Kdy je Mikuláš

Svátek sv. Mikuláše je jedním z oblíbených svátků a to zejména u dětí. Slavíme jej v adventní době a dalo by se říct, že je předzvěstí Vánoc. Letos nám oslava tohoto svátku připadá na pátek 6. prosince. V podstatě se však slaví již v předvečer – tedy v den, kdy slaví jmeniny Jitka.

Kdo byl svatý Mikuláš?

Mikuláš z Myry byl původem Řek, který se stal knězem a jako biskup žil a působil v Myře (na území dnešního Turecka), jemuž se připisovalo mnoho zázraků a byl proto nazýván Mikuláš Divotvůrce. Oblíbený byl již za svého života, kdy byl považován za ochránce nespravedlivě obviněných, neboť dohlížel na spravedlivý chod soudů, stejně tak byl oblíbeným pro svoji dobročinnost.

Dále byl pověstný tím, že se velice angažoval v boji proti pohanství, byl velkým zastáncem křesťanské víry a hodnot. Podle pověsti rozdal Mikuláš již za svého mládí chudým všechen svůj rozsáhlý majetek, který zdědil po rodičích. Chtěl však zůstat v anonymitě, proto, aby obdarovaní nevěděli, odkud pomoc přišla, pokládal jim dárky za okno. Touto pověstí jsou inspirovány i oslavy svátku sv. Mikuláše u nás.

Koho je sv. Mikuláš patronem?

V současnosti je svatý Mikuláš patronem Ruska, dětí, studentů, právníků, advokátů, soudců, notářů, vězňů, námořníků, rybářů, hasičů a mnoha dalších.

Jak se slaví svátek svatého Mikuláše u nás?

Jak již bylo řečeno, u nás probíhá oslava již v předvečer tohoto svátku, tedy 5. prosince a to tím, že za dětmi chodí Mikuláš, s čertem a andělem a společně si ověřují, jestli se děti od loni polepšily, nezlobí a odměňují pak hodné děti drobnými dárečky, zejména sladkostmi, ovocem a oříšky. Děti si často musí tyto dárečky vysloužit například odříkáním krátké básničky.

Čerti pak mají za úkol symbolicky potrestat děti, které jsou „zlobivé“ a neposlouchají, a to například tím, že se postarají o to, aby jim Mikuláš místo mlsání nadělil uhlí nebo brambory. V některých případech strčí čert neposlušné dítko dokonce do pytle, aby si je odnesl s sebou do pekla. Tento počin však může zejména pro malé děti být traumatizujícícm zážitkem a v dnešní době se již často nepraktikuje.

Zkrátka nepřijdou ani děti, ke kterým se Mikuláš se svoji družinou nedostaví osobně, nechá jim totiž dárečky právě za oknem, přesně tak, jak to Mikuláš dělal již za svého života, když pomáhal potřebným a chudým. Některé děti také staví za dveře prázdné boty, které jim Mikuláš naplní sladkostmi.

5. prosince tedy předvečer svatého Mikuláše připadá letos na úterý. 6. prosince a Mikuláše je ve středu.

Proč chodí Mikuláš o den dřív?

Jedním z důvodů jsou dny a hodiny počítané podle slunce. Dříve totiž nový den začínal již západem slunce a v ten okamžik se měnilo i datum.

Jaké jsou oblíbené básničky pro Mikuláše?

  • Mikuláš ztratil plášť, Mikuláška sukni, hledali, nenašli, byli oba smutní.
  • Mik, mik, Mikuláš, přišel s čertem na koláč. Čerte, čerte chlupatý, nechej pytel za vraty. Slibuju ti, slibuju, že už zlobit nebudu.
  • Kdo to klepe? Bílý pán. Mikuláš dnes přišel k nám. Anděl a čert přišli s ním, zjistit, jestli nezlobím.

Jak se slaví svátek sv. Mikuláše ve světě?

Polsko

V Polsku Mikolaj nosí dětem dárky jak z 5. na 6. prosince, kdy dětem schová drobné dárečky do punčochy nebo pod polštář, tak dokonce i o Vánocích. Rodiče mohou u agentury pronajmout profesionálního Mikuláše, který přijde do rodiny, zeptá se dětí, zda byly hodné, vyslechne si rodiče a poté rozdá dárky celé rodině.

Nizozemsko

Velice zajímavou tradici spojenou se svatým Mikulášem mají v Nizozemsku. Tam je dětem vysvětlováno, že Sinter Klaas žije přes rok ve Španělsku (kde byl po smrti biskup Mikuláš z Myry opravdu pohřben) a na svátek svatého Mikuláše přijíždí se svým pomocníkem Černým Petrem lodí přes moře do Holandska, kde hodné děti obdarovává a zlé děti Černý Petr potrestá pometlem, v horším případě hodí do pytle a odveze zpět do Španělska. Příjezd Sinter Klaase je poměrně velkolepá záležitost, která se koná vždy první sobotu po 11.listopadu. Sinter Klaas je vítán lidmi v ulicích, kde se projíždí na bílém koni.

Rakousko

V Rakousku Mikuláše doprovází Krampus, což je děsivá obdoba našeho čerta. Zatímco Mikuláš odměňuje hodné děti, Krampus potrestá ty neposlušné tím, že je sežere. Před Vánocemi se pak Krampus dle pověsti promění v člověka, který si nic ze svých děsivých činů nepamatuje. V Rakousku se můžete setkat na svátek svatého Mikuláše s velkolepými průvody Krampusů, které se těší velké oblibě a návštěvnosti. Patrně nejslavnější a největší z nich se koná v horském středisku Schladming nedaleko Salzburgu.

Krampusové mívají opravdu děsivé masky, připevněny pravé např. mufloní či kozí rohy, na sobě pravou kožešinu, kolem pasu ocas na konci se zvoncem, nosí s sebou metly a řetězy. Tradice průvodů Krampusů začíná pomalu ale jistě pronikat z Rakouska už i k nám do České republiky.

Krampus

Existují samozřejmě také země, kde se tento svátek vůbec neslaví. Je tomu tak například v Rusku, velké části Francie nebo v Anglii.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

By bp

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *