Průměrná mzda ČR 2020

Průměrná mzda v uplynulých letech v České republice dynamicky rostla. Bylo to dáno výrazným ekonomickým růstem, stále klesající nezaměstnaností a celkovému nedostatku práce v české ekonomice. Tomu ale v první polovině roku zatnul koronavirus tipec. Dobrou zprávou je, že průměrná mzda začala opět růst, tentokrát na základě letního pokoronavirového růstu. Špatnou zprávou je fakt, že tomu nejspíš udělá přítrž druhá koronavirová vlna v závěru roku.

Jaká je v ČR průměrná mzda?

Ve třetím kvartálu letošního roku průměrná mzda rostla v nominálním i reálném vyjádření. Což odpovídalo dynamickému růstu českého HDP během letních měsíců. Na základě dat Českého statistického úřadu mzda meziročně vyrostla:

  • průměrná mzda 35 402 Kč,
  • nominální růst 5,1 %,
  • reálný růst 1,7 %,
  • medián mezd 31 183 Kč,
  • růst mediánu mezd žen 6,7 %,
  • růst mediánu mezd mužů 3,7 %.

Kde mzdy rostou nejvíce

Růst mezd byl výrazně nerovnoměrný, k růstu průměrné mzdy přispěly především mzdy ve veřejném sektoru, kdy mzdy zdravotníků rostly o 12 %, mzdy ve školství o 7 % a mzdy ve státní správě o 8 %. Výrazné zvýšení mezd v podnikatelské sféře bylo zaznamenáno pouze u administrativy a v IT. V průmyslu, dopravě nebo cestovním ruchu mzdy rostly pouze symbolicky.

Bude růst mezd pokračovat i koncem roku?

Statistická data ovšem dále ukázala, že klesá zaměstnanost, v třetím kvartálu ubylo 125 tisíc zaměstnanců, to je pokles o 3,1 %, výrazný pokles zaměstnanosti byl především v sektoru ubytování, stravování a pohostinství. Tam počet zaměstnaných poklesl o 15 %. Je tak otázkou, jak se bude toto projevovat na trhu práce v závěru roku. Uvolnil se totiž tlak přirozené míry nezaměstnanosti, který vedl k růstu průměrné mzdy v několika uplynulých letech.

Na druhou stranu nezaměstnanost vzrostla v důsledku koronaviru zatím pouze minimálně a pracovní trh je zatím stále pod tlakem nízké nezaměstnanosti. To vše by mohlo přispět k růstu průměrné mzdy i v závěru roku. Pro celý rok 2020 se zatím čeká růst průměrné mzdy kolem 3,2 %, což je růst kolem míry inflace. Reálný růst mezd by tak byl v roce 2020 kolem 0 a reálně by si většina zaměstnanců příliš nepolepšila.

Na přelomu roku by ale mělo dojít k implementaci daňového balíčku, který zaprvé ruší výpočet daně z příjmu ze superhrubé mzdy a také by měl zavést zvýšení daňové slevy na poplatníka. To by mělo přilepšit mnoha zaměstnancům, kteří najdou na výplatních páskách o pár stovek čisté mzdy navíc.

(foto: Marten Bjork on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *