IBAN číslo účtu

Číslo účtu je unikátní adresa vašich peněz v bance pro vnitrostátní bankovní styk. Pro mezinárodní poslání peněz je pak nutné tuto unikátní adresu převést do unifikovaného mezinárodního formátu, který je adresou nejen bankovního účtu, ale také země, ve které bankovní účet je. A takovou mezinárodní adresou peněz je právě IBAN číslo účtu.

Číslo IBAN vzniklo mezinárodní normou, která jasně stanovuje, která pozice daného čísla určuje co. To umožňuje strojové zpracování a automatizaci převodu peněz mezi jednotlivými státy. Registrační autoritou je pro IBAN čísla účtu SWIFT.

Co je to IBAN?

IBAN je zkratka pro International Bank Account Number, tedy mezinárodní číslo bankovního účtu. Je to řetězec čísel a písmen, kde každá část dané souslednosti má svůj účel. Český IBAN je tvořen celkem 24 znaky. První dvě místa jsou tvořeny identifikací České republiky a poté následuje 22 číslic, obsahující kontrolní část a také číslo účtu a banky.

Co obsahuje IBAN?

  • 2 znaky pro identifikaci země, český kód je CZ,
  • 2 kontrolní znaky, které umožňují automatickou kontrolu čísla účtu, aby nebyl zadán omylem chybně,
  • 20 znaků pro číslo účtu včetně kódu banky.

Pro číslo účtu a kód banky je vyhrazeno celkem 20 znaků. Pokud vaše číslo účtu není tak dlouhé, tak zbývající znaky jsou doplněny nulou. Přičemž nuly se doplňují mezi první čtyři znaky (2 pro kód země a 2 kontrolní) a mezi samotné číslo účtu, které najdete na konci souslednosti IBANu.

Jak zjistit IBAN číslo účtu

IBAN svého účtu by vám měla sdělit vaše banka. Mezinárodní formát čísla účtu najdete například i ve svém internetovém bankovnictví, bývá součástí výpisu z účtu a nebo se u něj můžete informovat u svého bankovního poradce. Kalkulačku pro IBAN má na svých stránkách i Česká národní banka.

IBAN číslo pak používáte pro mezinárodní platební styk. Tedy pokud vám někdo posílá peníze ze zahraničí nebo pokud vy posíláte někomu peníze do zahraničí.

(foto: Vardan Papikyan on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *