Leden x prosinec: Jaké příjmy patří do loňského roku

Začátek nového roku znamená jediné. Bude nutno podat daňové přiznání, nebo alespoň podepsat u zaměstnavatele roční zúčtování daně. Jaká jsou pravidla pro příjmy, které do daňového přiznání zařadíte?

Roční zúčtování zahrnuje vyplacené mzdy od ledna do prosince

Zaměstnanci to mají jednoduché, do jejich ročního zúčtování daně z příjmu patří vždy příjmy, které jim náleží za odpracované měsíce toho roku, za který se daň z příjmu počítá. Což znamená, že při ročním zúčtování daně za rok 2021 budou započteny výplaty od ledna 2021 až do prosince 2021. Bez ohledu na to, že prosincovou výplatu dostane zaměstnanec na účet až v lednu.

Do ročního zúčtování budou také zahrnuty veškeré odměny a bonusy, které zaměstnavatel vyplatil právě s prosincovou výplatou, i když i tyto peníze dostane zaměstnanec na účet až v lednu.

Pro OSVČ je důležitý datum příjmu

Osoby samostatně výdělečně činné, které každý měsíc fakturují, to mají ale jinak než zaměstnanci. Do svého daňového přiznání za rok 2021 by měly zahrnout příjmy, které jim přišly na účet v daném roce, tedy od ledna do prosince.

Pokud tedy OSVČ během prosince fakturovala a datum splatnosti bylo nastaveno až na leden 2022, kdy také dostala peníze na účet, tak je nutné tento příjem započítat teprve do daňového přiznání za rok 2022. To se bude odevzdávat až na jaře 2023.

Do daňového přiznání za rok 2021 pak patří veškeré příjmy, které OSVČ obdržela během tohoto roku.

  • Jsou tam tedy lednové příjmy, na které byla vystavena faktura v prosinci 2020, ale zaplaceny byly až v lednu 2021.
  • A naopak tam nepatří faktury vystavené v prosinci 2021, které byly proplaceny až v lednu 2022.

Pravidlo pro započítání příjmů do daňového roku

Pro příjmy z výdělečné činnosti, zaměstnání, DPP, DPČ, fakturace na IČO, jsou následující pravidla.

  • Příjmy ze závislé činnosti se počítají do daného roku, pokud vám přišly na účet do 31 dnů po skončení zdaňovacího období. Tedy mzda za prosinec vyplacená v letošním lednu se počítá do minulého roku.
  • Příjmy na živnostenský list (z faktury) se počítají do toho roku, kdy vám přišla platba na účet. Tedy faktura vystavená v prosinci, ale zaplacená až v lednu, nebude zahrnuta do daňového přiznání za minulý rok.

Do kterého roku se počítá mateřská a nemocenská vyplacená v lednu?

Jak je to ale se sociálními dávkami? To zajímá především ty poplatníky, kteří čerpají slevu na manželku/manžela bez zdanitelných příjmů. Počítá se tedy mateřská vyplacená ze prosinec, která ale přišla na účet až v lednu, do limitu příjmů za minulý rok?

Pro sociální dávky platí následující: mateřská, nemocenská, podpora v nezaměstnanosti nebo ošetřovné nepatří mezi příjmy ze závislé činnosti. Proto také pro ně neplatí pravidlo vyplacení do 31 dnů od skončení zdaňovacího období. A pro jejich započtení do příslušného rok je důležité datum výplaty, tedy kdy dané osoba sociální dávku obdržela. Do toho roku je tento příjem započítán. Mateřská vyplacená v lednu 2022 se počítá do roku 2022.

(foto: Kelly Sikkema on Unsplash)

Neváhejte sdílet:
x

By hb

2 thoughts on “Lednová a prosincová faktura: která patří do daňového přiznání”
  1. Dobry den, prosim o dovysvetleni… Pokud jsem OSVC, vystavuji fakturu za prosinec 2021 s DUZP 31.12.2021, tak podle meho patri do DP za 2021 i kdyz je splatna treba 20.1.2022. Aspon takto nas to ucili pred 15ti lety na VSE. Slo o tzv. akrualni koncept. Z textu clanku mi vyplyva, ze byste tento prijem vykazovali az v DP za rok 22. Muzete prosim upresnit, jestli jde z me strany o nepochopeni vaseho textu nebo o co se opira vas vyklad? Dekuji. Jinak moc diky za skvely obsah. Jsem z vasich stranek nadseny.

    1. dobrý den, OSVČ využívající daňovou evidenci daní podle dosažených příjmů. tedy opravdu podle toho, kdy byla zrealizována platba. pokud si nejste jistý, tak určitě kontaktujte vašeho daňového poradce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.