Že se dá sjednat bankovní půjčka přes internet, aniž byste museli na pobočku, to už dnes není žádnou novinkou. Mohlo by vás ale zajímat, co si musíte pro online vyřízení půjčky připravit, když jste zaměstnanec, OSVČ nebo důchodce. A také jak bude celé online sjednávání probíhat.
K online sjednání bankovní půjčky vám stačí mobil
Co se týká technologických požadavků pro vyřízení půjčky v online bance, vystačíte si s mobilem a připojením k internetu. V počítači může být sjednávání pohodlnější, protože obrazovka je větší a obecně se v prostředí virtuálních formulářů lépe pohybuje s myší než bez ní.
Banka bude ještě potřebovat, abyste u sebe při sjednávání úvěru měli aktivní telefon a přístup do vaší emailové schránky.
Než se rozhodnete, že se zadlužíte
Ještě, než se rozhodnete, že začnete s hledáním půjčky, posaďte se ke svému osobnímu/rodinnému rozpočtu. Důkladně zvažte, kolik peněz vám měsíčně zbývá na splátky plánované půjčky tak, abyste neohrozili jak své ostatní výdaje, tak ani tvorbu úspor.
Aby byla půjčka bezpečná, musejí být její splátky jen tak vysoké, abyste mohli i spořit. Život je plný zvratů a nečekaných událostí. Nikdy nevíte, kdy se vám odporoučí pračka nebo lednice, či kdy si vaše auto vyžádá náročnější opravu. Právě byste na tyto situace měli být finančně připraveni, zejména v souvislosti s půjčkou.
Výběr půjčky? Pohodlnější a rychlejší bude ve srovnávači
Prvním krokem ke sjednání úvěru je jeho výběr. Na českém trhu je hned několik bank, které spotřebitelům poskytují běžné půjčky, označované též jako půjčky bez ručení. Takže máte nejen velký výběr, ale i spoustu práce s porovnáváním. Jen než si prohlédnete stránky všech bank, uplyne spousta času.
Jestliže se nechcete zdržovat s návštěvami stránek jednotlivých bank a vytahováním informací o jejich půjčkách, nabízí se jít cestou rychlejšího a mnohem pohodlnějšího online srovnání. Na několik kliknutí tu uvidíte nejen přehled bankovních půjček bez ručení, ale především jejich cen, podmínek poskytnutí i podmínek splácení. To vám ušetří čas a usnadní samotný výběr.
Máte vybráno? Přichází na řadu online žádost
Jakmile jste vybrali, a přitom jste si jistí, že splátky úvěru utáhnete, odeslání žádosti do banky už nic nebrání. Většina z bank bude chtít podrobné informace hned v úvodní žádosti, tak s tím (časově) počítejte. Co jsou podrobné informace? Například: jaké jsou vaše průměrné příjmy, z kolika osob se skládá vaše domácnost, v čem bydlíte (vlastní/pronájem), jaké je vaše nejvyšší dosažené vzdělání a další.
Pokud máte aktivované BankID, v některých bankách vám to ušetří především odesílání fotek vašich dokladů totožnosti.
Poznámka na okraj: pro případy, kdy váš výběr vyhraje půjčka od banky, jejímž jste klientem, rovnou využijte internetové bankovnictví. Během vyplňování žádosti vás banka dříve či později pozná, a do internetového bankovnictví vás odkáže tak jako tak.
Žádost o půjčku: Jaké doklady si banka vyžádá od zaměstnance
Pojďme si udělat přehledný soupis dokladů a potvrzení, která si banka pro zpracování žádosti o úvěr vyžádá. Ne všechny se vyplňují hned do první online žádosti – o některé si banka napíše během vyřizování půjčky, pošle i příslušný formulář.
Požadované doklady se liší banku od banky, ale i částku od částky. Proto považujte seznam za orientační. Připravit vás má na různé možnosti tak, abyste se během vyplňování necítili zaskočeni:
- občanský průkaz (někde nahrazeno BankID),
- druhý doklad totožnosti – typicky řidičský průkaz nebo pas. Výjimečně si banka vystačí se zbrojním průkazem (někde též nahrazeno BankID),
- výpisy z vašeho běžného účtu za poslední měsíce,
- u vyšších částek (cirka od 300 tisíc Kč) potvrzení o příjmu podepsané zaměstnavatelem,
- u vyšších částek (cirka od 300 tisíc Kč) souhlas manžela/manželky s půjčkou,
- u částek nad cca 800 tisíc korun banky vyžadují spoludlužníka, dokladovat budete jeho identitu, příjem a podepsaný souhlas.
Žádost o půjčku: Co musí předložit OSVČ nebo důchodce
Soupis předkládaných dokumentů bude téměř stejný. Odlišnost najdeme (z logiky věci) jen u potvrzení o příjmu, které OSVČ samozřejmě nemůže získat od zaměstnavatele, když žádného nemá. Živnostníci si k doložení příjmu připraví:
- kopii daňového přiznání – lze ji získat v online finančním úřadu (MojeDaně) nebo si zajít na pracoviště FÚ, kam daňové přiznání pravidelně odesíláte.
Jste-li důchodce, také nemáte zaměstnavatele. Ale příjem vám chodí od státu – na základě písemného rozhodnutí České správy sociálního zabezpečení o přiznání důchodu starobního, invalidního, vdovského/vdoveckého. Proto si, coby důchodce, připravíte stejné doklady jako zaměstnanec, s výjimkou potvrzení příjmu. Ten doložíte následovně:
- písemné rozhodnutí ČSSZ o přiznání důchodu.
Jaké doklady bude předkládat cizinec z EU/mimo EU?
Pokud je žadatelem o půjčku cizinec, lišit se bude způsob jeho identifikace. Nelže předložit občanský průkaz, banka si navíc musí ověřit legálnost a stálost pobytu cizince v ČR. Cizinci si proto připraví:
- národní doklad totožnosti a/nebo cestovní pas,
- povolení k trvalému pobytu v ČR.
Důležité vědět: cizinci se k podpisu smlouvy musejí dostavit na pobočky banky, aby byla identita a pravost dokladů ověřena na místě. Toto platí s výjimkou bank, u nichž má žadatel běžný účet, zakládaný osobně na pobočce.
A co rodiče na mateřské/rodičovské dovolené nebo studenti?
I v těchto případech se dá půjčka (někdy) realizovat. V nižších částkách a téměř vždycky se spoludlužníkem nebo s ručitelem. U studentů to typicky budou rodiče s dostatečným příjmem, u osob na mateřské/rodičovské dovolené pak druhý z partnerů, který je však dostatečně výdělečně činný. Doklady si banka vyžádá podle individuální situace.
Osoby na rodičovské dovolené budou vždycky předkládat:
- písemné rozhodnutí ČSSZ o přiznání rodičovského příspěvku.
Jak se podepisuje smlouva o půjčce?
Jestliže banka na žádost o úvěr kývne, zbývá poslední krok k jeho získání: podpis. Než se do podepisování vrhnete, důkladně si smlouvu o úvěru pročtěte. Hlavně poplatkovou stránku a seznam vašich povinností vůči bance, ať pak nejste překvapeni.
Způsobů podepsání smlouvy na dálku je několik – a každá banka používá jiný:
- jestliže si k poskytnutí půjčky „vymíní“ založení běžného účtu, smlouvu budete podepisovat v internetovém bankovnictví,
- pokud máte BankID a banka s ním umí pracovat, podepíšete smlouvu tímto způsobem,
- v ostatních případech podepisujete formou ověřovacího kódu, který vám banka zašle a který vepíšete na místo k tomu určené přímo na stránkách banky,
- jiný způsob, při němž si ale také vystačíte s telefonem a e-mailovou schránkou.
Během celého procesu vás bude banka provádět i navigovat. Proto se netřeba strachovat, že s online podpisováním ještě nemáte zkušenosti. Důležité je být na telefonu a mít aktivní emailovou schránku, kam dorazí většina pokynů, ale i dokumentů k úvěru.
(foto: Pxhere.com) (sponzorovaný obsah)