Kdy je Valentýn

Svatého Valentýna spíše slaví mladší generace, které nevadí, že je to exportovaný svátek. Který se přece nikdy neslavil. Protože je lepší si dát pusu pod třešní. Neboli které datum se vám vybaví, když se řekne svátek lásky? Starší generaci se nejspíš před očima mihne rozkvetlá třešeň a vycházka na Petřín prvního máje. Ta mladší si ale představí spíš červené krabice ve tvaru srdce s čokoládou a puget růží, jak to znají z amerických filmů a seriálů. Tak se totiž slaví láska na Valentýna. Kdy je svatého Valentýna?

Valentýn je den lásky, který připomíná zakázané svatby a oddanost snoubenců, stejně tak jako odvahu oddávajícího. Protože pro lásku vše. Den svatého Valentýna se slaví 14. února, letos tento den připadá na středu.

TIP: Kromě Valentýna je dobré nezapomenout také na MDŽ

Proč se slaví Valentýn

Den svatého Valentýna se slaví na počest kněze, který údajně přes zákazy a překážky ve třetím století tak moc fandil zamilovaným, že vykonával svatby, i když to císař trestal smrtí. A nebo něčím takovým, asi víc bolestivějším, přece jenom to bylo ve třetím století.

Byl to konkrétně římský císař Claudius II., který zastával neochvějný a samozřejmě neomylný názor, že láska a manželství a vlastně tak vůbec žena jako celek muže oslabuje. Děti pak oslabují ještě víc, vůbec celý ten rodinný život na síle prý nepřidá. Je otázkou, jak to vlastně měl pan císař doma, ale popojedeme.

A protože chtěl mít vojsko silnější a silnější, až bude nejsilnější na celém světě, tak prostě vojákům ženy zakázal. Protože ženský a děti rozvrací vojsko a tím i stát, to dá rozum. Nebo nějaké to techtle mechtle by jim asi ještě povolil, ale svatbu v žádném případě. Svatba fuj, děti horší, vojsko síla. Tak nějak by se to přepsalo do jednoduchého tl;dr sloganu.

No jo, ale láska je láska a kluci jsou kluci. Za holkama se jim prostě lýtka zapalují a když ona chce až po svatbě. A nebo za tím možná byla opravdová láska a touha zůstat spolu až do smrti. Což v třetím století nebylo až tak dlouho, ještě k tomu u vojáka. Každopádně císař to sice zakázal, ale vojáci by se rádi ženili jeden za druhým. Problémem ovšem bylo, kdo by jim tak tu svatbu mohl odsloužit.

A v chvíli vstupuje na scénu udatný kněz Valentýn, který věřil na čistou lásku a svátost manželství. Za rohem, daleko od císařova bystrého zraku, mu pak oddal tak velkou část vojska, že když se na to konečně přišlo, tak milý Valentýn šupajdil do vězení, ani nestačil říct ANO. No a protože svatba byl velký prohřešek, tak milému Valentýnovi čas ve vězení ubíhal dost rychle, protože byl následně popraven. A to 14. února. Což je právě datum oslavy lásky a den svatého Valentýna.

Proč se posílají valentýnky?

Součástí valentýnského dne je hromada čokolády a ještě větší hromada růží. A krom jiného taky kartička, tzv. valentýnka. I tento zvyk pochází od chudáka zavřeného kněze Valentýna. Když totiž ještě seděl ve vězení, živý a v jednom kuse, tak se ukázalo, že se mu venku prý vytvořil dost slušný fanklub. Vojáci, které v minulosti oddával, na něj totiž nezapomněli a posílali mu údajně dopisy, dárky a vzkazy.

To ale není všechno. Milá zavřený kněz se také zakoukal do hlubokých očí dcery samotného bachaře. Když už bylo jisté, že jeho dny i hodiny a minuty jsou sečteny, sám si sedl k psacímu stolu, nebo teda asi ve vězení spíš na psací (i spací) podlahu a ještě spíš na nepodlahu, a napsal dopis na rozloučenou. Byl zamilovaný, byl určený milované slečně bachařové a byl podepsaný „Od tvého Valentýna“. A tento podpis ze třetího století vydržel mnohem déle než leckterá manželství a podepisují se jím valentýnky, tedy zamilované kartičky, ještě dnes ve století dvacátém prvním.

Kdy se slaví svátek lásky

  • 14. února slaví Valentýna hlavně v USA a dalších angloamerických zemích, v Kanadě a Austrálii, ve Velké Británii i v dalších zemích západní Evropy, jako je Itálie, Portugalsko, Španělsko a Francie.
  • 14. února slaví Valentýna i v Japonsku a Jižní Korei. Mají to ale trošku popletené (a možná za to může starý popletený překlad), takže v tento den dávají čokoládu ženy mužům a nikdy naopak. Protože čokoládový průmysl vycítil šanci, tak v osmdesátých letech marketoval 14. březen, kdy naopak muži čokoládu dávají ženám. Tento den se jmenuje jako bílý den. Valentýna tak mají vlastně dvakrát.
  • 1. května slavíme svátek lásky my v ČR. Vzhledem k tomu, že tento den je spojený s Karlem Hynkem Máchou, který není úplně světovým autorem, tak Máj slavíme jen my. A možná trochu bratři Slováci.
  • 12. června slaví v Brazílii tzv. den přítele/přítelkyně, při kterém svobodné nezadané ženy provozují rituál k nalezení toho nejlepšího manžela. Nebo alespoň přítele. V únoru se Valentýn téměř neslaví, protože v této době probíhá karneval. Brazílie je tak doporučována jako destinace pro prázdniny v únoru, když chcete Valentýnu utéct.
  • v sobotu 10. srpna 2024, nebo tedy 7. den 7. měsíce v čínském kalendáři slaví v Číně tzv. Qixi Festival, který připomíná dva milence a jejich zakázanou lásku na dvou různých březích jedné řeky. Svátek je pohyblivý.

Kdy je Valentýna?

Den svatého Valentýna se slaví 14. února po celém světě. V roce 2024 je 14. února ve středu.

Kdo dává dárky na Valentýna?

Na Valentýna si dárky dávají navzájem zamilovaní, častěji se ale čeká, že muž dá dárek ženě. Dárky se dávají spíše maličkosti: čokoláda a sladkosti (přes polovinu valentýnských dárků tvoří právě čokoláda), květiny, valentýnky, šperky, parfémy nebo víno.

Kdo to byl Valentýn?

Svatý Valentýn byl kněz, který věřil na manželství a oddával zamilované páry, i když to císař v Římě zakázal. Šel za to do vězení a následně byl i popraven.

Co je to valentýnka?

Valentýnka je zamilovaná kartička, kterou si páry dávají na den svatého Valentýna. První valentýnku poslal právě kněz Valentýn z vězení jako dopis na rozloučenou.


(foto redakce)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 4.5]

By hb

One thought on “Valentýn 2024: kdy je svatý Valentýn”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *