Růst rodičovského příspěvku

Zvýšení rodičovského příspěvku byla záležitost, která hýbala vládou a také veřejným prostorem snad celý rok 2019. Od zvýšení pro všechny po zvýšení jen pro nově narozené děti se nakonec konečný návrh ustálil pro zvýšení všem, kteří k 1. 1. 2020 budou čerpat rodičovský příspěvek. Návrh zákona prošel Poslaneckou sněmovnou i Senátem a momentálně čeká na podpis prezidenta. U toho se ale nečekají žádné problémy.

Podmínky pro čerpání zvýšené rodičovské

Zvýšení rodičovské z 220 na 300 tisíc celkové částky se tak pomalu stává realitou. Co vše byste o zvýšení rodičovské měli vědět?

  • 300 tisíc dostane až na 4 roky rodič, který se stará celý den o potomka mladšího 4 let. Při vícerčatech bude celková částka 450 tisíc.
  • Tuto částku si rodič může upravit na měsíční výplatu rodičovského příspěvku dle svých preferencí. Přičemž maximální částka odpovídá redukovanému vyměřovacímu základu (vypláceném během peněžité pomoci v mateřství) a minimální částka je ve výši 50 Kč měsíčně.
  • O zvýšení mateřské nebude nutné žádat, přičemž informační dopisy budou rozeslané 2 dny po podpisu prezidenta všem těm, kteří v současné době čerpají.
  • Rodiče si ale nejspíš budou chtít upravit výšku měsíčního rodičovského příspěvku, to udělají při návštěvě Úřadu práce.
  • Rodičovský příspěvek se vyplácí zpětně, tedy v lednu vám určitě přijde ještě stará částka za prosinec 2019, o zvýšení a úpravu dle zvýšení celkové částky rodičovského příspěvku můžete žádat až od nového roku.
  • Žádost o úpravu výše rodičovského příspěvku není povinná, pokud se máte už teď nastavenou maximální částku a krátkou dobu čerpání, tak se vám čerpání rodičovského příspěvku prodlouží o počet měsíců odpovídající navýšení o 80 tisíc.
  • MPSV zřídilo informační stránku, kde najdete veškeré informace

Proč se zvyšovala rodičovská?

Rodičovský příspěvek a jeho zvýšení byl stanoven jako jedna z priorit současné vlády a už nějakou dobu o něj vedly ANO a ČSSD spor, kdo a jak bude moci zvýšený příspěvek čerpat. Hlavním důvodem pro zvyšování dávky přitom bylo zvýšení životní úrovně rodin s dětmi a lepší náhrada za vypadlé příjmy při péči o malé děti.

Rodičovský příspěvek se naposledy zvyšoval v roce 2008, tedy před více než deseti lety. Od té doby česká ekonomiky značně narostla a průměrná mzda se navýšila o více než 10 tisíc (22 592 Kč v roce 2008 vs. 34 105 v roce 2019). Docházelo tak ke snižování relativní životní úrovně rodin s dětmi.

(foto: Joshua Reddekopp on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *