvýhodnění na děti jako zaměstnanec?

Zaměstnanec uplatňuje daňové zvýhodnění měsíčně při výplatě čisté mzdy. Je ovšem nutné mzdové účetní dokázat, že daňové zvýhodnění neuplatňuje druhý z rodičů. Do mzdové účtárny tak doručíte formulář Prohlášení druhého z poplatníků, to pokud druhý z rodičů pracuje jako zaměstnanec. U nezaměstnaných nebo u OSVČ je možné doručit pouze čestné prohlášení o neuplatňování slevy.

Může daňové zvýhodnění na děti uplatnit OSVČ?

Pro živnostníky není v současné době stanoveno žádné omezení, že by daňové zvýhodnění nemohli používat. Neplatí už ani podmínka pro uplatňování reálných výdajů. A i OSVČ má nárok na vyplacení daňového bonusu.

Daňové zvýhodnění, stejně jako všechny další slevy a odpočty, uplatňuje OSVČ v daňovém přiznání jednou ročně. I živnostník musí dokázat, že daňové zvýhodnění neuplatňuje druhý z rodičů (prohlášením druhého z poplatníků nebo čestným prohlášením druhého z poplatníků).

(foto: Caesar Aldhela on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4.7]

By hb

69 thoughts on “Daňové zvýhodnění na dítě 2024: jak a kdy uplatnit děti v daních”
 1. Dobrý den,
  dcera předčasně ukončila studium na střední škole k třetímu dni v měsíci. Mám ještě v tomto měsíci nárok na slevu na dítě nebo již nikoli. Děkuji

 2. Dobrý den, podávám si sama daňové přiznání ale měla jsem jen příjem ze zaměstnání. Bohužel pro nemoc jsem nedosáhla hranice příjmu pro přiznání bonusu na děti. Ale za několik měsíců mi byl bonus v zaměstnání vyplacen, protože jsem měla měsíční mzdu která to dovolovala. Nyní ale když spočtu celý rok, tak to vypadá, že bych měla bonus vrátit. Ale prý na již vyplacený bonus nárok neztrácím. Jenom nevím kam (do kterého řádku) to uvést v daňovém přiznání a by mi nevycházelo, že mám bonus vrátit.
  Děkuji

  1. Dobrý den mám dceru,studuje na středním odborném učilišti,je ji 19 let ,pobírá invalidní důchod 3 stupně a má invaliditu 3 stupně ZTP/P tím pádem pobírá péči.Mohu si ji jako otec dát do společného zdanění v praci.Dekuji za odpověď

 3. Dobrý večer, pokud přítel začal pracovat až od cervence, při vyplňování daňového přiznání se píšou u dětí teda měsíce od cervence do prosince nebo to platí prostě jako za celý rok 12 měsíců teda?díky za odp. Verca

 4. Dobrý den, v květnu se nám narodila dcera a otec si ji začal uplatňovat v zaměstnání měsíčně až od července. Je možné v daňovém přiznání si uplatnit daňové zvýhodnění za měsíce květen a červen?
  Ještě se chci zeptat, pokud vyjde rozdíl na daňovém bonusu záporný, tzn.uhrn vyplacených měsíčních daňových bonusů je vyšší než daňovy bonus vypočítaný v daňovém přiznání, pak tento rozdíl se do daňového přiznání zapisuje se znaménkem minus?
  Moc děkuji za odpověď

   1. Dobrý den, znamená to tedy, že daňové zvýhodnění na dítě je možné si do daňového přiznání dát za měsíce květen až prosinec? I když v měsících červenec až prosinec bylo uplatňováno měsíčně?

    1. dobrý den, do daňového přiznání dáte zvýhodnění za květen až prosinec. přičemž podle potvrzení o zdanitelných příjmů vyplníte už obdržené slevy na dani za měsíce červenec až prosinec.

 5. Dobrý den,
  rád bych se zeptal, zda mohu žádat o daňové zvýhodnění na 2 děti. Děti žijí s matkou v Anglii. Já žiji a pracuji v ČR. Matka daňové
  zvýhodnění nežádá. Bylo by to možné?
  Děkuji.

 6. Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s uplatněním slevy na druhé dítě. Mám dvě děti každé s jiným partnerem . Jsem na rodičovské dovolené a pracují na DPP a mám invalidní důchod. Příjem a DPP a invalidního důchodu dohromady dává požadovanou částku za rok.
  Partner si naše společné mladší dítě uplatňuje v zaměstnání. Mohu tedy starší dceru uplatňovat v ročním zdanění jako druhé dítě?

  1. dobrý den, pokud si budete uplatňovat druhou dceru jako jedinou, tak je to pro vás první dítě. abyste mohla uplatnit druhé dítě, musíte uplatnit dvě děti.

  2. Dobrý den
   Chtěla bych prosím vědět,když přítel má daň na děti a já půjdu do práce a chtěla bych uplatnit daň na sebe od kdy jí můžu žádat? Jestli během roku ji můžu napsat na sebe a nebo až od ledna dalšího roku? Děkuju za odpověď

 7. Dobrý den,dcera studuje vysokou školu ale odstěhovala se k příteli kde si dala také trvalý pobyt.Chodí pouze na brigády. Vztahuje se to nějak na daňové zvýhodnění na dítě u jednoho z rodičů,nebo si musí sama podat přiznání. A na co má nárok.
  Děkuji

  1. dobrý den, daňové zvýhodnění na dítě a povinnost tohoto dítěte podat daňové přiznání spolu nesouvisí. daňové zvýhodnění může použít jeden z rodičů, pokud se dítě soustavně připravuje na budoucí povolání, například studiem na vš. daňové přiznání musí dcera podat, pokud například podniká, má příjem z pronájmu a podobně.

  2. Dobrý den, ráda bych se zeptala jak je to s uplatněním slevy na druhé dítě. Mám dvě děti každé s jiným partnerem . Jsem na rodičovské dovolené a pracují na DPP a mám invalidní důchod. Příjem a DPP a invalidního důchodu dohromady dává požadovanou částku za rok.
   Partner si naše společné mladší dítě uplatňuje v zaměstnání. Mohu tedy starší dceru uplatňovat v ročním zdanění jako druhé dítě?

 8. Dobrý den,
  loni jsem pracovala 3 měsíce, další 4 měsíce jsem byla na pracovní neschopnosti a zbylých 5 měsíců jsem na mateřské. Jak je to s bonusem na děti, když jsem pracovala jen tak to? Můžu uplatnit i nově narozené dítě? Příjmy jsem měla vyšší než je limit 97 200,-.

  1. dobrý den, ano, slevu můžete uplatnit v ročním zúčtování či daňovém přiznání. můžete uplatnit i slevu na nově narozené dítě, od měsíce narození.

 9. Dobrý den,prosím kolik je potřeba odpracovat dní,abych měla ve vyplatě slevu na děti ? Když jsem třeba měla nástup 30.1.,bude už ve výplatě ? Děkuji.

  1. dobrý den, pro měsíční uplatnění slevy na děti je nutné mít měsíční příjem ve výši poloviny minimální mzdy (17 300 v roce 2023).

 10. Dobrý den,
  jsem zaměstnána, slevu na děti uplatňuji měsíčně v rámci měsíční mzdy. Dále mám uzavřenu dohodu o pracovní činnosti u jiného zaměstnavatele (zde už slevu na děti nemám). Daňové přiznání si z důvodu dvou příjmů podávám sama. Mám do něj uvést i děti, když už slevu uplatňuji v rámci měsíční mzdy v práci?
  Předem děkuji za radu.

  1. dobrý den, ano uveďte děti do daňového přiznání. stejně tak tam ale musíte uvést údaje z potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele, kde bude mimo jiné také uvedeno, jaké slevy na dani jste už vyčerpala.

    1. Dobrý den, porad jsem trochu zmatená ohledně slevy na dítě. Uplatňuji slevu měsíčně a při ročním zúčtování mám syna vyplnit znovu? Není ta sleva potom duplicitní? .. jak to tedy funguje pokud někdo chce dítě uplatnit jen za celý rok? Moc děkuji za odpověď a Váš.

     1. dobrý den, duplicitně slevu uplatnit nemůžete. pokud ji uplatňujete měsíčně, tak je pak v daňovém přiznání nutné i vyplnit kolonky, jaké slevy vám byly vyplaceny během roku.

  2. Dobry den chtěla bych se zeptat,, jsem zaměstnaná ale od 21.3. na neschopence z důvodu rizikového těhotenství,kde budu až do nástupu mateřské. Celou dobu mám měsíční slevu na 3 děti napsané já, manžel bude měnit zaměstnání a teď si nevíme rady,zda si manžel po nástupu do práce může napsat měsíční slevu na děti na sebe a já to v zaměstnání zrušit?Nebo zda to mohu nechat napsané na sebe i když budu na neschopnosti do mateřské a mohu uplatnit slevy v příštím roce při zúčtování daně u zaměstnavatele? Děkuji za odpověď

   1. dobrý den, obě možnosti jsou možné, záleží na vás. jen tedy pozor, abyste měla v tomto roce dostatečné příjmy pro uplatnění daňového bonusu.

 11. Dobrý den. Mohu uplatnit slevu na děti až v ročním zúčtování, nebo je musím uplatnit měsíčně?

  1. dobrý den, můžete měsíčně, nebo ročně. záleží na tom, jak si to zvolíte a zda podepíšete prohlášení daně u zaměstnavatele. OSVČ můžou tuto slevu uplatnit pouze jednou ročně.

 12. Dobrý den,
  prosím o radu. Mám tři děti. Nejstarší dcera z prvního manželství (již plnoletá) ještě studující. Jsem zaměstnanec a slevu na děti uplatňuji vždy 1x ročně. Nejstarší dcera je ve střídavé péči a již roky na ni uplatňuji pouze ½ roční slevu. Můj dotaz zní takto. Na jakém místě (kolikáté dítě) ji můžu dle zákona napsat? Naše účetní mi tvrdí, že musí být na posledním (třetím) místě. Kdybych ji mohl uplatnit na prvním, tak by celková částka na tři děti byla výhodnější. Moc děkuji za případnou radu.

  1. dobrý den, můžete ji uplatnit na jakémkoliv místě, ale pouze během šesti měsíců. dalších šest měsíců máte vlastně jen dvě děti, protože dceru uplatňuje její otec.

 13. Dobrý den,
  manželka ukončila pracovní poměr k 15.12.2022 a zaměstnavetel ji do výplaty započítal daňový bonus za naše 3 děti pouze za 15dnů, tedy do doby, kdy byl rozvázán pracovní poměr. Postupoval zaměstnavatel správně nebo měl daňový bonus vyplatit za celý prosinec ?
  Moc děkuji

  1. dobrý den, daňové zvýhodnění na dítě se uplatňuje za celý měsíc. pro uplatnění slevy v celé výšce můžete podepsat ještě roční zúčtování daně nebo si podat daňové přiznání.

 14. Dobrý den,
  prosím ještě o odpověď. Manželka OSVČ uplatňuje paušální výdaje 60%. Může navíc uplatnit i odpočet za 3 děti?
  Pokud ano, ale vypočtená daň je nižší než max. výše odpočtu za děti (bonus), má nárok na zíkání tohoto rozdílu (vratky) od
  státu? Nebo o tento rozdíl přichází?
  Děkuji P.S.

  1. dobrý den, ano odpočet na děti je možné uplatnit i s paušálními výdaji. pokud jde o čerpání daňového bonusu, tak ten může čerpat, pokud její příjmy za rok 2022 překročily limit šestinásobku minimálního příjmu, tedy 97 200 Kč.

   1. Dobrý den,
    prosím o upřesnění, zda se jedná o příjmy na řádku 101 nebo 104 v příloze č.1 daňového přiznání.
    Mockrát děkuji P.S.

    1. dobrý den, pro limit jde o příjmy ze zaměstnání a ze samostatné výdělečné činnosti před uplatněním výdajů. do limitu se nezapočítávají příjmy z kapitálu ani z pronájmu.

     1. Dobrý den chtěl bych se zeptat když pobiram měsíčně slevu na 2 děti tak už to nelze uplatnit do daní? Protože se mi zdá ze dostávám menší výplatu než ostatní děkuji za odpověď

     2. dobrý den, slevu na děti můžete uplatnit každý měsíc, pokud jste to podepsal v daňovém prohlášení. nebo pak jednou ročně v ročním zúčtování nebo v daňovém přiznání.

    2. Dobrý den chci se zeptat může si partner uplatní slevu pokud pobirám příspěvek na dítě? A ponižuje se pak nějak tato částka?

     1. dobrý den, ano může. sleva na dítě a příspěvek na dítě jsou dvě různé věci, které spolu nesouvisí. (kromě faktu, že máte dítě)

   1. Dobrý den mám dvě dcery,Jedna ukončila předčasně sš a je prihlášená na úřade práce,mám nárok na úlevu za ní na dani,když ji není 18 a nepobírá podporu v nezaměstnanosti.

    1. dobrý den, slevu na dítě je možné čerpat u každého dítěte do 18 let, které s vámi žije ve společné domácnosti.

 15. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, zda si roční slevu na dani na děti mohu uplatnit já, pokud si měsíční uplatňoval manžel? Manžel má vyšší mzdu, proto si děti měsíčně uplatňuje on, ale za minulý rok jsem dostala výpověď v práci a odstupné a tedy se mi daně, které jsem zaplatila, výrazně navýšily. Za rok mám stále nižší daňový základ než on, ale daně jsem zaplatila výrazně vyšší. Je možné, abych si za této situace mohla, pro co nejvyšší daňové zvýhodnění, děti napsat do ročního přiznání? A nemusel by potom manžel dodaňovat?
  Děkuji

  1. dobrý den, slevu na děti je možné uplatnit pouze jednou. pokud ji už manžel uplatnil měsíčně po 12 měsíců roku 2022, tak ji ročně uplatnit znovu nelze.

 16. Dobrý den,
  Když 15 létě dítě má menší výdělky z brigád a bude podávat danove priznani, vztahuje se to nějak na daňové zvýhodnění na dítě u jednoho z rodičů?
  Děkuji,

 17. Dobrý den,
  můžete mi prosím poradit zda-li je možné, aby odpočet za 3 děti si oba rodiče OSVČ rozdělili?
  Jeden by uplatnil odpočet za 2 děti a druhý za 1 dítě.
  Děkuji PS

  1. dobrý den, ano je to možné. nevýhodou ovšem bude to, že jeden rodiče bude uplatňovat zvýhodnění na 1. a 2. dítě. druhý rodič pak může uplatnit zvýhodnění na 1. dítě. celková sleva na dani tak bude nižší, protože zvýhodnění je nejvyšší u třetího dítěte.

 18. Potřebuji poradit tet ve vejplatnici jsem zjistila že nemám daně za celý rok vždy to tak bylo. Tet nevím co dělat papíry dostaly a bylo mi řečeno že je vše vporadku a mam to měsíčně. Nerozumím tomu.

  1. dobrý den, pokud byla sleva opravdu uplatněna měsíčně, což je pravděpodobné a obvyklé, tak to najdete na výplatní pásce. pokud sleva uplatněna nebyla ani měsíčně ani v ročním zúčtování daně, tak ještě stále můžete do 2. května podat elektronicky daňové přiznání.

 19. Potřebuji poradit bylo mi řečeno od mého nadřízeného že daně mám na děti každý měsíc ve vejplate ale já vím že jsem to chtěla ročně každý rok jsem to tak měla. Tet řeším co mám dělat.

 20. Když jsem odevzdal daně 25.2. kdy by mi měl přijít preplatek jsem klasický zaměstnanec děkuji za odpověď

 21. Dobrý den, máme v tom zmatek. Ve společné domácnostie 4 děti, já pobiram pouze RP od ÚP. Manžel uplatňuje děti měsíčně. Máme však zmatek v tom zda a jakým způsobem zažádat o doplatek slevy na dani či (daňový bonus) na děti. Všechny aplikace na daňové přiznání n počítají pouze vratku 11000. Přitom rozdíl který má vychází je kolem 30000 na 4 děti,protoze od zaměstnavatele dostává manžel měsíčně 5000. Předem děkuji za pomoc Veronika

  1. dobrý den, pokud manžel uplatňuje daňové zvýhodnění měsíčně u zaměstnavatele, tak na výplatu daňového bonusu jednou za rok už nárok není. ale záleží na okolnostech, jak bylo zvýhodnění uplatňováno a dalších, kontaktujte prosím svého daňového poradce.

 22. Dobrý den, s manželkou žijeme ve společné domácnosti 8 let, před dvěma roky jsme se vzali a máme 2 děti z jejího předchozího manželství. Nyní čekáme spolu dítě. Manželka je v pracovní neschopnosti a poté bude na mateřské. Mohu nyní uplatnit daňové zvýhodnění i na její 2 děti?

  1. pokud žijete s dětmi ve společné domácnosti, tak můžete uplatnit daňové zvýhodnění na dítě vlastní, osvojené, dítě v péči nahrazující péči rodičů nebo dítě druhého z manželů.

  2. Dobrý den, pracuji jako osvč,kde vedu danovou evidenci a od poloviny unora nastupuji jako zamestnanec a živnost ponecham jako vedlejsi.Mám tedy v novemhorším zamestnani, uplatňovat slevu na dítě nebo mám slevu odecistna pri, danovem priznani jako osvč? Jak uplatnovat pokud behemje roku, zivnost uplne zrusim?Dekuji za odpoved Lenka

   1. dobrý den, při zaměstnání můžete slevu na dítě uplatňovat každý měsíc. za zbývající měsíce, kdy jste nebyla zaměstnaná, pouze měla příjmy jako OSVČ, slevu uplatníte při podání daňového přiznání.

  3. Jsem OSVČ z důvodu uzavření provozovny jsem nedosáhla příjmu 87 600 Kč za rok 2020, mám nárok na daňový bonus na dceru?

   1. dobrý den, pokud jste nedosáhla příjmu ve výši poloviny minimální mzdy, tak na daňový bonus nemáte nárok.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *