Předdůchod: sociální, zdravotní, daně

Předdůchod je alternativa předčasného důchodu. Odcházíte vlastně do důchodu, do předdůchodu můžete odejít až 5 let před důchodovým věkem. V tomto případě ovšem čerpáte peníze z vlastních naspořených prostředků, nekrátí se vám trvale starobní důchod a navíc můžete bez omezení pracovat. Což jsou dvě největší výhody pobírání předdůchodu oproti odchodu do předčasného důchodu.

Také si přečtěte: Jaké jsou rozdíly mezi předčasným důchodem a předdůchodem

V předdůchodu za vás stát zaplatí zdravotní pojištění

Velkou výhodou při práci při pobírání předdůchodu je fakt, že za vás stát platí zdravotní pojištění. Díky tomu si nemusíte platit zdravotní jako OBZP. Při podnikání na živnostenský list pak není nutné platit minimální odvody na zdravotní pojištění. Pro výpočet odvodů pro zdravotní pojišťovnu je totiž OSVČ brána jako vedlejší činnost.

Pro zdravotní pojištění také nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ při práci na částečný úvazek při normální pracovní smlouvě, ani při práci na některou z pracovních dohod. Díky tomu si můžou předdůchodci vydělat více, protože jim není strháváno zdravotní pojištění do výše minimálního odvodu.

Pro zdravotní pojištění a pobírání předdůchodu platí:

 • není nutné dodržet minimální vyměřovací základ,
 • při práci na DPP se zdravotní pojištění platí při překročení hranice 10 000 Kč (pravidla se mění od 1. července, hranice limitu se bude zvyšovat), platí se dle procentního odvodu a není nutné dodržet minimální platbu,
 • to samé platí i pro DPČ, zdravotní pojištění se v takovém případě platí při výdělku 4 000 Kč a více měsíčně,
 • minimální vyměřovací základ u zdravotního pojištění není nutné dodržovat ani při práci na zkrácený úvazek na běžnou pracovní smlouvu,
 • samostatně výdělečná činnost je z hlediska platby zdravotního pojištění vedlejší činností a není nutné platit minimální zálohy.

Sociální pojištění ale předdůchodci platí

Při platbě sociálního pojištění nemají předdůchodci žádné zvláštní úlevy. Sociální pojištění se platí dle podmínek pro práci na některou z pracovních dohod, stejně tak i u běžné pracovní smlouvy na hlavní i vedlejší pracovní poměr. Při podnikání za živnostenský list se samostatná výdělečná činnost bere pro účely sociálního pojištění jako hlavní činnost, je tedy povinnost platit minimální odvody na sociální pojištění.

Velkou výhodou pobírání předdůchodu je fakt, že doba pobírání se posuzuje jako vyloučená doba pojištění, nesnižuje se tak vyměřovací základ a při výpočtu starobního důchodu se tento nesnižuje. Navíc předdůchodci můžou bez omezení pracovat, a pokud ze své výdělečné činnosti odvádí sociální pojištění, tak se jim tato doba započítává při výpočtu starobního důchodu a zvyšuje přiznaný důchod.

Pro pracující předdůchodce a platbu sociálního pojištění tak platí:

 • OSVČ platí minimální zálohy na sociální pojištění, nebo vyšší při vyšších výdělcích,
 • při DPP se sociální pojištění platí po překročení hranice 10 000 Kč měsíčně,
 • u DPČ se sociální pojištění platí po překročení hranice 4 000 Kč,
 • doba, kterou předdůchodce odvádí sociální pojištění, se mu započítává do důchodu a zvyšuje přiznaný starobní důchod.

Předdůchod a daně z příjmu

Pokud jde o daně z příjmu, tak předdůchodci odvádí daně stejně jako ostatní pracující. Neplatí pro ně žádné extra výhody. Platí ovšem také, že si z daní můžou odečíst daňové odpočty a daňové slevy, na které mají nárok. Mezi základní daňovou slevu patří daňová sleva na poplatníka, dále pak si můžou odečíst i daňovou slevu na invaliditu či daňovou slevu na manželku a další.

Pokud mají předdůchodci příjmy jako OSVČ, tak mají samozřejmě povinnost podat daňové přiznání a také přehledy o příjmech a výdajích na OSSZ i na zdravotní pojišťovnu. Pokud pouze pracují v rámci závislé činnosti na pracovní poměr, tak můžou podepsat roční zúčtování daně u zaměstnavatele. Pro nutnost podat daňové přiznání platí stejné podmínky jako například u zaměstnanců. Předdůchodce tak musí podávat daňové přiznání například při příjmech z pronájmu nebo při prodeji nemovitosti.

(foto: Roman Kraft on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

By hb

2 thoughts on “Práce v předdůchodu: jak je to s daní a se sociálním a zdravotním pojištěním?”
 1. V úvodu následujícího odstavce je asi chyba, jedná se o SOCIÁLNÍ pojištění:

  Pro pracující předdůchodce a platbu zdravotního pojištění tak platí:

  OSVČ platí minimální zálohy na sociální pojištění, nebo vyšší při vyšších výdělcích,
  při DPP se sociální pojištění platí po překročení hranice 10 000 Kč měsíčně,
  u DPČ se sociální pojištění platí po překročení hranice 3 000 Kč,
  doba, kterou předdůchodce odvádí sociální pojištění, se mu započítává do důchodu a zvyšuje přiznaný starobní důchod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *