prodej auta

Plánujete se zbavit auta, ať už prodejem, darováním nebo konečnou likvidací? Nikdy nezapomínejte na administrativu, která je s těmito úkony neodmyslitelně spjata. Jestliže ji podceníte, v budoucnu můžete čelit vysokým pokutám a milionovým náhradám škody. Prodej auta a následný převod vozu zkrátka vždycky dotáhněte do konce. Až do poslední tečky.

Smlouva o prodeji auta nemusí být nijak složitá

Abyste s úspěchem prodali auto, je potřeba nejen najít kupce a inkasovat od něj dohodnutou sumu. Prodej vozu se dnes neobejde bez smlouvy – ta je vyžadována jako jeden z podkladů pro přepis auta v Registru vozidel (podobně jako u nemovitostí v katastru). Co ve smlouvě musí být obsaženo? Naštěstí jen minimum informací (povinně), aby byla platná. Zbytek se ponechává na dobrovolnosti:

 • identifikace vozu – značka, model, rok výroby, VIN kód a SPZ vozidla,
 • identifikace prodávajícího – jméno, příjmení, trvalé bydliště, číslo OP,
 • identifikace kupujícího – jméno, příjmení, trvalé bydliště, číslo OP,
 • cena vozu, na které se obě strany dohodly.

Do smlouvy se doporučuje dopsat ještě i:

 • čas, místo a způsob předání auta i dohodnuté částky,
 • číslo protokolu o evidenční kontrole a datum jeho vystavení,
 • společnou žádost dosavadního a nového vlastníka k přepisu vozu na nového majitele – dá se připravit na Portálu dopravy tak, abyste nemuseli nic tisknout. Nebo si stáhněte žádost klasicky v pdf, vytiskněte, vyplňte a podepište,
 • plnou moc k přepisu vozidla, kdy kupující zplnomocní prodávajícího, aby přepis vozidla na úřadu dojednal sám. Doporučujeme vložit podmínku plné moci do smlouvy tak, aby se vůz předával kupujícímu až se zapsanou změnou majitele v registru.

Odevzdáním klíčů prodej auta nekončí

Obdržení dohodnuté částky a odevzdání vozu, klíčů a dokladů od něj –  to je teprve prostřední část celého procesu. Ještě vás čeká návštěva úřadu. A to buď spolu s kupujícím, nebo vás samotné, ale s plnou mocí od kupujícího v kapse. Stejně je tomu u darování auta. A velmi podobně u jeho likvidace, kde se celý děj odehraje bez druhé smluvní strany (bez kupujícího nebo příjemce daru).

Ani darování nebo likvidace se neobejdou bez úřadu

Podrobnosti a hlavně náležitosti darování auta v rodině jsou detailně rozepsány tady. A co se likvidace týká, po administrativní stránce je nejdůležitější jeho výmaz z Registru vozidel (viz níže) a odevzdání registračních značek. O tomto úkonu si nechte vystavit potvrzení a rozhodně ho nevyhazujte. Může nastat situace, kdy budete rádi, že prokážete správně provedenou likvidaci vozu, a tím i ukončení odpovědnosti za jeho případnou pozdější (nelegální) existenci a provoz.

Prodej auta musíte nechat zaznamenat do Registru vozidel, jinak je neplatný 

Odpovědnost za provoz vozidla vždycky nese jeho majitel, který je uveden v Registru vozidel. Za ním jdou případné pokuty za dny nesjednaného povinného ručení, za překročení lhůty 10 dnů k přepisu vozidla na nového majitele, rozhodnutí o povinnosti nahradit škodu z dopravní nehody způsobené prodaným, ale nepřevedeným autem atd. 

Jinými slovy: dokud auto formálně nenecháte přepsat na úřadu, stále je vaše a stále za něj nesete odpovědnost vy. I když jste na něj už dávno ztratili vliv.

Na úřad můžete zajít sami nebo i s kupujícím

Pro kupujícího není tak důležité jako pro vás, aby bylo auto vedeno v Registru vozidel na jeho jméno. A tak může proces přepisu zdržovat, například odsouváním termínu, kdy se na úřad dostaví. Proto legislativa dovoluje, aby se přepis odehrál jen s přítomností prodávajícího. Ten však musí nejprve získat od kupujícího písemnou plnou moc k přepisu vozidla a podpis na úřední žádosti o přepis.

Kde se dnes vyřizuje přepis vozidla na nového majitele? Jsou to obecní úřady obcí s rozšířenou působností (ORP). V ČR je jich celkem 206 a najdete je ve stejných městech, kde vám vyřídí třeba i občanku, či stavební povolení.

Co si vzít na Registr vozidel s sebou?

Abyste na úřadu pochodili hned napoprvé, budete potřebovat několik dokumentů:

 • společnou žádost dosavadního a nového vlastníka o změnu vlastníka vozu,
 • doklad totožnosti,
 • smlouvu o prodeji auta,
 • velký a malý technický průkaz vozidla,
 • osvědčení o registraci vozidla,
 • platnou zelenou kartu,
 • protokol o evidenční kontrole,
 • jdete-li na úřad sami (bez kupujícího), přidejte si do složky s papíry ještě i plnou moc.

Jestliže jste během převodu auta stihli změnu příjmení, podívejte se, kdy nejdříve se promítne do úředních záležitostí.

Jak dlouho bude přepis trvat a kolik bude stát?

Většinou se vše vyřizuje bezodkladně, tedy na počkání. Z úřadu díky tomu můžete odejít rovnou už s dokladem o přepisu vozidla. Složitější případy se řeší do 30 dní. Administrativní poplatek je v současnosti stanoven takto:

 • 800 Kč u vozidla s nejméně 4 koly,
 • 300 Kč u motocyklu do 50 cm3,
 • 500 Kč u motocyklu nad 50 cm3,
 • 500 Kč u přípojného vozidla do 750 kg hmotnosti,
 • 700 Kč u přípojného vozidla nad 750 kg hmotnosti. 

Teprve s potvrzením o změně vlastníka vozidla (nebo jeho výmazu z Registru vozidel) končí proces prodeje, darování či likvidace vozu. 

(sponzorovaný obsah) (foto: Pixabay)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *