Mezinárodní den dětí

Den dětí tradičně připadá na prvního června. Děti chodí sice ještě do školy, letní prázdniny začínají až za měsíc, ale často je právě Den dětí dnem zábavy a radosti i během školního dne. Hrají se hry, dávají se dárky a slaví se dětství.

Den dětí v roce 2023 připadá na čtvrtek 1. června.

Proč se slaví Den dětí?

Den dětí má jako mezinárodně slavený den upozornit na práva a potřeby dětí. První Den dětí na světě se slavil v roce 1920 v Turecku, Den dětí tam slaví v dubnu. Mustafa Kemal tento den ustanovil při založení Národního shromáždění během války o nezávislost, protože děti byly vnímány jako důležitá součást budování nového státu.

Den dětí se snažila prosadit i Světová konference pro blaho dětí, která se konala 1. června 1925. V té době ale zatím nebyl Den dětí vyhlášen. Během konference se v San Francisku konal festival Dračích lodí, kde bylo shromážděno mnoho čínských sirotků, aby se poukázalo na blaho dětí, který by měl být v zájmu společnosti. Později bylo právě toto datum použito pro oficiální Mezinárodní den dětí.

Přičemž důvodem pro vyhlášení mezinárodního dne pro připomenutí dětských práv a potřeb bylo masové zabíjení žen a dětí během druhé světové války. Konkrétně Mezinárodní demokratická federace žen vzpomínala masové zabíjení v českých Lidicích v roce 1941 a také ve francouzském Ouradouru v roce 1944. Mezinárodní den dětí byl touto federací vyhlášen v roce 1949 jako Den pro ochranu dětí. Z toho se postupně stal Mezinárodní den dětí a ten byl přejat mnoha státy po celém světě. V Česku se prvního června jako Den dětí poprvé slavilo v roce 1951.

Kdy se slaví Světový den dětí

V roce 1954 vyhlásilo OSN tzv. Světový den dětí (Universal Children’s Day). OSN tím chtěla jako celosvětová organizace upozornit na nejmladší obyvatele této planety a podpořit zdravý vývoj a přístup ke vzdělání u nejmladších dětí. Datem byl zvoleno 20. listopad, v tento den byla Valným shromážděním OSN přijata Deklarace o právech dítěte a v roce 1989 pak i Úmluva o právech dítěte. V České republice si ovšem toto datum nepřipomínáme a Den dětí tradičně připadá na prvního června.

Kdy se ještě slaví Den dětí po celém světě

Po celém světě se Den dětí slaví různě, hlavní jsou dvě data. 1. června, kdy slaví především postkomunistické země. A 20. listopadu, kdy slaví spíše západní země. Dat je ale mnohem víc, jindy se slaví Den dětí v afrických zemích, jindy v Latinské Americe a jindy v Asii. Přehled alespoň některých dat pro Den dětí najdete v následujícím seznamu.

 • Druhou sobotu v lednu slaví v Thajsku, to je 14. ledna 2023.
 • První březnovou neděli slaví na Novém Zélandu, den připadá v roce 2023 na neděli 5. března.
 • 23. dubna slaví v Turecku, tam slaví Den dětí historicky nejdéle a tento den je dokonce státním svátkem.
 • 5. května slaví v Jižní Koreji a Japonsku.
 • Druhou neděli v květnu (14. května 2023) slaví Den dětí ve Velké Británii a Španělsku.
 • Poslední neděli v květnu slaví Den dětí v Maďarsku, den připadá na 28. května 2023.
 • 1. června slaví Den dětí postkomunistické země, slavíme v Česku, na Slovensku, ve východní i jihovýchodní Evropě, v Číně a v dalších státech jihovýchodní Asie.
 • Druhou neděli v červnu, v roce 2023 připadá na 11. června, slaví Den dětí v USA.
 • Třetí neděli v červenci (16. července 2023) slaví v latinské Americe, konkrétně na Kubě, v Panamě a Venezuele.
 • 20. září slaví Den dětí v Rakousku a v Německu.
 • Čtvrtou středu v říjnu slaví děti v Austrálii, vlastně tam slaví celý týden, tzv. Národní dětský týden od 28. října do 5. listopadu 2023.
 • 20. listopadu (tedy Světový den dětí) se děti slaví v evropských zemích, jako je Francie, Švýcarsko, Švédsko, Finsko, Chorvatsko nebo Řecko, v tento den slaví také v Kanadě, v arabských zemích, v Izraeli nebo v JAR.

(foto: Jason Leung on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *