Slevové akce na Black Friday jsou v USA spojené se svátkem Den Díkuvzdání. Jak to spolu souvisí?

  • Black Friday 26. listopadu 2021
  • Cyber Monday 29. listopadu 2021

Den Díkůvzdání je svátek slavený v USA a v Kanadě. V USA se tento svátek slaví vždy čtvrtý čtvrtek v listopadu, v Kanadě Díkuvzdání slaví už v říjnu. Americké díkůvzdání patří mezi největší svátky v Americe a je to velké rodinné setkání. Díkůvzdání se slaví nejen ve čtvrtek, ale také následující pátek a celý víkend.

Kromě rodinného setkání slaví Amerika ale také nákupy a slevy. Právě pátek následující po Díkůvzdání je tzv. Black Friday. V tento den už tradičně padají ceny různého spotřebního zboží tak hluboko, jak padaly ceny akcií v černý pátek na burze v říjnu 1929. Proto se také vžilo toto označení pro velké slevy.

KDY JE BLACK FRIDAY 2021

Díkůvzdání je pohyblivý svátek, podobně jako například Velikonoce, a nemá stálé datum. Slaví se čtvrtý čtvrtek v listopadu. Letos připadá Díkůvzdání na 25. listopadu.

Black Friday je pak v pátek 26. listopadu. V tento den nabídnou americké obchody i eshopy velké nákupní akce. Právě Black Friday patří ke dnům, kdy se zahajuje nákupní šílenství a nakupování dárků na Vánoce.

V České republice nemá Black Friday velkou historii, slavíme ho zatím jen zhruba tak jednu dekádu. V posledních letech se ale stále více obchodů zapojuje a nabídne v rámci Black Friday nějakou tu slevu. Nakupovat můžete například u Alza, Mall, Zoot, Datart nebo iStyle, obchody, které nabídnou nějakou slevovou akci stále přibývají.

Je ale nutno říct, že české Black Friday je hodně odlišné od toho amerického. Americké nabízí často jedinečnou příležitost nakoupit opravdu výhodně, na tak dobré ceny během roku nenarazíte. Oproti tomu české Black Friday je často jen symbolické a nákupní akce nebo slevy jsou podobné i během roku. Nehledě na to, že se Black Friday stalo synonymem pro slevy a například v Alze, ale nejen zelený mužík, používají toto označení celoročně. Oproti tomu v USA jsou BF slevy opravdu jedinečné a výjimečné.

Dále hodně obchodů především eshopů vnímá Black Friday spíš jen symbolicky jako představitele slev, takže černý pátek oslavují pomalu každý pátek po celý rok. V Česku tak nemáme Black Friday tak moc spojené s druhou půlkou listopadu a s nákupním šílenstvím, kdy se lidé ušlapou při vchodu do obchodu a za honbou za tou nejlepší slevou.

CO JE CYBER MONDAY?

Kromě pátku, kdy jsou tradičně nabídnuty ty nejlepší slevy a nákupní akce, obchody využívají i celý víkend a také následující pondělí. Slevy už tedy většinou nejsou tak vysoké, tím hlavním dnem pro nákupy je stále pátek, ale i tak nákupní akce stojí za to. Slevové akce v pondělí se pak nazývají Cyber Monday. Mnoho obchodů slevy a akce spojuje do jednoho velkého Black Cyber víkendu.

V Česku je nákupní pondělí ještě méně známé než černý pátek, ale i tak se v posledních letech především eshopy této nákupní akce účastní. Cyber Monday letos připadá na 29. listopadu.

Kdy bude Black Friday v roce 2022

  • Black Friday 2022 bude 25. listopadu 2022
  • Black Friday 2023 bude 24. listopadu 2023

(foto: Charles Deluvio on Unsplash)

Neváhejte sdílet: