Advent je předvánoční období, které začíná čtyři týdny před vánočními svátky. Během adventu zapalujeme svíčky na adventním věnci a postupně se připravujeme na Vánoce. Dříve byl advent dobou půstu, dnes už se během adventu nepostíme, ale každopádně je to období zklidnění a postupné přípravy na vánoční svátky.

Advent začíná čtvrtou nedělí před 25. prosincem. Datum začátku adventu je tak pohyblivé a připadá každý rok na jindy. Zároveň platí, že čtvrtou adventní nedělí může být i 24. prosince, tedy Štědrý den. Začátek adventu pak vždy připadá na rozmezí 27. listopadu – 3. prosince.

Kdy začíná advent a na jaké další dny pamatovat

Kromě adventních nedělí připadá na advent i několik dalších významných dnů. V Česku slavíme hlavně svatého Mikuláše, který připadá na 6. prosince. Tradičně den předem chodí Mikuláši, andělé a čerti a rozdávají dárky hodným i zlobivým dětem.

Na Svatou Barboru se zase vžila tradice tzv. řezání barborek, kdy se ze stromů ořežou větvičky, které se dají doma do vázy tak, aby právě na Štědrý den rozkvetly. Jako barborky se nejčastěji řežou kaštany, třešně nebo i další ovocné stromy.

Během další svaté, na den svaté Lucie, by se nemělo uklízet a ženy i dívky by se měly vyhýbat v tento den domácím pracím. Což si musíme přiznat, že takový den volna se v předvánočním shonu vždycky hodí.

Advent 2019

 • První adventní neděle: 1. prosince 2019
 • Svatá Barbora je ve středu 4. prosince
 • Ve čtvrtek 5. prosince chodí čerti a Mikuláš
 • Mikuláš je v pátek 6. prosince
 • Druhá adventní neděle: 8. prosince 2019
 • Svatá Lucie 13. prosince „noci upije a dne nepřidá“
 • Třetí adventní neděle: 15. prosince 2019
 • Čtvrtá adventní neděle: 22. prosince 2019
 • Štědrý den bude v úterý 24. prosince 2019

Jak se zapalují svíčky na adventním věnci

Symbolem adventu je adventní věnec. Vyrábí se ze zeleného jehličí a u nás nejčastěji se čtyřmi svíčkami. Mezi nejčastěji používané barvy svíček na adventním věnci patří fialová a červená, ale používají se i bílé, modré nebo hnědé, barva svíček se v dnešní době řídí spíše trendy než tradicí.

Svíčky na věnci se zapalují vždy v podvečer a proti směru hodinových ručiček. První neděli zapálíte jednu svíčku, druhou už zapálíte dvě a na konci adventu, poslední adventní neděli, budou hořet všechny čtyři svíčky. Pokud nějaká svíčka dohoří, můžete ji nahradit novou.

Jaké jsou adventní neděle?

 • 1. prosince 2019 první adventní neděle je vzpomínka na proroky, kteří předpovídali ještě před narozením Ježíše Krista jeho příchod. Neděli se přezdívá železná a zapaluje se první adventní svíčka, fialová svíčka proroků, která je symbolem očekávání.
 • 8. prosince 2019 druhá adventní neděle je dnem, kdy se tradičně zahajuje pečení cukroví. Neděli se přezdívá bronzová a zapaluje se opět fialová svíčka, která uctívá vztahy: současné, budoucí i minulé, a která je symbolem lásky. Je taky nejvyšší čas pro děti, aby napsaly dopis Ježíškovi.
 • 15. prosince 2019 třetí adventní neděle je stříbrná neděle. Je to začátek druhé části adventu, který je slavnostnější a klidnější. Připravujeme se na vánoční oslavy. Svíčka se zapaluje růžová, tzv. pastýřská.
 • 22. prosince 2019 je poslední adventní neděle. Přípravy na Štědrý den postupně vrcholí, děti už budou letos i na vánočních prázdninách. Zapaluje se čtvrtá svíčka, fialová andělská.
 • Na Štědrý den se pak ještě zapaluje bílá svíčka, která patří Ježíši Kristu. Tato svíčka je součástí pětisvíčkové varianty adventního věnce. Často ale kupujeme věnce pouze se čtyřmi svíčkami, pět svíček je tradičnější adventní věnec spíš v protestanské Británii.

(foto: Gareth Harper on Unsplash)

Neváhejte sdílet: