Dálniční známky

České dálnice na tom nejsou dvakrát nejlíp a často se na nich spíš stojí, než že by se někam jelo. To ale neznamená, že ke vší té zábavě na dálnici v koloně nebudeme potřebovat dálniční známku.

V roce 2023 se na dálničních známkách nic nemění. Cena zůstává stejná a známku si pořídíte už jedině elektronicky.

Dálniční známky 2023

Cena dálničních známek zůstává pro další rok stejná. V roce 2023 tak koupíte známky:

  • s roční platností za 1 500 Kč, 750 Kč pro vozidla CNG,
  • s měsíční platností za 440 Kč, 220 Kč pro vozidla CNG,
  • s desetidenní platností za 310 Kč, 155 Kč pro vozidla CNG.

Platnost známek také zůstává stejná. Známka je platná od okamžiku zaplacení kartou. Pokud ale chcete, tak můžete platnost odložit až o 3 měsíce. Roční známka platí přesně 365 dnů. Měsíční známka platí 30 dní a 10denní známka má platnost deset dní. Přelom roku nebo změna měsíce nehraje žádnou roli.

Kde koupit elektronickou dálniční známku?

  • Oficiální web eDalnice.cz. Ten je určený přímo na prodej dálničních známek a je provozován státem. Platit můžete kartou nebo převodem.
  • Na pobočkách České pošty, kde je možné platit i hotově.
  • Na čerpacích stanicích EuroOil, kde také můžete platit hotově.
  • V samoobslužných kioscích, které jsou hlavně na hranicích ČR a jsou určené hlavně pro cizince.

Pro prokázání platnosti dálniční známky není nutné ukazovat doklad. Při nákupu známky totiž udáváte poznávací značku auta a platnost je kontrolována přímo v databázi SPZ.

Jak odstranit starou známku na autě?

Platí, že na předním skle auta byste neměli mít už nálepku starých dálničních známek. Jak tedy známku sundat? Fungují na to speciální škrabky, kterou koupíte v obchodech s autovýbavou nebo na některých benzinkách. Fungovat může i škrabka na sklokeramické povrchy, tu koupíte v domácích potřebách.

Stejně tak můžete dálniční známku sundat nehtem a pak jen odstranit zbylé lepidlo lihem nebo technickým benzínem, posloužit může i jen obyčejný olej. Použít můžete i aceton nebo ředidlo, ale v takovém případě pozor, můžou poškodit palubní desku, a také nezapomeňte auto poté pořádně vyvětrat.

Kdo potřebuje dálniční známku a kdo platí mýto?

Dálniční známka je povinná pro auta do 3500 tun, nad 3500 tun jsou vozidla povinna platit mýto. Dálniční známku nemusí mít motocykly a auta na elektrický pohon (s SPZ EL). Dále jsou od poplatku na dálnicích osvobozena vozidla přepravující někoho se ZTP II. stupně (kromě postižených hluchotou) a se ZTP III. stupně, pokud auto vlastní daná osoba s průkazem ZTP nebo jí blízká osoba. Dálniční známku také nemusí mít osoby převážející nezaopatřené děti léčené na zhoubný nádor nebo hemoblastosu, pokud je pobírán příspěvek na provoz vozidla dle zvláštního předpisu.

Nemusí mít dálniční známku, tato vozidla jsou osvobozena automaticky a nemusí o osvobození žádat:

  • auta s elektrickým, vodíkovým nebo hybridním pohonem, s hodnotou emisí CO2 do 50 g/km, pokud má toto vozidlo SPZ s EL,
  • historická vozidla,
  • vozidla přepravující osobu s průkazem ZTP nebo ZTP/P
  • a vozidla převážející nezaopatřené děti léčené na zhoubný nádor nebo hemoblastosu.
  • Stačí předložit doklad o nároku při kontrole na dálnici.

Nemusí mít dálniční známku, ale musí o osvobození podat oznámení:

  • auta s elektrickým, vodíkovým nebo hybridním pohonem, s hodnotou emisí CO2 do 50 g/km, pokud nemá toto vozidlo SPZ s EL,
  • auta s elektrickým, vodíkovým nebo hybridním pohonem, s hodnotou emisí CO2 do 50 g/km, která jsou registrována v zahraničí,
  • vozidla, které jsou používána domovy pro tělesně postižené.
  • Oznámení se podává na edalnice/osvobozeni.

Kde se dálnice platí a kde se neplatí?

Dálniční známku je povinné používat na označených úsecích, ty jsou jasně ohraničené dopravními značkami (IZ 1a nebo IZ 2a) a také tabulkou E11, která je na přelomu dálnice placené a neplacené. Mezi neplacené úseky dálnice patří většinou dálnice kolem měst, která je hojně využívána i pro městskou dopravu. Úseky placené a neplacené se mohou měnit, je tak důležité sledovat dopravní značení u silnice.

Jak se dálniční známky kontrolují a kolik je pokuta za jízdu bez známky?

Právo kontrolovat dálniční známky má Policii ČR a také Celní správa ČR. Ti kontrolují použití známek například i na čerpacích stanicích a jsou oprávněni vás také zastavit a dálniční známku zkontrolovat. Kontrola probíhá skrze databázi, při nákupu dálniční známky zadáváte do této databáze SPZ vozidla. Za jízdu bez dálniční známky po dálnicích vám hrozí bloková pokuta až 5 000 Kč na místě, nebo až 100 000 Kč ve správním řízení.

(foto: _M_V_ on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *