Potvrzení o zdanitelných příjmech

Formulář Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnění je formulář, který dokládá k daňovému přiznání poplatník, který musí podat daňové přiznání, protože měl příjmy například ze dvou zaměstnání současně nebo třeba ze samostatné výdělečné činnosti a zaměstnání.

Jak vypadá formulář Potvrzení o zdanitelných příjmech?

Formulář Potvrzení o zdanitelných příjmech je základní formulář, na kterém zaměstnavatel shrnuje za daný rok:

 • příjmy ze zdanitelné činnosti v sumě za celý rok (hrubá mzda za rok u daného zaměstnavatele) na řádku 1,
 • úhrn zdravotního a sociální pojištění strženého zaměstnanci i zaměstnavateli na řádku 6 a 7,
 • základ daně z příjmu (částka, ze které se počítá 15% daň z příjmu) na řádku 8,
 • stržené zálohy na daň z příjmu na řádku 12,
 • uplatněné daňové slevy, včetně daňového zvýhodnění na děti a případného vyplaceného bonusu.

Kdy formulář dostanete?

Formulář vystavuje zaměstnavatel vždy na začátku každého roku. Zaměstnavatel buďto provádí roční zúčtování daně, to u zaměstnanců, kterým může roční zúčtování udělat. Ale zaměstnanci, kteří si musí podávat sami daňové přiznání, místo ročního zúčtování dostávají právě potvrzený formulář o zdanitelných příjmech.

Také si přečtěte: Kdy musí zaměstnanec podat daňové přiznání

Kdy budete potvrzení o zdanitelných příjmech potřebovat?

Jaké jsou daňové slevy shrnuté ve formuláři?

Ve formuláři najdete pouze ty slevy na dani, které je možné uplatňovat měsíčně. Jsou tam totiž uvedeny slevy, které vám zaměstnavatel uplatnil při výplatě čisté mzdy. Nenajdete tam tak slevy, které je možné uplatnit jen jednou ročně: školkovné a slevu na manželku. Ostatní slevy najdete ve formuláři:

 • základní sleva na poplatníka je hned v hlavičce formuláře, kde je zaškrtnuto, jestli poplatník podepsal, či nepodepsal daňové prohlášení, čímž uplatnil nebo neuplatnil základní slevu,
 • daňové zvýhodnění na děti najdete na řádku 16, kde jsou údaje o všech dětech, na které jste uplatnili slevu, na řádku 13 je také shrnuta částka, která vám byla vyplacena jako daňový bonus,
 • sleva na invaliditu a na průkaz ZTP/P je specifikována v řádku 17
 • a na řádku 18 najdete slevu na studenta, sleva na studenta byla od roku 2024 zrušena, ale za rok 2023 ji stále můžete uplatnit, proto zatím zůstává součástí formuláře, změna a zrušení slevy se do formuláře promítne až za rok.

K čemu je třeba formulář potvrzení o zdanitelných příjmech?

Formulář je třeba pro sestavení daňového přiznání. Na formuláři najdete všechna čísla, která potřebujete pro sestavení svého daňového přiznání. Navíc je tento formulář podepsaný a orazítkovaný zaměstnavatelem, takže zároveň slouží jako potvrzení pro finanční úřad.

 • Údaje z formuláře vyplníte do daňového přiznání.
 • Formulář pak přikládáte k daňovému přiznání jako přílohu.
 • Pokud máte více potvrzení od více zaměstnavatelů, nezapomeňte je všechny uvést a přiložit.
 • Udělejte si kopii potvrzení.
 • Na potvrzení najdete i souhrnnou částku odvedenou na sociálním a zdravotním pojištění, tyto údaje použijete při vyplňování přehledu o příjmech a výdajích.

Co dělat, když mi zaměstnavatel odmítá vydat potvrzení o zdanitelných příjmech?

Většina zaměstnavatelů vydává potvrzení automaticky nebo na pouhou žádost. Stačí zavolat na mzdovou účtárnu a požádat o potvrzený formulář. Ale některý zaměstnavatel může odmítnout a potvrzení vám nevydají.

V takovém případě byste jim měli připomenout, že mají povinnost potvrzení vydat dle § 38j odstavce 3 zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmů. Zaměstnavatele v takovém případě nejlépe písemně požádejte o vydání potvrzení a on má povinnost vám ho vydat nejpozději do 10 dnů. Pokud i tak odmítne, můžete se obrátit na Okresní inspektorát práce nebo na správce daně příslušného zaměstnavateli.

Jak má vypadat formulář Potvrzení o zdanitelných příjmech?

Formulář vydává finanční správa a jeho podoba je závazná. Ovšem předepsaný formulář je možné nahradit podobou, která automaticky vznikne tiskem z účetního programu. Proto také se může stát, že potvrzení bude od každého jednoho zaměstnavatele vypadat jinak. Důležitou součástí každého formuláře je ovšem vždy razítko a podpis zaměstnavatele.

Formulář Potvrzení o zdanitelných příjmech a DPP

Při práci na dohodu o provedení práce je časté, že nepodepíšete prohlášení poplatníka daně. V takovém případě, pokud si vyděláte méně než 10 tisíc za měsíc a nepodepíšete prohlášení, je vám strhávána srážková daň z příjmu (a ne záloha na daň z příjmu). A nemusíte příjmy z DPP uvádět v daňovém přiznání ani v ročním zúčtování daně.

I tak si ale od zaměstnavatele můžete potvrzení vyžádat a zahrnout do svého daňového přiznání. Pokud jste během roku nevyužili všechny daňové slevy a odpočty, může vám být vrácena i srážková daň zaplacená za DPP.

(foto: formuláře MF)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 2.6]

By hb

3 thoughts on “Daňové přiznání 2024: Potvrzení o zdanitelných příjmech”
 1. Dobrý den, je možné, že by mi potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti dal zaměstnavatel ve státní správě uprostřed roku při ukončení smlouvy..? Děkuji za informaci

  1. Dobrý den,
   v průběhu roku jsem měla podepsanou smlouvu u jednoho zaměstnavatele (kde jsem měla podepsané i růžové prohlášení) a zároveň jsem si přivydělávala u druhého zaměstnavatele. Potřebuji potvrzení o zdanitelných příjmech od obou zaměstnavatelů, nebo stačí od jednoho, u které jsem neměla podepsané prohlášení? Předem děkuji a přeji hezký zbytek dne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *