Kdy musí důchodce podat daňové přiznání

Starobní důchodci zpravidla nemusí řešit daně. Pobírají starobní důchod a ten se přece nedaní. S tím, jak se zvyšuje aktivní věk, ale přibývá i pracujících důchodců a může se tak stát, že i starobní důchodce má povinnost podat daňové přiznání. Termín je letos 2. dubna, 2. května při elektronické podání, stejně jako pro všechny ostatní, kteří daňové přiznání odevzdávají. Kdy se musí podávat daňové přiznání v důchodu?

(1) Když podniká

Při výkonu samostatné výdělečné činnosti a přivýdělku na živnostenský list je povinnost podat daňové přiznání vždy, kdy příjmy přesáhnou 50 000 Kč za rok. Pro starobní důchodce při samostatné výdělečné činnosti sice platí, že podnikají na vedlejší činnost a nemusí tedy platit povinné minimální zálohy na sociální a zdravotní, ale daňové přiznání musí podat a daň z příjmu zaplatit vždy. Pouze příjmy na živnostenský list do limitu 50 000 Kč jsou od daně z příjmu osvobozeny.

Pozn: Zvýšení limitu bylo schváleno a je v platnosti od roku 2023.

(2) Jaký je rozdíl mezi OSVČ a příležitostným přivýdělkem

Příležitostný přivýdělek není vykonáván soustavně a pravidelně, přináší příjmy pouze příležitostně. V praxi je příležitostným přivýdělkem například prodej ovoce a zeleniny z vlastní zahrady nebo občasná výpomoc. Tyto příjmy do limitu 30 000 Kč za rok spadají pod tzv. příležitostné příjmy. Jsou od daně osvobozeny a není třeba podávat daňové přiznání. Pokud je limit překročen, tak je nutno mít na výkon takové činnosti živnostenský list a vše řádně danit a podat daňové přiznání.

(3) Když důchodce pracuje

Při závislé činnosti na pracovní smlouvu u jednoho zaměstnavatele není nutné podávat daňové přiznání, stačí u zaměstnavatele ve mzdové účtárně podepsat roční zúčtování daně. Pokud ale starobní důchodce pracuje současně u více zaměstnavatelů, tak musí sám podat daňové přiznání. U starobních důchodců jde v praxi často o situaci, kdy pracuje na různé DPP a DPČ, ze kterých je mu strhávána daň. V mnoha případech se navíc daňové přiznání vyplatí, protože může vzniknout nárok na daňovou vratku.

Daňové slevy pro starobní důchodce:

  • základní daňová sleva na poplatníka,
  • sleva na manželku,
  • daňové zvýhodnění na dítě,
  • sleva na invaliditu i ZTP/P
  • a další daňové odpočty.

I při pobírání starobního důchodu je možné na příjmy uplatnit daňové slevy a odpočty. U pracujícího důchodce navíc díky použití základní slevy na poplatníka za celý rok často vznikne nárok na daňovou vratku. Protože nepracuje soustavně celý rok pro jednoho zaměstnavatele, ale spíše nárazově na pracovní dohody. Nárok na daňovou vratku vzniká v tomto případě podobně jako u studentů.

(4) Když je vysoký důchod

Starobní důchod je podobně jako další sociální dávky (rodičovský příspěvek, podpora v nezaměstnanosti nebo příspěvek na bydlení) od daně z příjmu osvobozen. U starobního důchodu toto platí ale pouze do limitu, nadprůměrně vysoké důchody jsou zdaněny. Pro rok 2023 platil limit 622 800 Kč ročně, pokud byl tedy starobní důchod vyšší než 51 900 Kč měsíčně, tak je starobní důchodce povinen podat daňové přiznání a z tohoto důchodu zaplatit daň z příjmu. Pro rok 2024 bude platit limit 680 400 Kč.

(5) Pokud má příjmy z pronájmu

Starobní důchodci si často přivydělávají příjmem z pronájmu. Mají více nemovitostí, které pronajímají. Takový přivýdělek může zásadním způsobem zlepšovat domácí rozpočet. Tyto příjmy podléhají ovšem dani z příjmu. Není nutné mít živnostenské oprávnění, je možné pronajímat pouze jako fyzická soukromá osoba, ale musíte tyto příjmy přiznat v daňovém přiznání a zaplatit z nich daň z příjmu. A to i jako osoba pobírající starobní důchod. Výhodou je, že z těchto příjmů nemusíte odvádět sociální ani zdravotní pojištění.

(6) Příjmy z investic

Mezi příjmy z investic a z kapitálového majetku patří například příjmy z prodeje akcií a dalších cenných papírů, jako jsou dluhopisy, podílové listy nebo obchodní podíly. Tyto příjmy je nutné zdanit a uvést do daňového přiznání, pokud příjem z tohoto prodeje přesáhl 100 000 Kč za rok. Od daně z příjmu jste také osvobozeni, pokud jste papíry drželi déle než 3 roky.

(foto: camilo jimenez on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 4.1]

By hb

2 thoughts on “Kdy si musíte v důchodu dělat daňové přiznání?”
  1. Dobrý den, prosím o radu, jak se má podat daňové přiznání když pobírám starobní důchod v Čechách a v Německu a můj manžel je Němec, pobírá starobní důchod v Německu a trvalé bydliště máme oba v Čechách na stejné adrese, děkuji. J.W.

  2. Dobrý den. Díky za článek k daňovému přiznání pro důchodce. Chci se zeptat k bodu 5) pokud má důchodce příjem pouze z pronájmu nemovitosti, jeho starobní důchod nedosahuje výše hranice pro danění důchodu, ale žádný jiný příjem nemá – tzn. žádná dohoda nebo smlouva, lze si uplatnit slevu na poplatníka? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *