17. listopad svátek zavřené obchody

17. listopadu v tomto roce oslavíme už přes 30 let od sametové revoluce a taky pár let, kdy se ve svátek musí zavřít obchody větší než 200 metrů čtverečních. Musí se ty obchody zavřít i na svátek 17. listopadu?

Svátek boje za svobodu a demokracii připadá letos na pátek, dne volna se tedy dočkáme koncem pracovního týdne a úplně to vybízí k tomu, abyste si naplánovali prodloužený víkend. Na rozdíl od předchozích podzimních svátků (28. října a 28. září) zůstanou v tento den otevřené obchody, na 17. listopad se totiž nevztahuje zákon o otevírací době. Vánoční dárky můžete klidně nakupovat celý den.

17. listopad jako den studentů

17. listopad se slaví jako svátek studentů na počest roku 1939, kdy studenti českých vysokých škol během konce října a během listopadu protestovali proti nacistické moci, vše pak vyvrcholilo při pohřbu studenta Jana Opletala 15. listopadu.

V reakci na tyto studentské demonstrace sáhla nacistická státní moc po krajních opatřeních. Uzavřela české vysoké školy a v noci z 16. na 17. listopadu obsadila vysokoškolské koleje v Praze, Příbrami a Brně. 9 hlavních představitelů studentského odporu bylo hned popraveno, 1200 studentů bylo posláno do koncentračního tábora. Výuka na českých vysokých školách pak byla obnovena až po válce.

Německé represivní akce proti českým studentům vyvolaly mezinárodní ohlas. A za dva roky, 17. listopadu 1941 byl v Londýně tento den prohlášen za Mezinárodní den studentů. Je to jediný celosvětově připomínaný mezinárodní den, který má český původ.

17. listopad jako den sametové revoluce

Přesně o padesát let po studentských demonstracích proti nacistům se studenti vydali v pátek 17. listopadu 1989 do ulic znovu, právě pro připomenutí výročí. Pokojná demonstrace se ale ve večerních hodinách zvrtla a demonstranti byli rozehnáni policejními složkami a násilně.

Zprávy o násilí proti studentům se poté roznesly a následovaly demonstrace vyjadřující nesouhlas s tak nepřiměřeným zásahem státních složek. V neděli 19. listopadu vzniklo Občanské fórum, následovaly stávky vysokých škol, postupně i dalších škol a také demonstrace proti vládní moci a generální celostátní stávka.

29. listopadu pak byla schválena novela ústavy, která rušila články o vedoucí úloze KSČ ve společnosti a otevřela se cesta k pluralitní demokracii. 17. listopad si tak připomínáme jako státní svátek boje za demokracii, přesněji začátek toho boje, který trval necelé dva týdny. Kromě Česka je 17. listopad slavený jako státní svátek i na Slovensku. V současnosti ho slavíme jako Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva.

17. listopad jako státní svátek

Den boje studentů za svobodu a demokracii se stal významným dnem ČSFR už v roce 1990, státním svátkem se 17. listopad stal až o deset let později v roce 2000 jako tzv. Den boje za svobodu a demokracii. Svátek byl znovu přejmenován a letos tak 17. listopad slavíme jako Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva.

17. listopad je pak den volna, je to státní svátek. Zákonem upravující otevírací dobu obchodů byl tento den zařazen mezi svátky, kdy jsou obchody otevřené.

Kdy musely a budou muset letos obchody na svátek zavřít?

  • na Nový rok 1. 1. 2023 (neděle),
  • na Velikonoční pondělí 10. 4. 2023 (pondělí),
  • na Den vítězství 8. 5. 2023 (pondělí),
  • na Svatého Václava/Den české státnosti 28. 9. 2023 (čtvrtek),
  • na Den vzniku samostatného československého státu 28. 10. 2023 (sobota),
  • na Štědrý den 24. 12. 2023 od 12.00 (neděle),
  • na 1. svátek vánoční 25. 12. 2023 (pondělí),
  • na 2. svátek vánoční 26. 12. 2023 (úterý).
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *