Soustavná příprava na povolání

Aby rodiče mohli uplatnit daňové zvýhodnění na dítě až do 26 let dítěte, tak musí dítě studovat neboli připravovat se na budoucí povolání. Jak student pak musí splnit podmínky tzv. soustavného vzdělávání. To může znamenat návštěvu střední nebo vysoké školy, studující má přitom status studenta, který mu přináší i další výhody, například zdravotní pojištění placené státem nebo různé slevy.

Status studenta je z hlediska daně z příjmu důležitý především u uplatnění daňové slevy. Daňové zvýhodnění na dítě uplatňují rodiče, kteří musí dokazovat, že jejich potomek studuje, pokud je starší 18 let. Studující mohl dříve uplatnit i tzv. daňovou slevu na studenta, pokud při studiu zároveň pracoval. Tato sleva ale byla od ledna 2024 zrušena.

Daňové zvýhodnění na děti a studenti

Na daňové zvýhodnění mají nárok rodiče všech dětí do 18 let věku. Po dosažení 18 let u dětí mají rodiče na daňové zvýhodnění nárok, pokud se dítě soustavně připravuje na budoucí povolání a studuje na střední nebo vysoké škole. Sleva se uplatňuje pouze do 26 let dítěte, nárok na slevu zaniká v okamžiku, kdy se potomek vdá nebo ožení.

Daňové zvýhodnění uplatňuje vždy jeden z rodičů, který musí dokázat, že toto zvýhodnění neuplatňuje druhý z rodičů. Daňové zvýhodnění se uplatňuje každý měsíc ve výplatě čisté mzdy, nebo jednou za rok při podání daňového přiznání. Jako doklad nároku je nutné přikládat potvrzení o studia u dítěte staršího 18 let.

Také si přečtěte: Jak funguje daňové zvýhodnění na děti

Daňová sleva na studenta

Daňová sleva na studenta byla určena pro studenty do 26 let, kteří se intenzivně připravují na budoucí povolání a přitom si přivydělávají. Daňová sleva pak studentovi snížila daň z příjmu o 335 Kč měsíčně, pokud dodal do mzdové účtárny svého zaměstnavatele potvrzení o studiu. Nebo bylo možné uplatnit slevu ročně v daňovém přiznání, kdy snížila daň z příjmu o 4 020 Kč.

Tato sleva byla konsolidačním balíčkem od ledna 2024 zrušena. V tuto chvíli ji už studenti nemůžou uplatnit měsíčně při výplatě čisté mzdy. Naposledy, kdy může být tato sleva uplatněna, je při ročním zúčtování daně za rok 2023 nebo při daňovém přiznání za rok 2023.

Také si přečtěte: Vše o daňové slevě na studenta

Kdy jste studentem na střední škole?

  • Jako soustavná příprava na povolání se považuje návštěva střední školy, učiliště, konzervatoře nebo vyšší střední školy.
  • Je nutné studovat prezenčně, soustavnou přípravou není studium večerní nebo kombinované na střední škole při současném zaměstnání.
  • Výdělečná činnost nemá dopad na nárok na daňové zvýhodnění, rodiče ho můžou uplatnit, i když student pracuje. Studium ovšem musí být prezenční, při kombinované nebo večerní formě nárok na daňové zvýhodnění zaniká.
  • Školní rok a doba nároku trvá vždy od 1. září do 30. června. Pokud student dále pokračuje ve střední škole, tak jeho rodiče mají nárok na daňové zvýhodnění. To samé platí, pokud přestupuje na jinou školu nebo pokud pokračuje po prázdninách na vysokou.
  • Pokud student úspěšně absolvoval, tak jako konec studia je bráno úspěšné vykonání maturitní zkoušky nebo absolutoria, status studenta mu poté náleží do konce června, pokud začíná pracovat, do konce prázdnin, pokud nepracuje ani nepokračuje dál na vysokou školu.
  • V případě jiného ukončení školy, ztrácí rodiče nárok na daňové zvýhodnění v okamžiku oznámení ukončení školy.

Kdy jste studentem na vysoké škole?

  • Studentem na VŠ jste v případě studia bakalářského, magisterského nebo doktorského programu. Nezáleží na tom, jakou formu studia studujete: prezenční, kombinovanou, distanční, vždy jste studentem.
  • Daňové zvýhodnění je možné uplatnit během školního roku i během prázdnin, pokud student pokračuje do dalšího ročníku studia.
  • Při úspěšném dokončení studia je student považován za studenta ještě měsíc následující po měsíci, kdy vykonal závěrečné zkoušky. Po tento měsíc je možné uplatnit daňové zvýhodnění na dítě.
  • Pokud student pokračuje na další vysokou školu, tak i mezidobí mezi ukončením a nástupem na nový studijní program je považováno za období studia, pokud trvá maximálně 3 měsíce.
  • Při přerušení studia není možné uplatňovat daňové zvýhodnění.

Kdy jste studentem v pomaturitním studiu?

Za určitých podmínek je i pomaturitní studium cizích jazyků považováno za soustavnou přípravu na budoucí povolání a studentovi zůstává status studenta. Musí jít o školu, která je uvedena ve vyhlášce č. 322/2005 Sb. (poslední novela vyhlášky č. 252/2010 Sb.). Ve třídě by nemělo být více než 18 studentů, a výuka musí mít nejméně 20 hodin po 45 minutách po celý školní rok.

Studium na jazykové škole musí navazovat na závěrečný rok studia na střední škole, student musí nastoupit hned po prázdninách. Při víceletém studiu mají rodiče nárok na daňové zvýhodnění i o prázdninách, ale pouze pokud školní výuka trvá od září do června. Při ukončení v květnu je status studenta také ukončen.

(foto: Marvin Meyer on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 3]

By hb

9 thoughts on “Kdy máte status studenta: daně a daně”
  1. Dobrý den, syn ukončil školu maturitou v září 2022. Škola dala potvrzeni do června , že byl studentem. Avšak v době prázdnin a v září se připravoval na maturitu, tu potom absolvoval. Do kdy můžu uplatnit daňový odpočet na dítě a jak to mám prokázat. Děkuji.

  2. Dobrý den,
    1.) student zanechá studia na VŠ např. 10. března, může si za březen uplatnit slevu na studenta na brigádě?

    2.) v případě, že student zanechá studia na VŠ např. 10. března, znamená to, že plátcem zdravotního pojištění je za něj stát k tomuto datu a od následujícího dne si zdravotní pojištění platí sám, nebo je celý březen plátcem ZP stát?
    Děkuji J.

  3. Dobrý den, zaměstnanec chce uplatit slevu na dítě – studuje vysokou školu prezenčně, na potvrzení je uvedeno : “potvrzení o studiu: ZA CELOU DOBU STUDIA, TJ. OD 21.7.2020”, je to v pořádku, že tam není uvedený školní rok???? Datum vystavení 6.10.21

    Děkuji

    1. dobrý den, potvrzení o studiu by zaměstnanec u studia na vysoké škole měl správně dokazovat každý semestr. formu potvrzení si určuje škola, akademický rok nebo semestr není nutnou náležitostí potvrzení. pojem “školní rok” zákon o vysokých školách nezná, toto spojení nesmí být na potvrzení uvedeno.

      1. Děkuji, takže rozumím tomu tak, že potvrzení je v pořádku??? datum vydání potvrzení je 6.10.21 a zaměstnanec uplatňuje od října 21. Děkuji moc za odpovědi.

  4. Dobrý den, syn přešel na vysoké škole na dálkové studium a přitom nastoupil do zaměstnání na plný úvazek. Žije s nám ve společné domácnosti a je tedy student. Mám jako rodič na něho daňovou úlevu nebo již ne? Děkuji P.

  5. Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat, když jsem zanechala studium a rok budu pracovat, ale poté se přihlásím znovu na vysokou školu, budu mít já i jeden z mých rodičů opět nárok na na slevu na dani?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *