Kdy je Black Friday slevy

Slevové akce na Black Friday jsou v USA spojené se svátkem Den Díkuvzdání. Jak to spolu souvisí?

  • Black Friday 24. listopadu 2023
  • Cyber Monday 27. listopadu 2023

Den Díkůvzdání je svátek slavený v USA a v Kanadě. V USA se tento svátek slaví vždy čtvrtý čtvrtek v listopadu, v Kanadě Díkuvzdání slaví už v říjnu. Americké díkůvzdání patří mezi největší svátky v Americe a je to velké rodinné setkání. Díkůvzdání se slaví nejen ve čtvrtek, ale také následující pátek a celý víkend.

Kromě rodinného setkání slaví Amerika ale také nákupy a slevy. Právě pátek následující po Díkůvzdání je tzv. Black Friday. V tento den už tradičně padají ceny různého spotřebního zboží tak hluboko, jak padaly ceny akcií v černý pátek na burze v říjnu 1929. Proto se také vžilo toto označení pro velké slevy.

Kdy je Black Friday 2023

Díkůvzdání je pohyblivý svátek, podobně jako například Velikonoce, a nemá stálé datum. Slaví se čtvrtý čtvrtek v listopadu. Letos připadá Díkůvzdání na 23. listopadu.

Black Friday je pak následující den: pátek 24. listopadu. V tento den nabídnou americké obchody i eshopy velké nákupní akce. Právě Black Friday patří ke dnům, kdy se zahajuje nákupní šílenství a nakupování dárků na Vánoce.

V České republice nemá Black Friday velkou historii, slavíme ho zatím jen zhruba tak jednu dekádu. V posledních letech se ale stále více obchodů zapojuje a nabídne v rámci Black Friday nějakou tu slevu. Nakupovat můžete například u Alza, Mall, Zoot, Datart nebo iStyle, obchody, které nabídnou nějakou slevovou akci stále přibývají.

Je ale nutno říct, že české Black Friday je hodně odlišné od toho amerického. Americké nabízí často jedinečnou příležitost nakoupit opravdu výhodně, na tak dobré ceny během roku nenarazíte. Oproti tomu české Black Friday je často jen symbolické a nákupní akce nebo slevy jsou podobné i během roku. Nehledě na to, že se Black Friday stalo synonymem pro slevy a například v Alze se zeleným mužíkem používají toto označení celoročně. Oproti tomu v USA jsou BF slevy opravdu jedinečné a výjimečné.

Dále hodně obchodů především eshopů vnímá Black Friday spíš jen symbolicky jako představitele slev, takže černý pátek oslavují pomalu každý pátek po celý rok. V Česku tak nemáme Black Friday tak moc spojené s druhou půlkou listopadu a s nákupním šílenstvím, kdy se lidé ušlapou při vchodu do obchodu a za honbou za tou nejlepší slevou.

Co je Cyber Monday

Kromě pátku, kdy jsou tradičně nabídnuty ty nejlepší slevy a nákupní akce, obchody využívají i celý víkend a také následující pondělí. Slevy už tedy většinou nejsou tak vysoké, tím hlavním dnem pro nákupy je stále pátek, ale i tak nákupní akce stojí za to. Slevové akce v pondělí se pak nazývají Cyber Monday. Mnoho obchodů slevy a akce spojuje do jednoho velkého Black Cyber víkendu.

V Česku je nákupní pondělí ještě méně známé než černý pátek, ale i tak se v posledních letech především eshopy této nákupní akce účastní. Cyber Monday letos připadá na 27. listopadu.

V USA se také občas stává, že obchody nedokáží vydržet až na pátek a otevírají ve čtvrtek ve večerních hodinách. Pro to se postupně vžil i pojem Black Thursday. Je ale nutno říct, že k růstu prodejů to moc nevedlo, proto se také řada obchodů vrátila k tomu, že otevírají až v pátek.

Pro celý víkend a týden předcházející Cyber Monday se pak vžil název Cyber Week. Je totiž pravda, že s nástupem internetu a e-commerce pozbývá významu otevírání kamenného obchodu v osm ráno na černý pátek.

Kdy bude Black Friday v roce 2024

  • Black Friday 2024 bude 29. listopadu 2024

(foto: Charles Deluvio on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *