České dálnice na tom nejsou dvakrát nejlíp a často se na nich spíš stojí, než že by se někam jelo. To ale neznamená, že ke vší té zábavě na dálnici v koloně nebudeme potřebovat dálniční známku.

V roce 2020 se na dálničních známkách nic nemění. Cena zůstává stejná, jen barva samolepky na sklo se vymění jako každý rok. Zásadnější změnu v dálničních známkách chystá vláda až na rok 2021, od kdy by měly začít platit elektronické dálniční známky.

Dálniční známky 2020

Cena dálničních známek zůstává pro další rok stejná, mění se jen barvy jednotlivých známek. V roce 2020 tak koupíte známky:

  • s roční platností za 1 500 Kč, známka je červená kulatá s modrým rámem,
  • s měsíční platností za 440 Kč, známka je fialová do čtverce,
  • s desetidenní platností za 310 Kč, známka je žlutá trojúhelníková.

Platnost známek také zůstává stejná. Roční známka platí od 1. prosince 2019 až do 31. ledna 2021. Měsíční známka platí ode dne vyznačeného na kupónu, až do stejného dne následujícího měsíce. Pokud v následujícím měsíci není stejný den, tak známka končí posledního v tomto měsíci. Desetidenní známka začíná datem, který vyznačíte na kupónu, a platí uplynutím desátého kalendářního dne.

Jak nalepit novou dálniční zámku?

Při koupení dálniční známky je nutné ji nejdřív vyplnit. Je předepsané použít propisovací pero, nevyplňujte ani tužkou ani popisovačem, který by se mohl smazat. Na dálniční známku vyplňte SPZ vozu: na samolepku, co nalepíte na okno, i na kontrolní ústřižek, který si uschovejte pro případnou kontrolu.

Novou dálniční známku lepte na suché a čisté sklo. Správně je umístěná na vnitřní straně předního skla v dolním rohu u spolujezdce, musí být viditelná a zároveň nebránit řidiči ve výhledu. Dálniční známka musí být nalepená svou celou plochou. A před nalepením nové dálniční známky jste povinni odstranit tu starou.

Jak odstranit starou známku na autě?

Při výměně dálniční známky bývá většinou problém starou dálniční známku ze skla sundat. Fungují na to speciální škrabky, kterou koupíte v obchodech s autovýbavou nebo na některých benzinkách. Fungovat může i škrabka na sklokeramické povrchy, tu koupíte v domácích potřebách.

Stejně tak můžete dálniční známku sundat nehtem a pak jen odstranit zbylé lepidlo lihem nebo technickým benzínem, posloužit může i jen obyčejný olej. Použít můžete i aceton nebo ředidlo, ale v takovém případě pozor, můžou poškodit palubní desku, a také nezapomeňte auto poté pořádně vyvětrat.

Kdo potřebuje dálniční známku a kdo platí mýto?

Dálniční známka je povinná pro auta do 3500 tun, nad 3500 tun jsou vozidla povinna platit mýto. Dálniční známku nemusí mít motocykly. Dále jsou od poplatku na dálnicích osvobozena přepravující někoho se ZTP II. stupně (kromě postižených hluchotou) a se ZTP III. stupně, pokud auto vlastní daná osoba s průkazem ZTP nebo jí blízká osoba. Dálniční známku také nemusí mít osoby převážející nezaopatřené děti léčené na zhoubný nádor nebo hemoblastosu, pokud je pobírá příspěvek na provoz vozidla dle zvláštního předpisu.

Kde se dálnice platí a kde se neplatí?

Dálniční známku je povinné používat na označených úsecích, ty jsou jasně ohraničené dopravními značkami (IZ 1a nebo IZ 2a) a také tabulkou E11, která je na přelomu dálnice placené a neplacené. Mezi neplacené úseky dálnice patří většinou dálnice kolem měst, která je hojně využívána i pro městskou dopravu. Úseky placené a neplacené se mohou měnit, je tak důležité sledovat dopravní značení u silnice.

Jak se dálniční známky kontrolují a kolik je pokuta za jízdu bez známky?

Právo kontrolovat dálniční známky má Policii ČR a také Celní správa ČR. Ti kontrolují použití známek například i na čerpacích stanicích a jsou oprávněni vás také zastavit a dálniční známku zkontrolovat. Při kontrole jste povinni ukázat kontrolní ústřižek s řádně vyplněnou SPZ auta. Za jízdu bez dálniční známky po dálnicích vám hrozí bloková pokuta až 5 000 Kč na místě, nebo až 100 000 Kč ve správním řízení.

Jak vyměnit dálniční známku, když se mi zničí?

V některých případech si můžete za poplatek 70 Kč vyřídit novou dálniční známku jako náhradu za poškozenou nálepku. Je to například:

  • při výměně předního skla,
  • při změně SPZ auta,
  • při chybě napsané SPZ auta,
  • při špatném nalepení nálepky na sklo,
  • ztrátě kontrolního kupónu
  • a v dalších případech.
  • Jak si vyměnit dálniční známku

(foto: _M_V_ on Unsplash)

Neváhejte sdílet: