Vánoce skončily. Letos vyšly tak hezky doprostřed týdne, takže stačilo si vzít jen dva dny dovolené a najednou z toho byl celý týden volna. Člověka to trošku namlsalo a hned by si dal volno ještě. Letní dovolená ale daleko a začátek roku bývá na ty státní svátky taky dost skoupý.

I tak nás ale v roce 2020 čeká docela hodně státních svátků, které připadnou na pracovní den. Z 13 svátků připadnou pouze dva z nich na víkend a to Cyril a Metoděj (neděle) a Druhý svátek vánoční (sobota). Díky příznivé konstelaci se můžeme těšit na dva prodloužené víkendy v květnu, další pak v červenci. A po delší době ani jeden podzimních svátků v září, říjnu nebo listopadu nepřipadne na víkend.

Celkem to znamená, že volných dnů v týdnu bude díky svátkům tento rok 11. To je o jeden víc, než kolik jsme si užili v roce 2019. Protože je ale příští rok přestupný, tak pracovních dní by mělo být v roce 2020 stejně jako v minulém roce, a to 251 pracovních dní.

Jak jsou v roce 2020 státní svátky

středa 1.1.2020 Nový rok, Den obnovy samostatného českého státu obchody musí zavřít
pátek 10. 4. 2020 Velikonoce, Velký pátek otevřeno
pondělí 13. 4. 2020 Velikonoce, Velikonoční pondělí obchody musí zavřít
pátek 1. 5. 2020 Svátek práce otevřeno
pátek 8. 5. 2020 Den vítězství obchody musí zavřít
neděle 5. 7. 2020 Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje otevřeno
pondělí 6. 7. 2020 Den upálení mistra Jana Husa otevřeno
pondělí 28. 9. 2020 Den české státnosti (sv. Václava) obchody musí zavřít
středa 28. 10. 2020 Den vzniku samostatného Československa obchody musí zavřít
úterý 17. 11. 2020 Den boje za svobodu a demokracii otevřeno
čtvrtek 24. 12. 2020 Štědrý den obchody musí zavřít ve 12:00
pátek 25. 12. 2020 První svátek vánoční obchody musí zavřít
sobota 26. 12. 2020 Druhý svátek vánoční obchody musí zavřítProdloužené víkendy 2020:

 • Velikonoce od 10. do 13. dubna, to je ale prodloužený víkend vždycky,
 • první květnový pátek, protože je práce svátek,
 • druhý květnový pátek, protože květnové svátky jsou do páru,
 • první červencové pondělí, i když bohužel jeden svátek bude i v neděli
 • a čtyřdenní víkend na Vánoce, kdy bohužel Štěpán připadá na sobotu.

Trocha teorie neuškodí ani o dnu volna

Svátky a dny volna jsou definované v zákonu o státních svátcích č. 245/2000 Sb. Ten určuje, které dny jsou placené volno. Nejčastěji tomu říkáme svátek, nebo přesněji státní svátek. Přitom ale zákon ve své kratičké délce rozlišuje hned několik svátečích dnů:

 • státní svátek jsou víceméně dny důležité pro stát: 1. leden jako den obnovy českého státu, Den vítězství 8. května, červencový Cyril a Metoděj i upálení Husa, svatý Václav v září, 28. říjen a 17. listopad,
 • ostatní svátky jsou většinou dny spojené s křesťanskou či jinou kulturní tradicí: 1. leden jako Nový rok, velikonoční svátky, Svátek práce a vánoční svátky,
 • přičemž z hlediska pracovně právního je úplně jedno, jestli zrovna slavíme státní či ostatní svátek, je volno, které je placené, státní i ostatní svátky jsou tzv. dny pracovního klidu,
 • zákon dále rozlišuje i významné dny, které jsou obyčejné a naprosto pracovní: 16. leden (vzpomínka na Palacha), 27. leden (památka holocaustu), 8. březen (MDŽ), 9. březen (památka Osvětimi), 12. březen (vstup do NATO), 28. březen (narození Komenského), 7. duben (Den vzdělanosti), 5. květen (památka pražského povstání), 15. květen (Den rodin), 10. červen (památka Lidic), 18. červen (druhý odboj), 27. červen (oběti komunismu), 8. říjen (památka Sokola), 11. listopad (Den válečných veteránů).

Proč mají o svátcích zavřeno obchody?

V roce 2017 začal platit zákon, který výslovně zakazuje vybraným obchodům mít otevřeno během státního svátku. Čeští zákonodárci se inspirovali křesťanskou tradicí, že v neděli a ve svátek se nepracuje. Pak ale zapomněli na tu neděli, zapomněli, že svátků je hodně, tak si vybrali jen některé. A od té doby musí obchody s prodejní plochou větší než 200 metrů čtverečních během vybraných svátků zavřít.

Podobný zákon platí například i v Rakousku, kde ale opravdu ctí dny klidu a obchody mají zavřeno v neděli i ve svátek. Na Slovensku také mají zákon na prodej během svátků, aby se jim to nepletlo, tak obchody musí mít zavřeno během všech svátků.

Nám v Česku se to ale dost plete. Takže kdy mají obchody zavřeno? Je to během 7 a půl dne, je možné si to pamatovat jako dny, které jsou křesťansky významné (Velikonoční pondělí a Vánoce), a dny, kdy něco z pohledu našeho státu začíná (tedy obnova Česka na Nový rok, nový začátek po druhé světové válce, začátek státnosti na Václava, nový začátek po první světové válce). Je to trošku kreativní pomůcka, ale lepší než pořád přemýšlet nad tím, jak to vlastně ti poslanci vybírali, jestli si hodili korunou, kdy bude mít který obchod zavřeno, nebo na to měli sofistikovanější metody.

Kdy jsou obchody zavřeny v roce 2020:

 • 1. ledna, protože je Den obnovy samostatného českého státu, kdo by navíc chodil do obchodu s kocovinou,
 • 13. dubna, protože je Velikonoční pondělí a to je pro křesťany velký den, větší než Velký pátek,
 • 8. května, protože skončila druhá světová válka, jídla moc nebylo, tak přece to nebudete slavit nakupováním,
 • 28. září, protože je Den české státnosti a protože Václav už si taky nenakoupí,
 • 28. října, protože vzniklo samostatné Československo a na nějaké nákupy tenkrát taky nebyl čas,
 • 24. prosince od 12:00, protože je Štědrý den a máme být u stromečku,
 • 25. prosince, protože je první svátek vánoční a máme být u příbuzných,
 • 26. prosince, protože je Štěpána a příbuzné máme i z druhé strany.
Neváhejte sdílet: