Den české státnosti, který připadá na 28.září a je známý rovněž pod názvem svátek sv. Václava, letos oslavíme v sobotu, což není pro pracující veřejnost ani pro školou povinné děti právě nejlepší zpráva. Budiž nám útěchou, že příští rok tento svátek připadne na pondělí, a užijeme si tak prodloužený víkend.

Proč se slaví svatý Václav jako svátek?

Státním svátkem a dnem pracovního klidu se Den české státnosti stal v roce 2000, do této doby byl téměř 50 let nazýván památným dnem. A cože si tento den vlastně připomínáme? Bratrovraždu. Přesněji zavraždění knížete Václava ve Staré Boleslavi v roce 935 (historické prameny se poněkud rozcházejí v datu a někdy se uvádí rovněž rok 929).

Ke svatořečení knížete Václava došlo již po třech letech od jeho smrti, kdy byly rovněž jeho ostatky z Mladé Boleslavy přesunuty do Prahy do rotundy sv. Víta. Zpočátku byl Václav vnímán pouze jako ideál křesťana, vyzdvihován byl jeho mravný a zbožný život, snaha o šíření křesťanské víry, stavba křesťanských chrámů i péče o chudinu a nemocné a mnohé další skutky milosrdenství. Úcta k jeho osobnosti se velice spontánně šířila mezi lidem, nakonec byla potvrzena církevními i světskými autoritami, a sv. Václav se tak stal hlavním patronem české diecéze, národa i české země jako takové.

Tento den je tak specifický tím, že kombinuje oslavy státnického charakteru s oslavami náboženskými.

Co se církevních oslav týče, pravděpodobně největší z nich je Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, která se každoročně koná již od roku 2003 a která navázala na staletou tradici, kterou omezil (avšak nepřerušil) komunistický režim.

Jsou na Václava otevřené obchody?

Co však obvykle veřejnost zajímá víc než historie a církevní oslavy, je informace o tom, zda budou mít otevřeny obchody a obchodní centra.

Vězte tedy, že 28.září v Den české státnosti zůstanou obchody s plochou nad 200 m2 ze zákona uzavřeny. Tato regulace platí od roku 2016 a dodržování zákonné povinnosti kontroluje Česká obchodní inspekce, která může udělit až milionovou pokutu, v případě opakovaného porušení zákona až pokutu 5x vyšší.

Co se týká obchodních center, jejich provoz zákonem regulován není, prodej je zakázán pouze v samostatných obchodech s prodejní plochou nad 200 m2. Teoreticky se tedy může stát, že OC zůstane otevřené a budete moci si nakoupit v menších obchodech, zatímco ty s plochou nad 200 m2 budou uzavřeny. Většina obchodních center ale během státního svátku také zavírá.

Zákon č. 223/2016 Sb. o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě však počítá i s výjimkami, kterými jsou:

  • prodejny s plochou pod 200 m2,
  • čerpací stanice,
  • lékárny,
  • prodejny na místech se zvýšenou koncentrací osob/cestujících – letiště, autobusové nádraží, železniční stanice • Prodejny ve zdravotnických zařízeních,
  • prodejny v době vyhlášení stavu nebezpečí, nouzového stavu, stavu ohrožení státu či válečného stavu.

Jak budou státní svátky do konce roku 2019

Datum Státní svátek Budou otevřené obchody?
28. 9. 2019 Den české státnosti zavřeno
28. 10. 2019 Den vzniku samostatného československého státu zavřeno
17. 11. 2019 Den boje za svobodu a demokracii otevřeno
24. 12. 2019 Štědrý den otevřeno jen do 12ti hodin
25. 12. 2019 1. svátek vánoční zavřeno
26. 12. 2019 2. svátek vánoční zavřeno

(foto: Pixabay)

Neváhejte sdílet: