Pokud jde o nákup první nemovitosti, tak člověk projde několika různými fázemi a činnostmi, které dělá zpravidla poprvé. První dokazování příjmů, zvažování spoluručitele. Poprvé a často i několikrát potom pak zvažuje, co všechno si může na dnešním realitním trhu dovolit a jakou nemovitost koupit. Poprvé jedná s bankou o hypotéce. Poprvé vkládá svůj majetek do katastru nemovitostí. A také poprvé platí daň z nemovitosti.
Pokud jde o daně, tak s nemovitostmi je spojeno více daní, nejen daň z nemovitosti. Prodávající pak platí daň z příjmu při prodeji nemovitosti.
Daň z nabytí nemovitosti
Daň z nabytí byla zrušena v roce 2020 a v současné době ji neplatí v jakékoliv formě ani prodávající ani kupující. Tato daň byla ve výši 4 % a počítala se z prodejní ceny nemovitosti.
Daň z příjmu při prodeji nemovitosti
Za tuto daň je odpovědný prodávající. Ten platí 15% daň ze zisku při prodeji nemovitosti, tedy z prodejní ceny, která je ponížena o případnou nákupní cenu a další náklady, které může uplatnit. Příjem z prodeje nemovitosti je zahrnut do daňového přiznání k dani z příjmu, které se odevzdává do 2. dubna, do 2. května při elektronickém podání, do stejného data je nutné daň i zaplatit.
Prodávající daň z příjmu neplatí, pokud:
- v prodané nemovitosti trvale bydlel 2 a více let,
- nemovitosti vlastní 5 let a déle (10 let a déle pro nemovitosti zapsané do katastru po 1. lednu 2021),
- prodává nemovitost z dědictví, kde mrtvý splnil jednu z těchto podmínek,
- použije peníze z prodeje pro zajištění vlastní bytové potřeby.
- Také si přečtěte: vše o dani z příjmu z prodeje nemovitosti
Daň z nemovitosti
Daň z nemovitosti je místní daň, která se platí každý rok do konce května. Při nákupu nemovitosti je třeba podat daňové přiznání, toto se podává pouze jednou, poté je už jen nutné každý rok platit daň. A to na základě rozeslaných daňových složenek.
Daňové přiznání k dani z nemovitosti bylo nutné odevzdat do 31. ledna roku, který následuje po roku, kdy jste koupili nemovitost. Pokud jste koupili nemovitost například v druhé půlce roku 2023, tak za tento rok platil daň z nemovitosti ještě prodávající (v květnu 2023). Vy podáváte daňové přiznání do konce ledna 2024 a poté jste odpovědni za platbu daně z nemovitosti v roce 2024 a každý následný rok, kdy budete majitelem.
Úroky z hypotéky jako daňové odpočty
Pokud jste nákup nemovitosti financovali z hypotéky nebo ze stavebního spoření, tak zaplacené úroky na těchto úvěrech můžete využít jako daňové odpočty při dani z příjmu. Jako odpočet jsou započítány pouze roční splátky úroků, splátka jistiny není daňovým odpočtem.
Pro uplatnění slevy je nutné si zažádat u své banky o přehled zaplacených splátek a zaplacených úroků. Pokud tuto slevu uplatňujete poprvé, budete muset dodat i doklady o získání nemovitosti do osobního vlastnictví. Potvrzení pak dokládáte buďto k ročnímu zúčtování daně do 15. února, pokud jste zaměstnanec. Případně do 31. března, pokud jste povinni podat daňové přiznání k dani z příjmu.
Vzhledem k tomu, jaká je logika splátky hypotéky, tedy že postupně časem splácíte stále méně úroků a stále větší část jistiny, tak pamatujte na to, že i daňový odpočet se bude během doby splácení hypotéky postupně snižovat.
(foto: Bernard Hermant on Unsplash)