Popeleční středa

Popeleční středa je den pohyblivý stejně jako Velikonoce. Její datum, stejně jako datum Velikonoc, se totiž odvíjí od prvního jarního úplňku. Vzhledem k tomu, že Měsíc svůj cyklus řídí podle 28 dnů a neřídí se podle běžným měsíců, tak datum Popeleční středy i Velikonoc připadá každý rok na jiný den.

Popeleční středa 2024

V roce 2024 bude Popeleční středa už ve středu 14. února. Je to první den velikonočního půstu, který bude trvat 40 dní (neděle se nepočítají) a vyvrcholí právě Velikonocemi. Půst tak končí 30. března v sobotu, 31. března bude Velikonoční neděle, 1. dubna pak Velikonoční pondělí.

V letošním roce připadají Velikonoce na spíše dřívější datum, budou na začátku jara, dny vyvrcholení masopustu a Popeleční středy budou v polovině února. Letos masopust vrcholí od neděle 11. února až do úterý 13. února.

Popoleční středa, tedy spíše začátek půstu, protože středa to nebyla, se kdysi slavil v neděli, přesněji šest týdnů před Velikonocemi. Tak, aby do Velikonoc bylo 40 postních dní. Postupem času byly ale z tohoto postního období vyjmuty neděle, které nejsou postním dnem. Začátek půstu se tak posunul na středu předcházejícího týdne. A 40 dní půstu se počítá poté do Velikonoc bez nedělí.

Jak držet tradiční půst

Liturgický půst se výrazně liší od absolutního půstu, kdy byste neměli vůbec nic jíst. Během velikonočního půstu samozřejmě jíst můžete, měli byste se ale zdržet masa, alkoholových nápojů a celkového obžerství. S půstem by měla být spojena i vnímavost k okolí, půst může zahrnovat také konání dobrých skutků nebo darování charitě a pomoc chudým.

Tradiční liturgický půst znamenal jíst ideálně pouze jednou denně velké jídlo, zdržet se masa a pracovat na své vnitřní obnově. Jako přísnější dny půstu byla stanovena Popeleční středa jako začátek půstu a poté Velký pátek jako konec půstu a začátek Velikonoc. Liturgickou barvou půstu je fialová.

Jak držet půst novodobě

V dnešní době už asi málokdo drží ten pravý velikonoční půst, především u nás v Česku, kde daleko více lidí je bez vyznání, než kolik katolíků chodí pravidelně do kostela. To ale neznamená, že byste nemohli půst v jeho moderní podobě dodržet. Zdržet se masa a alkoholu není nic náročného a zdraví to také prospěje. Navíc v dnešní době je problémem naší životosprávy často především to, že jíme příliš mnoho.

Během 40 dnů můžete zkusit vyřadit maso a masné výrobky, hlavně vepřové a hovězí, stejně tak můžete vyřadit kuřata a ostatní drůbež. Pokud potřebujete jíst maso, zkuste ryby, nebo maso zařaďte pouze jednou či dvakrát týdně. V neděli je to povolené i při striktním půstu, protože neděle nejsou postní den. A maso si pak dopřejte třeba ještě v polovině týdne, když se bez něj neobejdete. Alkohol můžete také přece vynechat, jen si prodloužíte suchý únor o dalších 6 týdnů.

Zkuste vynechat sladkosti, především ty průmyslově vyráběné, a také polotovary. Místo toho vyzkoušejte domácí kuchyni, naši předci v jarních měsících jedli luštěniny, kysané zelí, kořenovou zeleninu, brambory a různé obiloviny. Místo sladkostí můžete zkusit semínka a ořechy. Pokud se bez sladkého neobejdete, vytáhněte ze spižírny marmeládu nebo si zkuste něco upéct. Pečivo volte spíše neslazené a celozrnné.

Půst si držte, jak dlouho uznáte za vhodné vy. Může to být tradičních 40 dnů, může to být jen týden, nebo třeba jen každý druhý den. Pamatujte také, že půst neslouží jako náhražka diety a opravdu nemusíte držet 40 dní hladu, protože chcete zhubnout deset kilo do letošních plavek. Místo toho meditujte, choďte do jarní přírody a jídla jezte z rozmyslem. A nezapomeňte, že před půstem se tradičně pekly masopustní koblihy a na Velikonoce po půstu se zase peklo jehněčí. To abyste se měli na co těšit…

(foto: redakce)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 22 Průměrně: 4.4]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *