Daně z příjmu z pronájmu AirBnB

Česká daň z příjmu rozlišuje příjem z pronájmu a poté příjem z poskytování služby ubytování, tedy například příjem z AirBnB. Přitom Finanční správa už několik let důsledně kontroluje, že příjem, který má daňový poplatník z pronájmu realizovaného skrze platformu AirBnB, je řádně uváděn v daňovém přiznání a je z něj řádně odvedena daň z příjmu.

Pro daň z příjmu z nemovitosti je nutné rozlišovat dvě situace:

 • poskytování ubytovacích služeb může být realizováno pouze na IČO, jde o ubytování přechodného charakteru v rámci několika dnů až týdnů a jde o poskytování služeb v rámci cestovního ruchu, do této kategorie spadá i pronájem zprostředkovaný skrze platformu AirBnB.

Pokud tápete v tom, jaký pronájem vlastně poskytujete, můžete se více dočíst v metodickém pokynu finanční zprávy. Hlavním kritériem je především charakter výdělečné činnosti a také časová lhůta pronájmu. Pokud vlastníte investiční byt, tento pravidelně pronajímáte, zatímco čerpáte důchod nebo chodíte do práce, daň z příjmu odvádíte podle §9 jako z příjmu z pronájmu. A už úplně nezáleží na tom, že vám to nevyšlo s nájemníkem a ten hned po nastěhovaní podal výpověď a odešel.

Poskytování ubytování jako podnikatelská činnost

Pokud ale pronajímáte krátkodobě nemovitost turistům a každý měsíc, týden či den v této nemovitosti bydlí někdo jiný, tak jde o poskytování ubytovacích služeb a je nutné mít na tuto činnost podnikatelskou činnost. Do této kategorie spadá docela jasně i pronájem zprostředkovaný skrze AirBnB.

Povinnosti pro AirBnB (fyzická osoba podnikatel)

 • je nutné mít vyřízen živnostenský list na poskytování ubytovacích služeb,
 • musíte podat daňové přiznání a zaplatit 15% daň z příjmu,
 • musíte platit sociální a zdravotní pojištění, dle vaší podnikatelské činnosti buďto povinné minimální zálohy nebo zálohy určené pro podnikání na vedlejší činnosti,
 • při dosáhnutí obratu 2 milionů Kč se musíte registrovat i k DPH,
 • musíte vést evidenci o hostech a evidenci o cizincích, cizince je nutno hlásit cizinecké policii,
 • máte povinnost platit místní poplatky za ubytování v rámci cestovního ruchu.

Daňové přiznání při AirBnB

Příjmy z AirBnB se daní podle §7 zákona o daních z příjmu a to jako příjmy ze samostatné výdělečné činnosti. Na tyto příjmy z podnikání můžete uplatnit buďto 60% paušální náklady, protože jde o činnost volnou, nebo sledovat reálné náklady na ubytování. Jako živnostník pak můžete na vypočtený daňový základ samozřejmě použít daňové odpočty a na vypočtenou daň z příjmu i daňové slevy, na které máte nárok.

Pro odevzdání daňového přiznání se na vás vztahuje povinnost podat toto do 1. dubna. Do 1. května, pokud odevzdáváte elektronicky. A pokud vlastníte datovou schránku, tak jste povinni odevzdat daňové přiznání do ní. V případě, že vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, tak můžete odevzdávat až 1. července. V roce 2024 pak platí data 2. dubna (1. dubna je Velikonoční pondělí) a 2. května (1. května je svátek) a 1. července (v pondělí).

Do stejného data, jako jste povinni odevzdat daňového přiznání, jste také povinni zaplatit daň z příjmu. Z pronájmu přes AirBnB se platí klasicky 15% daň. Základ daně nad 48násobek minimální mzdy (v roce 2023 to bylo 1 935 552 Kč za rok) daníte zvýšenou sazbou 23 %. Od ledna 2024 se limit pro 23% sazbu posouvá na 36násobek minimální mzdy a limitem pro rok 2024 bude 1 582 812 Kč za rok.

Přehledy o příjmech a výdajích a o zdanitelném základu

Po odevzdání daňového přiznání máte poté povinnost podat i přehled o příjmech a výdajích na OSSZ a přehled o zdanitelném základu na vaši zdravotní pojišťovnu. Přehledy je nutné odevzdat do 30 dnů od odevzdání daňového přiznání. Zároveň jste povinni zaplatit dlužné pojistné, pokud vám v přehledu vyšel nedoplatek. Nedoplatek sociálního pojištění musíte zaplatit do data odevzdání přehledu. Nedoplatek na zdravotním poté do 8 dnů od odevzdání přehledu.

(foto: Kelcie Papp on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

By hb

6 thoughts on “Daňové přiznání 2024: příjem z AirBnB”
 1. Dobrý deň, ako prosím postupovať v prípade, že český daňový rezident poskytuje krátkodobé ubytovanie svojej nehnuteľnosti cez platformu Airbnb v inom štáte, nie v ČR. Tento príjem má síce povinnosť zdaniť v štáte, kde sa nehnuteľnosť nachádza, ale napriek tomu musí tento príjem uviesť aj v ČR ako svetový príjem. Ale kam ho v DP uvedie ? Musí aj v tomto prípade mať v ČR oprávnenie podnikať ? Ako sa tento zahraničný príjem bude v ČR bude posudzovať , tiež ako príjem z podnikania ? ( lebo na Slovensku sa vždy svetový príjem musí uvádzať v tých §.odsekoch, akoby sa posudzoval na Slovensku. ). Toto je dilema, ktorú neviem vyriešiť. ďakujem za odpoveď.

 2. Dobrý den, pokud poskytuji službu přes AirBnB musím se stát identifikovanou osobou? Děkuji mockrát za odpověď.
  Pokud se jedná o příjem řekněme do 50 tisíc a zároveň jsem vlastní nevědomostí neměla za rok 2022 živnost, jak takovou situaci řešit? Jaká je pravděpodobnost pokuty za neoprávněné podnikání? V jaké výši fú tyto pokuty vyměřuje a funguje odvolání? Chápu, že neznalost neomlouvá, ale výhružka pokutou půl milionu je vcelku děsivá, tak bych ráda věděla, co mě vlastně čeká za tresty.

 3. Dobrý den, když pronajimam byt přes AIRBNB jen cca jednou ročně na cca jeden měsíc, vyplývají pro me veškeré povinnosti a nebo se to řídí nějakým jiným postupem? Díky moc

  1. dobrý den, na krátkodobý pronájem skrze AirBnB je třeba mít živnostenský list a pohlížet na to jako na podnikatelskou činnost.

  1. dobrý den, pravděpodobně si ho rychle zřídit a řešit s finančním i živnostenským úřadem, sociálkou a zdravotní pojišťovnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *