Předvánoční čas je letos výrazně poznamenaný koronavirovou epidemií, kdy česká vláda různě uzavírá obchody, služby nebo vánoční trhy. Zatím by především obchody měly zůstat letos otevřené, platí ale stále limit 15 metrů čtvercových na každou nakupující osobu.

A je ještě stále otázkou, jak budou vlastně letos Vánoce vypadat. Velkým rodinným oslavám bychom se měli raději vyhnout, do hotelu na adventní dovolenou se taky nepřihlásíme. Tak ještěže se můžeme doma věnovat adventnímu a vánočnímu poklidnému domácímu rozjímání.

Vánoce se začínají slavit vlastně už první adventní neděli, která letos připadla na 29. listopadu. Poslední čtvrtá adventní neděle bude 20. prosince a vánoční svátky pak připadají hned na další týden.

Kdy jsou Vánoce 2020?

 • Štědrý den je ve čtvrtek 24. prosince,
 • 1. svátek vánoční je v pátek 25. prosince
 • a 2. svátek vánoční je v sobotu 26. prosince.

Letos jeden ze svátků připadá na víkendový den, což pro pracující zkrátí dobu vánoční relaxace. Na druhou stranu stále stačí vybrat jen tři dny dovolené: pondělí 21. prosince, úterý 22. prosince a středu 23. prosince, aby bylo celý týden volno. Ostatně pokud máte malé děti, tak vám nic jiného nezbude, protože ty budou mít vánoční prázdniny. Prázdniny budou navíc letos o dva dny delší, protože kvůli koronavirové epidemii byly prodlouženy i na 21. a 22. prosince.

Jak se slaví vánoční svátky?

V ČR tradičně slavíme Vánoce na Štědrý den, kdy se podává štědrovečerní hostina, rozdávají se dárky a večer se koná půlnoční mše. Hlavní vánoční svátek je ale až na Boží hod vánoční, tedy 1. svátek vánoční 25. 12., kdy se narodil Ježíš Kristus. Boží hod je tak hlavní vánoční svátek například v USA nebo ve Velké Británii.

Vánoční svátky patří mezi téměř celosvětově slavené dny. V různých zemích se Vánoce většinou slaví jedním až třemi dny pracovního volna a klidu. Vánoce se neslaví například v Číně nebo v arabských zemích.

Kdy jsou vánoční prázdniny 2020?

Letos budou mít děti vánočního volna opravdu dost, do školy nepůjdou celé dva týdny.

 • Naposledy v roce 2020 půjdou do školy v pátek 18. prosince.
 • V pondělí 21. a v úterý 22. prosince jsou speciálně vyhlášené koronavirové prázdniny.
 • Znovu pak půjdou do školy až v roce 2021 a to až v pondělí 4. ledna.

A na Slovensku mají děti vánoční prázdniny ještě delší, protože ve středu 6. ledna slaví Tři krále a Zjevení Páně, což je státní svátek a den volna. Tradičně jsou slovenské školy zavřené od Nového roku až do Tří králů. Děti budou mít letos navíc na Slovensku volno i 7. a 8. ledna, kdy ještě stále bude trvat koronavirový třítýdenní lockdown. Do školy tak na Slovensku děti půjdou v roce 2021 až 11. ledna.

Kdy je Silvestr 2020?

Silvestr, poslední den v roce, letos připadne na čtvrtek 31. 12. 2019. Nový rok 2020 pak oslavíme v pátek. Silvestr není státní svátek ani den volna, volno je jen v pátek 1. 1. 2020, kdy oslavíme Nový rok. A podle zákona musí být v tento den zavřené obchody větší 200 metrů čtverečních.

Jak jsou na Vánoce zavřené obchody?

Po předvánočním nákupním šílenství musí obchody větší než 200 metrů čtverečních zavřít. Na Štědrý den musí obchody zavřít nejpozději ve 12:00 a na Boží hod a na Štěpána musí zůstat zavřené celý den. Obchody zůstanou zavřené taky na Nový rok.

Zavřené obchody:

 • 24. 12. od 12:00
 • 25. 12. zavřeno celý den,
 • 26. 12. zavřeno celý den,
 • 27. 12. otevřeno (neděle – běžný víkendový prodej),
 • 28. 12. otevřeno,
 • 29. 12. otevřeno,
 • 30. 12. otevřeno,
 • 31. 12. otevřeno (Silvestr, obchody nejspíš zavřou dříve)
 • 1. 1. 2020 zavřeno celý den.

Zavření obchodů se kvůli koronaviru navíc řídí i dalšími vládními opatřeními. Zatím vláda neavizovala další lockdown obchodů během vánočních svátků, zavřené ovšem budou hospody, vnitřní sportoviště a také hotely a rekreační zařízení.

(foto: Chad Madden on Unsplash)

Neváhejte sdílet: