Příjmy z investic a daňové přiznání

Pro zaměstnance platí, že nemusí podávat daňové přiznání. To za ně vyřizuje zaměstnavatel v rámci tzv. ročního zúčtování daně. V něm zaměstnanci uplatňují daňové slevy a odpočty, pokud jim vyjde daňová vratka nebo daňový bonus, tak peníze od státu dostanou v rámci své běžné výplaty. Jsou ale situace, kdy i zaměstnanec musí podat daňové přiznání.

Mezi tyto situace patří například i situace, kdy jste realizovali příjem a zisk z dřívějších investic?

Kdy musí zaměstnanec podat daňové přiznání?

 • Pracoval pro dva a více zaměstnavatelů v jednom měsíci.
 • Měl příjmy i ze samostatné výdělečné činnosti jako OSVČ.
 • Měl příjem z pronájmu.
 • Prodal v minulém roce nemovitost a musí zaplatit daň z příjmu.
 • Předčasně zrušil životní pojištění, na které čerpal daňové odpisy.
 • Vydělal tolik, že musí platit progresivní daň.
 • Měl ostatní příjmy vyšší než 30 000 Kč, například prodával na trhu domácí zeleninu nebo jiné výrobky.
 • Měl příjmy z kapitálu nebo ostatní příjmy spojené s investováním.

Pro zaměstnance tak platí, že pokud realizoval nějakou investici, která nebyla zdaněna srážkovou daní při výplatě, musí podat daňové přiznání.

U kterých investic se nemusí podávat daňové přiznání?

Platí jednoduché pravidlo. Pokud byla výplata investice zdaněna srážkovou daní u plátce, tak tento příjem zpravidla nemusíte uvádět do daňového přiznání a daňové přiznání ani nemusíte podávat. Jde například o příjmy ze spořicího účtu, o výplatu z penzijního nebo životního pojištění nebo o výplatu dividend od české firmy.

Daňové přiznání pak nemusíte podávat ani v případě, kdy jste sice realizovali prodej cenných papírů, tento nebyl zdaněn při výplatě, ale zároveň to bylo v objemu menším než 100 000 Kč za rok a nebo jste tyto cenné papíry vlastnili déle než 3 roky. V takovém případě jsou totiž příjmy z investice osvobozeny. A není nutné podávat ani daňové přiznání.

Kdy je příjem z prodeje cenných papírů osvobozen od daně z příjmu?

 • Časový test: cenné papíry jste vlastnili déle než 3 roky. Platí pravidlo FIFO, tedy pokud nakupujete dané akcie postupně a poté je postupně prodáváte, tak nejdříve prodáváte ty nejdéle držené.
 • Množstevní test: realizovali jste příjem nižší než 100 000 Kč za rok. Počítá se příjem z prodeje, nikoliv zisk z prodeje cenných papírů.

Pokud tedy jako zaměstnanec investujete například do akcií nebo do podílových fondů, tak nemusíte platit daň z příjmu a nemusíte podávat daňové přiznání, pokud splníte alespoň jednu z těchto dvou podmínek pro osvobození od daně. To platí i pro OSVČ, kteří realizují investice jako fyzická osoba.

Kdy musíte kvůli investici daňové přiznání podat?

 • Daňové přiznání musíte podat, pokud vám byly v uplynulém roce vyplaceny zahraniční dividendy. Daňové přiznání musíte podat i v případě, kdy tyto dividendy byly už zdaněny v zahraničí. V ideálním případě sice podáte daňové přiznání, ale díky započtení a zamezení dvojímu zdanění už daň z příjmu z těchto vyplacených dividend platit nebudete.
 • Daňové přiznání musíte podat také v případě, kdy jste prodali větší množství akcií, podílových listů nebo jiných cenných papírů, které jste vlastnili méně než 3 roky, a zároveň jste realizovali příjem vyšší než 100 000 Kč. V takovém případě pak nejste osvobozeni od daně z příjmu. A po podání daňového přiznání jste povinni zaplatit i daň.
 • Do daňového přiznání musíte také uvést tzv. příjmy z kapitálu. Jedná se o příjmy, jako jsou úroky a jiné výnosy z poskytnutých úvěrů a zápůjček, úrok z prodlení, úrokové a jiné výnosy z držby směnek, výnos z jednorázového vkladu.
 • Daňové přiznání musí podat i zaměstnanec, který si pořídil investiční byt. A v rámci této investice realizuje příjem z pronájmu. Stejně tak musí zaměstnanec podat daňové přiznání, pokud tento investiční byt loni prodal a nesplnil podmínky pro osvobození od daně z příjmu. V tomto případě je také nutné podat daňové přiznání a zaplatit daň z příjmu.

Investice v ročním zúčtování daně

 • Pokud vám byly investice zdaněny při výplatě (spořicí a termínované účty, penzijní připojištění, výplata českých dividend), můžete podepsat roční zúčtování daně a to vám účtárna provede v únoru.
 • Pokud jste prodávali cenné papíry po 3letém vlastnictvím, či jste jejich prodejem realizovali pouze příjem 100 000 Kč za rok, tak také si můžete nechat provést roční zúčtování daně.
 • (Nesmíte splnit žádnou z dalších podmínek, která by znamenala povinnost podat daňové přiznání)

(foto: Edward Howell on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *