V Česku si tradičně připomínáme především MDŽ, které je v březnu. Ale v posledních letech si děti často vzpomenou a přinesou menší dárek i na Den matek druhou neděli v květnu. Víte ale o tom, že i muži mají své dny?
Den matek a Den otců si v Česku připomínáme podle americké tradice. Tedy v květnu a v červnu. Po celém světě se ale oba dny slaví různě. Každopádně podle americké zvyklosti slavíme i my Den otců třetí neděli v červnu. Den otců tak připadá na zhruba polovinu června a v roce 2024 budeme Den otců slavit 16. června.
Kdy je Den otců 2023 v ČR
- 16. června 2024
Kdy se slaví Den otců po celém světě (vybrané země)
- 19. března: některé evropské země, jako například Chorvatsko, Portugalsko, Španělsko, Itálie,
- druhou neděli v květnu: Rumunsko (to my u nás slavíme v tento den spíše Den matek),
- svátek Nanebevstoupení Páně (9. května 2024): Německo,
- první neděle v červnu: Litva a Švýcarsko,
- 5. června: Dánsko,
- druhou neděli v červnu: Rakousko a Belgie,
- třetí neděli v červnu: velká část celého světa slaví podle této americké tradice, tedy zhruba 90 států včetně České republiky,
- 21. května: některé arabské země, jako je Egypt, Libanon nebo Sýrie,
- 23. května: Polsko,
- první neděli v září: Austrálie, Nový Zéland, Fiji,
- druhá neděle v září: Lotyšsko,
- první neděle v říjnu: Lucembursko,
- třetí neděle v říjnu: Rusko,
- druhá neděle v listopadu: velká část Skandinávie a sousedních zemí, tedy Norsko, Švédsko, Finsko, Island a Estonsko,
- 26. prosince: Bulharsko.
- A nezapomeňme také, že 19. listopadu se slaví Mezinárodní den mužů, takový protipól MDŽ.
Proč se slaví Den otců?
V katolických zemích byl Den otců, tedy den, kdy se připomínalo otcovství a role mužů v rodině. A tento den se slavil 19. března už ve středověku, na svátek svatého Josefa, jako připomínka manžela Máří Magdalény. V březnu si tak Den otců připomínají výrazně katolické země Evropy, jako je Portugalsko nebo Španělsko.
Současná tradice ale pochází spíše z amerických zvyků, tam začal být Den otců připomínán na začátku dvacátého století. Iniciativy pro oslavu Dne otců se objevily už s iniciativou Dne matek v roce 1907. První Den otců byl ale nakonec slaven až v roce 1910. A iniciovala ho Sonora Smart Doddová na počest svého ovdovělého otce, který sám vychoval 6 dětí. První otcovský den se slavil ve spolupráci s místním kostelem, původně se to mělo oslavit už 5. června na narozeniny onoho slavného otce. Ale pastor neměl čas, tak se oslava vešla až do třetí neděle v červnu, 19. června 1910.
Den otců pak sice pomalu upadal v zapomnění, ale podobně jako Den matek nebo Den svatého Valentýna se toho chopili prodejci nejrůznějšího zboží. Je to tak částečně jen chytrý marketing, na druhou stranu připomenout si vlastní rodiče a toho, co dělají pro své děti, je vždycky hezké. A když už se připomíná Den matek, tak na otce by se určitě zapomínat nemělo.
Oficiálně se pak v roce 1966 prezident Lyndon Johnson přihlásil k oslavám Dne otců a vyhlásil ho prezidentskou deklarací na onu tradiční třetí sobotu v červnu. V roce 1972 pak prezident Richard Nixon prohlásil Den otců za národní zákonem uznaný svátek.
Jak se slaví Den otců v Česku
V Česku se moc bujaré oslavy na počest otců nekonají. Data se sice ujala Liga otevřených mužů, kteří slaví tzv. Tátafest. Občas se tohoto data chopí i různé obchody a eshopy, které vám nabídnou slevu na dárek pro pravého muže a otce. Není to ale rozhodně žádná masovka. Dá se ale čekat, že marketingově se Den otců bude stále prosazovat více.
(foto: Julian Hochgesang on Unsplash)