V roce 2021 došlo ke zrušení daně z nabytí nemovitých věcí. Což mělo dle vládního odůvodnění podpořit realitní trhy během kovidové pandemie. Spolu se zrušením daně z nabytí došlo ovšem ke změnám v rámci daně z příjmu. Při prodeji nemovitosti a také pro uplatnění daňového odpočtu na hypotéku.

5 a 10 let u nemovitosti pro osvobození od daně z příjmu

Při prodeji nemovitosti platíte 15% daň z příjmu a to ze zisku, tedy z rozdílu mezi prodejní a nákupní cenou, jako náklady můžete použít i další výdaje nutné pro realizaci prodeje, jako jsou například poplatky realitním makléřům nebo náklady rekonstrukce. Daň z příjmu neplatíte, pokud splníte jednu z následujících podmínek pro osvobození:

  • měli jste v nemovitosti trvalé bydliště 2 roky a déle,
  • nemovitost jste vlastnili 5 / 10 let,
  • tyto podmínky splnil váš příbuzný, po kterém jste nemovitost zdědili,
  • utržené peníze použijete pro nákup nemovitosti pro vlastní bydlení.

Od roku 2021 došlo k prodloužení časového testu pro osvobození od daně z příjmu. Z pěti na deset let. Přičemž právní úprava daně z příjmu rozlišuje nemovitosti pořízené před rokem 2021, u těch platí stále 5letá doba vlastnictví pro osvobození. Nemovitosti pořízené 1. ledna 2021 a později pak musí pro osvobození od daně z příjmu splnit 10leté období vlastnictví.

300 a 150 tisíc odpočtu na hypotéku

Za stejných podmínek se změnil také daňový odpočet úroků na hypotéku. Na ten máte nárok, pokud bydlíte v nemovitosti, kterou jste si pořídili na hypotéku, jste čerpatelem hypotečního úvěru a z minulého daňového období máte dostatečné příjmy, abyste mohli odpočet uplatnit. Odpočet bylo možné uplatnit v maximální výši 300 000 Kč. Od 1. ledna 2021 došlo ke snížení této maximální výše na poloviční hodnotu 150 000 Kč.

Přitom stejně jako u daně z příjmu při prodeje je rozhodující to, kdy byla hypotéka čerpána. Pro hypotéky čerpané před rokem 2021 platí vyšší limit 300 000 Kč, zatímco pro nové hypotéky platí limit 150 000 Kč. Zatímco dříve spousta lidí se k limitu ani nepřiblížila, tak s tím, jak rostou ceny nemovitostí, roste výše čerpaných hypoték a také rostou hypoteční úrokové sazby, tak řada lidí tento limit přesáhne, především v prvních letech splácení hypotéky.

Důležitý je datum vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí

A jak se rozhoduje, do kterého časového období hypotéka a nákup nemovitosti spadá a jaký limit tedy můžete použít? Důležitý je vklad vlastnického práva k dané kupované nemovitosti. Nezáleží tedy na datu čerpání hypotéky, ani na datu uzavření kupní smlouvy nebo převodu peněz.

  • Pokud bylo vlastnické právo k dané nemovitosti zapsáno nejpozději 31. prosince 2020, tak platí limit 5letého vlastnictví pro osvobození od daně z příjmu při prodeji a limit 300 tisíc pro odpis úroků z hypotéky.
  • Pokud bylo vlastnické právo k dané nemovitosti zapsáno 1. ledna 2021 a později, tak platí 10letý limit pro osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti a můžete uplatnit pouze 150 tisíc při odpisu úroků z hypotéky.

(foto: Tierra Mallorca on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *