číslo bankovního účtu

Bankovní účet je adresa pro vaše peníze. Každé číslo bankovního účtu je jedinečné, stejně jako adresa. Číslo účtu potřebujete pro poslání peněz a pro uskutečnění bankovních transakcí. Stejně tak se číslem účtu můžete identifikovat i v bance, to ale budou chtít zároveň váš občanský průkaz. Jak má vypadat číslo účtu?

Jak vypadá číslo účtu?

Každá banka má jiný systém číslování svých bankovních účtů. Pro sestavování čísel účtů se banka musí řídit pouze vyhláškou ČNB. Zpravidla se bankovní účet pro český platební styk skládá z následujících čísel:

  • předčíslí – maximálně 6 číslic a zároveň více než 2 číslice, předčíslí je nepovinná část čísla účtu a ne všechny české banky předčíslí přidělují,
  • základní část – maximálně 10 číslic a zároveň více než 2 číslice, základní část je samotným číslem účtu,
  • kód banky – 4 číslice, kód platebního styku neboli kód banky je od čísla účtu oddělen lomítkem, číslo banky má vždy banka jedinečné, podle posledního čtyřčíslí tak můžete identifikovat banku účtu.

Předčíslí a základní část musí mít dohromady 4 až 16 číslic a tvoří identifikátor čísla klienta. Kód banky poté identifikuje bankovní instituci, u které je účet veden. Samotné číslo účtu je pak tvořeno minimálně 8 a maximálně 20 číslicemi, které jasně udávají účet a bankovní instituci, u které byl účet zřízen.

V České republice se toto až číslo s až 20 číslicemi nazývá jako BBAN, Basic Bank Account Number. Povinnou součástí každého BBAN je vždy základní část a kód banky. Předčíslí bankovního účtu nemusí banka přidělovat. Pokud ho přiděluje, bývá často odděleno například pomlčkou, ale při vyplňování čísla účtu není nutné tuto pomlčku udávat. Stejně tak není nutné do formulářů vyplňovat nuly na začátku čísla účtu, pokud má toto číslo účtu méně než maximálních 20 číslic. Oproti tomu nula na začátku kódu banky je vždy součástí celého čísla bankovního účtu.

Co je to IBAN

IBAN neboli International Bank Account Number je číslo účtu, které se používá pro mezinárodní platební styk. Základem tohoto čísla je běžný český BBAN, k tomu je přidána identifikace země, kontrolní kód, dále pak kód banky a až poté následuje základní část českého bankovního účtu a to i včetně všech začátečních nul.

IBAN je číslo českého bankovního účtu standardizované tak, aby ulehčovalo platební styk mezi zeměmi celého světa. IBAN může mít až 34 znaků, IBANy pro české účty mají 24 znaků. Celý IBAN je poté tvořen:

  • kódem země – 2 písmena, Česká republika má přiřazen kód CZ,
  • kontrolní kód – 2 číslice, slouží pro strojovou kontrolu správnosti čísla účtu,
  • kód banky – 4 číslice, které se v tuzemském platebním styku uvádí za lomítkem,
  • číslo účtu – 16 číslic, které na začátku doplňují nuly a poté je teprve číslo účtu tak, aby celkové číslo účtu bylo 16místné.

Český IBAN je tak vždy tvořen dvěma písmeny na začátku a 32 číslicemi. Stejný IBAN je používán pro elektronickou i pro psanou verzi.

(foto: Markus Krisetya on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *