Kdy vznikne nárok na důchod? Pro přiznání řádného starobního důchodu je nutné splnit dvě základní podmínky:
- dosáhnout důchodového věku
- a také mít dostatečné množství odpracovaných let.
Přečtěte si, jak konkrétně se nárok na přiznání státního důchodu počítá a jestli a kdy budete mít nárok na starobní důchod.
Kdy vzniká nárok na důchod? Kolik musíte mít let
Dle současné úpravy je důchodový věk 65 let, tento platí pro osoby narozené po roce 1971. Pro ty s dřívějším datem narození může být důchodový věk nižší, liší se dle data narození a u žen také dle počtu narozených dětí, věk odchodu do důchodu se řídí dle Přílohy zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění.
Všeobecně ale platí, že pokud jste právě teď v produktivním věku, je dost pravděpodobné, že do důchodu můžete odejít až po svých 65. narozeninách. Často se objevuje iniciativa zvýšit důchodový věk tak, aby lépe odpovídal potřebám ekonomiky a měnící se demografické křivce, tedy stárnutí populace, ale zatím platí, že odchod do důchodu je zastropován na 65 letech. S posunem hranice odchodu do důchodu ale do budoucna počítá důchodová reforma, kterou vláda schválila v souvislosti s konsolidačním balíčkem 2024.
Kdy vzniká nárok na důchod? Kolik musíte odpracovat
Dle současné úpravy také platí, že musíte být 35 let účastníkem důchodového pojištění a teprve poté můžete čerpat důchodové dávky. Přičemž do let počítaných v nároku na důchod se počítají nejen roky odpracované na hlavní pracovní poměr, ale také tzv. náhradní doby pojištění, doba samostatné výdělečné činnosti nebo některá práce na dohodu. Jaké jsou přesně podmínky?
Počítají se pouze celé roky pojištění
Při výpočtu starobního důchodu se počítají pouze celé roky účasti na důchodovém pojištění. Je tak dobré si při odchodu do důchodu pohlídat, aby byl dovršen jeden celý rok. To má vliv na výpočet starobního důchodu. Stejně tak do řádného důchodu můžete odejít až po dosažení celého 35. roku účasti na pojištění.
Které pracovní smlouvy se počítají
Do odpracované doby se počítají všechny pracovní smlouvy, které zakládají účast na sociálním (důchodovém) pojištění. Klasicky tam tedy patří pracovní poměr. Při smlouvách o práci na dohodu platí, že jsou započítávány podle dané zákonné úpravy. U DPP je sociální pojištění odváděno až při výdělku 10 000 Kč. Od července 2024 se tento limit mění na 10 500 Kč (jeden zaměstnavatel) nebo 17 500 Kč (při více smlouvách DPP) a vyšším za měsíc. U DPČ se sociální odvádí při měsíčním výdělku 4 000 Kč a více. Pokud je výplata pod tímto limitem, tak se odpracovaná doba nepočítá. Do odpracované doby se počítá také činnost OSVČ, kdy platíte zálohy na sociální pojištění.
Rok se počítá jen jednou
V dnešní době není žádnou výjimkou, že pracujete nejen na hlavní pracovní poměr, ale také si přivyděláváte na živnostenský list nebo na některou z dohod. V takové době se často stane, že odvádíte sociální pojištění vlastně dvakrát. I tak se ale takto odpracovaný rok počítá pouze jednou. Ve výsledku se přivýdělek projeví až při výpočtu výše důchodu, kdy díky většímu odvedenému důchodovému pojištění vyjde starobní důchod vyšší.
Náhradní doba pojištění se počítá
Kromě odpracovaných let se do nároku na důchod také počítá tzv. náhradní doba pojištění. Což je ve zkratce doba, kdy jste nepracovali a neodváděli sociální pojištění, ale stejně se vám tato doba bude počítat do důchodu. V praxi náhradní dobu nejčastěji vykazují rodiče, kteří byli nějakou dobu doma s dítětem v rámci rodičovské dovolené.
Mezi náhradní dobu pojištění patří například:
- péče o dítě do 4 let,
- za určitých podmínek péče o osoby ve stupni závislosti,
- pobírání invalidního důchodu třetího stupně nebo
- evidence na úřadu práce za určitých podmínek
- a další.
Studium není práce
Od roku 2010 platí, že studium na vysoké škole se nepočítá jako náhradní doba pojištění. Což pro současné studenty znamená, že se jim doba studia do důchodu nepočítá. Tím se studentům vysokých škol o několik let snižuje doba, kterou mají započítanou do důchodu. Pokud by student chtěl mít dobu na vysoké škole započítanou do nároku na starobní důchod, tak musí zároveň při studiu pracovat a to na takovou smlouvu, ze které je odváděno důchodové pojištění.
Sice se čas od času objevují politické spekulace, že by se doba studia měla opět stát náhradní dobou. Rozhodně se na to ale jako studenti zatím nespoléhejte a je vhodné při studiu pracovat, individuálně si spořit na důchod nebo být účasten dobrovolného důchodového pojištění.
Pokud vám nějaká doba chybí, můžete to doplatit
Pokud vám chybí do přiznání starobního důchodu odpracovat jen kousek, je možné že bude stačit si pár měsíců doplatit v rámci tzv. dobrovolného důchodového pojištění. K tomu se přihlásíte na okresní správě sociálního zabezpečení. Důchodové pojištění můžete doplatit i zpětně a to až rok před termínem podání přihlášky k němu.
Jaký je rozdíl mezi důchodovým a sociálním pojištěním?
Z každého platu a mzdy je zaměstnancům odváděno zdravotní a sociální pojištění. Zdravotní i sociální je strháváno z hrubé mzdy/platu a další odvody na zdravotní a sociální platí zaměstnavatel. Zdravotní je ve výši 13,5 % z hrubé mzdy, z toho 4,5 % platí zaměstnanec a 9 % platí zaměstnavatel.
Sociální pojištění je ve výši 31,5 % hrubé mzdy, z toho 6,5 % platí zaměstnanec a dalších 25 % platí zaměstnavatel. Dále platí, že z toho, co odvádí na sociálním pojištění zaměstnavatel, jde 21,5 % na důchodové pojištění, 2,3 % na nemocenské pojištění a 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti. Toto platí pro osoby zaměstnané na klasickou pracovní smlouvu, pro osoby pracující na DPP při výdělku nad 10 000/10 500/17 500 Kč a na DPČ při výdělku nad 4 000 Kč.
Pro OSVČ platí odvody na sociální pojištění trošku jinak, zdravotní platí stejným procentem jako zaměstnanci. U sociálního se na odvody v případě OSVČ strhává 29,2 %, z toho je 28 % určeno na důchodové pojištění a 1,2 % na státní politiku zaměstnanosti. Nemocenské pojištění je pro OSVČ dobrovolné a nemusí si ho platit. Pro OSVČ platí, že v roce 2024 a také v roce 2025 i 2026 se jim bude zvedat minimální vyměřovací základ pro sociální pojištění (až na 40 % průměrné mzdy).
Jaký je tedy rozdíl mezi sociálním a důchodovým pojištěním? Důchodové pojištění, tedy to, z čeho se vám bude počítat důchod, je součástí sociálního pojištění. Součástí sociálního pojištění je pak nejen důchodové pojištění, ale i příspěvek na státní politiku a případně i nemocenské pojištění. Každopádně platí, že pokud platíte sociální pojištění, tak odvádíte i důchodové pojištění, přičemž na důchodový účet jde většina odvedeného sociálního pojištění.
(foto: Glenn Carstens-Peters on Unsplash)
Od 15let jsem byl zaměstnán jako dělník jak se mi to promítne do důchodu je mi 62 a k 31 12. 2022 jsem požádal o předčasný důchod v roce 2023 děkuji
dobrý den, doba odvádění pojištění, ve vašem případě tedy od 15 do 62 let, vstupuje do výpočtu důchodu. důchodu bude ovšem krácen z důvodu předčasnosti.
Dobry den.Pracuju od 18 let.V 65 budu mit odpracovanych 47 let.Budu mit narok jit drive do důchodu a nebo budu mit lepsi finanční ohodnoceni v důchodu o proti lidem kteří maji odpracovano napr.35 let.Dekuji Pavel
dobrý den, odpracovaná doba vstupuje do výpočtu důchodu.
Dobrý den, mám vždy pracovní smlouvu na dobu určitou od 1.9.do 30.7. a červenec a srpen jsem evidována ÚP takto jsem zaměstnávána 6 let. Je mi 60 let nevím jestli se mi takto odpracované roky počítají do odpracované doby započítané k nároku na důchod. Děkuji
dobrý den, započítává se doba, kdy platíte důchodové pojištění (platby jsou vypsané na výplatní pásce). registrace na úřadu práce se započítává jako náhradní doba pojištění a to jen doba, kdy je vyplácena podpora, nebo maximálně 3 roky, kdy podpora vyplácena není.
Maria mám 75 roku od pracovala jsem 11 roku a vychovala 2 děti. Pobíral vdovský důchod od roku 1985 mám nárok na nějaký starobní důchod?
dobrý den, nemám dostatek informací pro odpověď.
Co se počítá za celý odpracovaný rok přesně datum od kdy se to myslí začátek roku nebo začátek zaměstnání dík za vysvětlení
dobrý den, odpracovaný rok je braný jako 365 dní účasti na důchodovém pojištění.
jestliže mám jenom pět let odpracovaných, mám nárok na njakej důchod.Dekuji
dobrý den, můžete mít nárok na invalidní důchod.
jestli mám jen 5 let odpracovane,mám nárok na duchod
Jsem v zahranici jiz 23 let, mam narok na duchod z Ceske republic?
Dekuji
Eva
dobrý den, pokud můžete doložit roky odpracované v zemi, se kterou si ČR uznává nároky na důchod, tedy například v rámci EU.
Počítá se dítě, které v jednom roce zemrelo
jedno dítě mi umřelo v 1a druhe jsem vychovala,jak mám nárok na odchod do důchodu
Dobrý večer
Jsem ročník 1955 do starobního důchodu jsem měla odejít v 60 letech tedy v roce 2016.Od roku 1989 pobíram vdovský důchod. Vychovala sem 2 děti.Na důchod mám odpracováno s náhradními dobami 29 let.Z tohoto důvodu jsem si ve 2016 nepožádala o star.důchod a nadále pobírám vdovský důchod.O důchod prý můžu požádat o 5 let později než je důchodový věk muže narozeného ve stejným ročníku jako já.Pri splnění by se mě započitalo na důchod 20 let odpracovaných.Nebo jsem ještě musela pracovat déle abych získala 32let na důchod.Mýlim se?Letos mě bude v květnu 69 let.
Děkuji velice za odpověď Marie