Pořadí dětí v daňovém přiznání

Daňové zvýhodnění na děti je daňová sleva, kterou může použít poplatník s dětmi do 18 let věku nebo soustavně se připravujícími na budoucí povolání. Daňové zvýhodnění snižuje daň z příjmu a tato daňová sleva může dokonce přinést tzv. daňový bonus. Což znamená, že daň z příjmu zaplatíte nulovou a navíc vám stát vyplatí peníze navíc dle daňového zvýhodnění na děti.

Tato daňová sleva se postupně zvyšuje, nejméně dostanete na první dítě, na druhé dítě je sleva vyšší a nejvyšší je na třetí a každé další dítě. To ale není vše. Pokud máte dítě se ZTP/P, tedy tělesně postižené, tak se tato daňová sleva zdvojnásobuje. Díky tomu se vždy vyplatí dát dítě s průkazem ZTP/P jako druhé či třetí dítě, uplatníte tak totiž větší daňovou slevu.

Daňové zvýhodnění na děti


Daňová slevaDaňová sleva dítěte s průkazem ZTP/P
První dítě15 204 Kč30 408 Kč
Druhé dítě22 320 Kč44 640 Kč
Třetí a každé další dítě27 840 Kč55 680 Kč

Rozdíly mezi daňovým zvýhodnění bez ZTP/P a s průkazem jsou opravdu velké a stoupají s tím, jak stoupá pořadí dítěte. Přitom zákon nic neuvádí o tom, že musíte nejstarší dítě uvést jako první, druhé narozené uvést jako druhé a tak dále. Díky tomu je zcela jen na vás, v jakém pořadí ve svém daňovém přiznání dítě uvedete. Pokud má vaše dítě průkaz ZTP/P, tak se vždy vyplatí toto dítě v daňovém přiznání uvést jako poslední v pořadí.

Když se vám narodilo loni dítě

Slevu na děti můžete použít pouze u narozeného dítěte, přitom první měsíc, kdy můžete daňové zvýhodnění využít, je měsíc narození dítěte. V okamžiku podávání daňového přiznání máte děti dvě, takže to svádí k následující myšlence. Prvorozené dítě uvedu jako druhé v pořadí, sleva na něj je totiž větší a prvorozené dítě má nárok na 12 měsíců daňové slevy, zatím to druhorozené tady bylo jen půl roku.

Takto ale uvažovat nemůžete. Prvorozené dítě totiž bylo část roku vaše jediné dítě, nedává tak smysl, aby bylo v daňovém přiznání uváděno až jako druhé dítě. Nemělo totiž být ke komu druhé. Jako druhé mohlo být uvedeno až po narození sourozence.

Z toho vyplývá, že vyšší slevu na druhé dítě, nemůžete použít na celý rok, ale pouze na měsíce, kdy bylo druhorozené dítě na světě. Pokud ale jedno z dětí má ZTP/P, tak i jen na polovinu roku můžete pořadí přehodit, abyste maximalizovali svou daňovou slevu.

Rodiče si můžou děti rozdělit, ale finančně na tom budou hůře

Slevu na dítě je možné uplatnit pouze jednou u jednoho z rodičů. Pokud ale mají dětí více, tak si slevy můžou mezi sebou podělit. V praxi se to ovšem nevyplatí. Pokud mají rodiče dvě děti a každý si dá do daní jedno dítě, tak oba rodiče budou čerpat slevu pouze na první dítě. Přijdou tak o více než sedm tisíc, což je rozdíl mezi slevou na první a druhé dítě. Ty by naopak dostali, pokud by si obě děti dal do daní jen jeden z rodičů.

(foto: Fallon Michael on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 2.7]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *