U velké části realizovaných investic nebudete muset platit daň z příjmu ani podávat daňové přiznání. A to z toho důvodu, že buďto už byly zdaněny při výplatě. Nebo proto, že jste byli při realizaci této investice osvobozeni od daně z příjmu. Víte, kdy ale musíte podat daňové přiznání a kdy budete muset zaplatit daň z příjmu?
Investice, které jste realizovali v roce 2023, je možné rozdělit do tří skupin:
- investice, které jsou daněny srážkovou daní při výplatě,
- investice, které jsou osvobozeny od daně z příjmu při splněných podmínkách,
- investice, u kterých musíte podat daňové přiznání a zpětně zaplatit daň z příjmu.
Srážková daň a investice
U těchto investic platí, že jsou zdaněny tzv. srážkovou daní. Daň strhává před výplatou instituce, u které jste investici realizovali. Pro tuto formu daně z příjmu navíc platí, že na již zaplacené daně nemůžete uplatnit daňovou vratku. Nemůžete si je dát do daňového přiznání a nechat si vyplatit daň zpátky jako daňovou vratku. Na druhou stranu ale ani nemáte povinnost daňové přiznání podávat.
Které investice jsou daněny srážkovou daní:
- běžné, spořicí a terminované účty, srážkovou daní jsou daněny vyplácené úroky v okamžiku připsání na účet,
- stavební spoření, státní příspěvky jsou od daně osvobozeny, srážková daň je uplatněna na připsané úroky za vklady i státní příspěvky,
- životní pojištění, příspěvky zaměstnavatele jsou od daně osvobozeny, úroky jsou opět daněny srážkově,
- penzijní připojištění, příspěvky státu i zaměstnavatele jsou od daně osvobozeny, výnosy jsou také osvobozeny, pokud má penze omezenou dobu vybírání více než 10 let, jinak jsou daněny srážkově,
- výplaty z českých dividend.
Osvobození od daně z příjmu
Pro osvobození od daně z příjmu jsou jasně definované podmínky. Často je nutné splnit časový test, případně test objemu či jiný test. Pro osvobozené příjmy pak platí, že nemusíte podávat daňové přiznání.
Které příjmy jsou osvobozeny od daně z příjmu:
- prodej cenných papírů, které jste vlastnili déle než 3 roky,
- prodej cenných papírů, pokud jste měli příjem z prodeje menší než 100 000 Kč za rok,
- prodej nemovitosti, kterou jste vlastnili 5 let (při nabytí nemovitosti do 31. 12. 2020) nebo 10 let (při nabytí nemovitosti 1. 1. 2021 a později),
- prodej nemovitosti, kde jste měli 2 roky trvalé bydliště,
- prodej nemovitosti, pokud jste příjem použili na zajištění vlastní bytové potřeby,
- příjem z pronájmu nemovitosti do 20 000 Kč,
- příležitostný příjem do 30 000 Kč,
- příjmy z loterií a sázek do 1 000 000 Kč,
- prodej alternativních investicí, jako jsou šperky, umění, veteráni atd.
Kdy musíte podat daňové přiznání
- Příjem z prodeje cenných papírů, který byl vyšší než 100 000 Kč ročně. A to za podmínky, kdy jste tyto cenné papíry vlastnili méně než 3 roky. Při příjmu vyšším než 100 tisíc za rok, jsou cenné papíry vlastněné déle než tři roky od daně osvobozeny. Z příjmu z ostatních cenných papírů je nutné daň zaplatit. Jako náklady uplatňujete nákupní cenu cenných papírů a také poplatky, které jste zaplatili za nákup i prodej.
- Dividendy přijaté ze zahraničí jsou příjmem ze zahraničí a je nutné je uvést do daňového přiznání. Tyto dividendy se často daní v zemi výplaty. Pokud má s takovou zemí ČR uzavřenou smlouvu o dvojím zdanění (většinou má), tak daň můžete vzájemně započíst. Daňové přiznání ale musíte podat i tak.
- Prodej nemovitosti, pokud nebyl tento prodej osvobozen od daně. Jako náklady uplatníte nákupní cenu nemovitosti a také poplatky spojené s nákupem i prodejem.
- Pronájem nemovitosti, který přinesl příjem vyšší než 20 tisíc za rok, je také nutno uvádět do daňového přiznání. I když využijete odpisy a také paušál na auto i další reálné náklady a ve výsledku vám vyjde nulová daň z příjmu. Daňové přiznání musíte podat vždy.
- Prodej kryptoměn je v ČR zdaněn poměrně přísně. Za žádných okolností není tento prodej osvobozen od daně z příjmu. Navíc je nutné zdanit nejen prodej kryptoměn za fiat měnu, ale také směnu kryptoměn mezi sebou nebo nákup zboží za kryptoměnu. To vše identifikuje česká daňová správa jako příjem z obchodování s kryptoměnami.
(foto: redakce)