Převod vozidla na nového majitele

Převést auto je v současné době, dle dané zákonné úpravy §8 zákona 56/2001 Sb. o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, jednoduché. Stačí přijít na úřad, dokázat, že auto je vaše, že jste ho koupili, a změna je provedena v technickém průkazu na počkání. Jaké doklady musíte k žádosti přiložit a jak vyřídit převod auta?

Jaké doklady jsou třeba pro převod auta:

  • přihláška k registraci vozidla do registru silničních vozidel, žádost můžete vyplnit až v papírové podobě na úřadu,
  • kupní smlouvu, či jiný doklad dokazující vlastnictví vozidla,
  • velký a malý technický průkaz k vozidlu,
  • doklady totožnosti obou stran (prodávajícího a kupujícího), je možné nahradit účast jedné strany jeho plnou mocí,
  • protokol o evidenční kontrole vozidla, nesmí být starší než 30 dní,
  • doklad o povinném ručení (zelená karta nového vlastníka).

Kde převést auto?

Auto je možné převést na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností, na registru vozidel. Není nutné dodržet místní příslušnost, nakupujícího nebo prodávajícího. Je ovšem nutné, aby se obě strany dostavily k tomuto převodu. Pokud to není možné, aby se kupující a prodávající sešli na jednom úřadě, protože jsou například každý z jiného města a auto si předali o víkendu, je možné nahradit tuto nepřítomnost jedné strany její plnou mocí, která bude úředně ověřena.

Tip: plnou moc si nechte ověřit například na poště v Czech Pointu, trvá to jen několik minut.

Kdy převést auto?

Pro převod platí 10denní lhůta. Neboli do 10 pracovních dní po uzavření kupní smlouvy je nutné dokončit převod. Pokud auto nebude přepsáno, hrozí kupujícímu i prodávajícímu pokuta až 50 000 Kč.

Převod auta: Co je to protokol o evidenční kontrole?

Protokol o evidenční kontrole vám vystaví každá stanice technické kontroly (STK). Tento protokol je zkrácená technická prohlídka a ověřuje, že skutečný stav vozidla se shoduje s velkým technickým průkazem a s údaji v něm uvedeným. STK ověřuje například VIN automobilu, číslo motoru, výrobní štítech, tachometr a další.

Pokud má auto právě provedenou technickou prohlídku (povinná každé dva roky), tak protokol z této kontroly nahrazuje protokol o evidenční kontrole. Platí ovšem, že protokol nesmí být starší 30 dní.

Za kolik? Protokol o evidenční kontrole vás bude stát 400 – 700 Kč. Ceny nejsou dané centrálně a určuje si je každá STK stanice sama. Dá se čekat, že se poplatky budou v letošním roce dále zvyšovat.

Jak je to s povinným ručením při převodu auta?

Pro povinné ručení a pojištění auta platí, že auto musí mít při převodu platné povinné ručení. Kupující by si tak ještě před návštěvou registru vozidla a provedením převodu měl zařídit povinné ručení na své jméno.

Prodávající pak po provedeném převodu může zrušit povinné ručení a pojištění na své jméno, stačí pojišťovně doložit, že došlo k převodu auta, a bude mu zpětně vyplacena poměrná část pojistného.

Jak se mění velký a malý technický průkaz při převodu?

K převodu auta musíte doložit dva základní dokumenty týkající se auta: velký technický průkaz a malý technický neboli osvědčení o registraci vozidla. Oba dokumenty budou při převodu upravené o nového vlastníka automobilu:

  • Velký technický průkaz je doplněn o nového vlastníka, včetně data, od kdy je auto na nového vlastníka převedeno.
  • Bude vám vystaven nový malý technický průkaz na vaše jméno.

Od roku 2024 by mělo dojít ke zrušení velkých technických průkazů, přepis vozidla by se tak mohl dále zjednodušit.

Kolik stojí převod auta?

Za převod auta zaplatíte správní poplatek 800 Kč. To ale nejsou všechny výdaje, se kterými je nutno počítat. Musíte si také obstarat protokol o evidenční kontrole za minimálně 400 Kč, záleží na vaší domluvě, kdo tento protokol obstará, může to být prodávající i kupující, protokol je navázaný na auto a ne na osobu. Případně počítejte ještě s poplatkem za ověření plné moci.

Poplatky za převod auta:

  • 800 Kč za převod,
  • až 700 Kč za evidenční kontrolu,
  • 30 Kč za ověření podpisu na Czech Pointu.

Musím platit ekologickou daň?

Mnohem větší položku může pak představovat ekologická daň, kterou budete povinni platit. Tato daň se platí za vozidlo a to pouze jednou, pokud už byl vůz jednou převáděn a byla za něj zaplacena ekologická daň, tak znovu platit nemusíte. Ekologická daň se platí podle toho, jakou normu auto splňuje:

  • Pokud splňuje normu EURO 0, je ekologická daň 10 000 Kč.
  • Pokud splňuje normu EURO 1, je ekologická daň 5 000 Kč.
  • Pokud splňuje normu EURO 2, je ekologická daň 3 000 Kč.
  • Při splnění normy EURO 3 a novější se ekologická daň neplatí.
  • Auta vyrobená po roce 2000 většinou splňují EURO 3 a ekologická daň se na ně nevztahuje.
  • Od ekologické daně jsou také osvobozeni nový majitelé, kteří mají průkazku ZTP.
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *