Daně z příjmu z pronájmu AirBnB

Česká daň z příjmu rozlišuje příjem z pronájmu a poté příjem z poskytování služby ubytování, tedy například příjem z AirBnB. Přitom Finanční správa už několik let důsledně kontroluje, že příjem, který má daňový poplatník z pronájmu realizovaného skrze platformu AirBnB, je řádně uváděn v daňovém přiznání a je z něj řádně odvedena daň z příjmu.

Pro daň z příjmu z nemovitosti je nutné rozlišovat dvě situace:

 • poskytování ubytovacích služeb může být realizováno pouze na IČO, jde o ubytování přechodného charakteru v rámci několik dnů až týdnů a jde o poskytování služeb v rámci cestovního ruchu, do této kategorie spadá i pronájem zprostředkovaný skrze platformu AirBnB.

Pokud tápete v tom, jaký pronájem vlastně poskytujete, můžete se více dočíst v metodickém pokynu finanční zprávy. Hlavním kritériem je především charakter výdělečné činnosti a také časová lhůta pronájmu. Pokud vlastníte investiční byt, tento pravidelně pronajímáte, zatímco čerpáte důchod nebo chodíte do práce, daň z příjmu odvádíte podle §9 jako z příjmu z pronájmu. A už úplně nezáleží na tom, že vám to nevyšlo s nájemníkem a ten hned po nastěhovaní podal výpověď a odešel.

Poskytování ubytování jako podnikatelská činnost

Pokud ale pronajímáte krátkodobě nemovitost turistům a každý měsíc, týden či den v této nemovitosti bydlí někdo jiný, tak jde o poskytování ubytovacích služeb a je nutné mít na tuto činnost podnikatelskou činnost. Do této kategorie spadá docela jasně i pronájem zprostředkovaný skrze AirBnB.

Povinnosti pro AirBnB (fyzická osoba podnikatel)

 • je nutné mít vyřízen živnostenský list na poskytování ubytovacích služeb,
 • musíte podat daňové přiznání a zaplatit 15% daň z příjmu,
 • musíte platit sociální a zdravotní pojištění, dle vaší podnikatelské činnosti buďto povinné minimální zálohy nebo zálohy určené pro podnikání na vedlejší činnosti,
 • při dosáhnutí obratu 1 milionu Kč se musíte registrovat i k DPH,
 • musíte vést evidenci o hostech a evidenci o cizincích, cizince je nutno hlásit cizinecké policii,
 • máte povinnost platit místní poplatky za ubytování v rámci cestovního ruchu.

Daňové přiznání při AirBnB

Příjmy z AirBnB se daní podle §7 zákona o daních z příjmu a to jako příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Na tyto příjmy z podnikání můžete uplatnit buďto 60% paušální náklady, protože jde o činnost volnou, nebo sledovat reálné náklady na ubytování. Jako živnostník pak můžete na vypočtený daňový základ samozřejmě použít daňové odpočty a na vypočtenou daň z příjmu i daňové slevy, na které máte nárok.

Pro odevzdání daňového přiznání se na vás vztahuje povinnost podat toto do 1. dubna. Do 1. května, pokud odevzdáváte elektronicky. A pokud vlastníte datovou schránku, tak jste povinni odevzdat daňové přiznání do ní. V případě, že vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, tak můžete odevzdávat až 1. července. V roce 2023 pak platí data 3. dubna (1. dubna je sobota) a 2. května (1. května je svátek) a 3. července (1. července je sobota).

Do stejného data, jako jste povinni odevzdat daňového přiznání, jste také povinni zaplatit daň z příjmu. Z pronájmu přes AirBnB se platí klasicky 15% daň. Základ daně nad 48násobek minimální mzdy (v roce 2022 to byl 1 867 728 Kč) daníte zvýšenou sazbou 23 %.

Přehledy o příjmech a výdajích a o zdanitelném základu

Po odevzdání daňového přiznání máte poté povinnost podat i přehled o příjmech a výdajích na OSSZ a přehled o zdanitelném základu na vaši zdravotní pojišťovnu. Přehledy je nutné odevzdat do 30 dnů od odevzdání daňového přiznání. Zároveň jste povinni zaplatit dlužné pojistné, pokud vám v přehledu vyšel nedoplatek. Nedoplatek sociálního pojištění musíte zaplatit do data odevzdání přehledu. Nedoplatek na zdravotním poté do 8 dnů od odevzdání přehledu.

(foto: Kelcie Papp on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

By hb

4 thoughts on “AirBnB: příjem z krátkodobého pronájmu a daň z příjmu”
 1. Dobrý den, když pronajimam byt přes AIRBNB jen cca jednou ročně na cca jeden měsíc, vyplývají pro me veškeré povinnosti a nebo se to řídí nějakým jiným postupem? Díky moc

  1. dobrý den, na krátkodobý pronájem skrze AirBnB je třeba mít živnostenský list a pohlížet na to jako na podnikatelskou činnost.

  1. dobrý den, pravděpodobně si ho rychle zřídit a řešit s finančním i živnostenským úřadem, sociálkou a zdravotní pojišťovnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *