Zvýšení základní daňové slevy

Základní daňová sleva na poplatníka je daňová sleva, na kterou má nárok každý, kdo platí daň z příjmu. Nárok na tuto slevu není třeba prokazovat, jen je nutno u zaměstnavatele podepsat daňové prohlášení, aby mohl tuto slevu uplatnit. OSVČ tuto slevu pak uplatňují v daňovém přiznání, jednou za rok.

Základní daňová sleva je ve výši 24 840 Kč ročně, což představuje 2 070 Kč měsíčně. Tato sleva naposledy rostla v roce 2008, tedy ještě před ekonomickou krizí a před výrazným ekonomickým růstem, který Česká republika zaznamenala v posledních letech. Především růst průměrné mzdy v posledních letech znamená, že daňová sleva je stále menší v poměru k hrubé mzdě.

  • V roce 2008 byla průměrná mzda 22 691 Kč, daňová sleva tedy představovala téměř 110 % průměrné mzdy.
  • V roce 2020 ve třetím čtvrtletí je průměrná 35 402 Kč, ale daňová sleva je stále pouze 24 840 Kč. Poměrně tak sleva klesla na pouhých 70 % průměrné mzdy.

Základní daňová sleva na poplatníka zvyšuje progresivitu zdanění

To ovlivňuje nastavení daňového systému, se zvyšující mzdou tak poplatník platí stále větší procento daně z příjmu, protože může uplatnit stále stejnou slevu na poplatníka. Přitom další daňové slevy se v posledních letech zvyšovaly tak, aby odpovídaly lépe ekonomickému růstu. Před několika lety tak došlo k růstu daňového zvýhodnění na děti. Spolu s minimální mzdou roste daňová sleva školkovné.

Objevily se tak politické hlasy, že by i daňová sleva na poplatníka měla být navázána na ekonomické proměnné, konkrétně na výši průměrné mzdy. Při projednávání daňového balíčku tak poslanci v minulém týdnu schválili navázání daňové slevy na poplatníka na výši průměrné mzdy v předminulém roce. Pro rok 2021 by tak daňová slevy byla ve výši 34 125 Kč.

Bude se zvyšovat základní daňová sleva?

Problém této úpravy je ovšem fakt, že spolu se zrušením superhrubé mzdy a snížením daňové zátěže by toto znamenalo příliš velký výpadek příjmů do státního rozpočtu. Ostatně i poslanecký návrh, který předkládal zvýšení daňové slevy (předkládal Mikuláš Ferjenčík, Piráti), počítal s tím, že buďto se zruší zdanění superhrubé mzdy, nebo naopak se zvýší daňová sleva. Poslanci ale paradoxně schválili obojí.

Návrh byl postoupen hlasování v Senátu, který má toto na programu právě dnes. A ministryně Alena Schillerová se už vyjádřila tak, že doufám, že senátoři zruší návrh na zvýšení daňové slevy. Přičemž senátoři chtějí daňový balíček dále upravovat, například vyřešit lépe financování výpadků do rozpočtu samospráv a daňovou slevu chtějí zvyšovat pouze o 3 000 Kč (místo navázání na průměrnou mzdu).

Po senátním hlasování se pak daňový balíček bude vracet ještě zpět do Poslanecké sněmovny. Kde by mělo být rozhodnuto, o kolik a jestli vůbec se bude základní daňová sleva na poplatníka zvyšovat. Daňový balíček a pravidla pro daň z příjmu pro příští rok se tak bude definitivně schvalovat opravdu na poslední chvíli v druhé půlce prosince.

(foto: Clayton Robbins on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *