Kdy je masopust

Velikonoce budou v letošním roce spíše dříve než později. Připadají totiž na přelom března a dubna. Co to znamená pro masopust? Že bude kratší a půst začne dříve než minulý rok.

Masopust už začal. Volně totiž navazuje na období Vánoc a trvá až do začátku velikonočního půstu. Jako masopust se ovšem tradičně a často označuje až samotný závěr masopustu. Kdy bude v letošním roce masopust končit?

Masopust je období veselí, jídla a pití. Začíná 6. ledna svátkem Tří králů, kdy končí vánoční svátky a začíná právě masopust. Masopust pak trvá až do začátku velikonočního půstu. Je to tak období jídla a oslav vložené mezi dvě postní období: Vánoce a Velikonoce.

Masopust začal letos v sobotu 6. ledna, na Tři krále. V Česku to není státní svátek, ale například na Slovensku teprve na Tři krále končí vánoční svátky a je to i státní svátek a den volna. Masopust pak trvá až do masopustního úterý, to je v letošním roce v úterý 13. února. Poté následuje 14. února Popeleční středa, kterou začíná velikonoční půst.

Proč se vlastně slaví masopust?

Jaké jsou hlavní masopustní dny?

  • Tučný čtvrtek, kdy se má pít a jíst, co nejvíce, abyste měli sílu po celý rok.
  • Taneční neděle, kdy začíná ta největší masopustní zábava a veselí.
  • Maškarní úterý, kdy veselí a masopust vrcholí a chodí maškary.

Masopust je období hojnosti, pořádají se plesy, slavnosti a karnevaly. Masopust trvá nejčastěji asi měsíc a půl, záleží tedy na datu Velikonoc, což je svátek s posuvným datem. I tak je to ale období delší než měsíc, které je tradičně vyplněno jídlem, pitím a zábavou, letos masopust bude trvat měsíc a půl. Je to období před půstem, kdy naopak dochází ke zklidnění. Masopust je období radosti a hojnosti, které si užijete před postním obdobím. Je to také období zabíjaček a masových hodů.

Nejdůležitějším a nejveselejším obdobím masopustu jsou pak poslední tři dny. Což je Masopustní neděle, pondělí a úterý. Poté následuje 40denní půst, který začíná Popeleční středou a končí na Velikonoce, Velikonoční nedělí. Masopust, následný půst a Velikonoce je takový proces vítání jara, nejdříve masopustem končí zima, během půstu začíná pomalu jaro a Velikonoce nejsou svátky jara nazývány jen tak.

Oslava masopustu byla původně pohanským svátkem, v tomto období se slavily tzv. saturnálie. To byl významný svátek starého Říma, slavil se jarní slunovrat a byly to oslavy k poctě Saturnově. Dnes je masopust spojený s největším křesťanským svátkem, s Velikonocemi. A oslavy masopustu na Hlinecku jsou dokonce zařazeny na seznam nehmotných památek Unesco, podobně jako například jízda králů na Hané nebo slovácký verbuňk.

Kdy je Tučný čtvrtek

Kdy je masopust 2024

Poslední tři dny masopustu nemají pevné datum, protože se odvíjí od data Velikonoční neděle. Masopust tak může připadnout na období delší než měsíc. Masopustní neděle může být kdykoliv mezi 1. únorem a 7. březnem. V roce 2024 připadá Masopustní neděle na 11. února.

Nejbujařejší masopustní období bývá až ke konci masopustu. Během posledních tří dnů masopustu chodí průvody, pořádají se karnevaly. Veselí začíná už na tzv. Tučný čtvrtek. Podle tradice se má v tento den co nejvíc jíst a pít, aby se člověk připravil nejen na nadcházející půst, ale i na celý rok, aby měl dost síly. Hlavní zábava by pak měla začínat v Taneční neděli, což je Masopustní neděle, kdy začíná konec masopustu. Ten pak vrcholí během Masopustního úterý.

Co jsou to ostatky nebo fašank?

Poslední dny masopustu se tradičně nazývají ostatky nebo jako šibřinky, fašank, fašang. Kromě karnevalů se pečou masopustní koblihy, hodně se pije a jí. V dnešní době masopustní průvody a fašankové průvody masek probíhají často i v sobotu a v podstatě celý víkend, protože Masopustní úterý je přece jenom pracovní den.

V dnešní době už bohužel symbol masopustu a také velikonočního půstu postupně upadá. Žijeme v době hojnosti a nepotřebujeme se jídlem připravovat na 40 dní půstu. Navíc v dnešní době se už ani ten velikonoční půst příliš nedrží.

Masopust a Velikonoce: datum 2024

  • Tučný čtvrtek 8. února 2024
  • Masopustní neděle 11. února 2024
  • Masopustní úterý 13. února 2024
  • Popeleční středa 14. února 2024
  • první jarní úplněk 25. března 2024
  • Velký pátek 29. března 2024
  • Velikonoční neděle 31. března 2024
  • Velikonoční pondělí 1. dubna 2024

(foto: redakce)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 44 Průměrně: 4.2]

By hb

5 thoughts on “Kdy začíná a kdy končí Masopust 2024”
  1. …Po masopustním úterý 21. února. Poté následuje 22. března Popeleční středa…
    Ty měsíce dneska nic nevydrží. V úterý se uložíš s vopicí, ráno na Popeleční středu se probudíš a frnk… měsíc pryč 🙂

  2. Dobrý den, do kdy se půst drží? Začala jsem na Škaredou středu 17.3.2021 a píše se do Velikonoc, ale do velikonoční neděle (vč.) to vychází mi to vychází 47 dní. Když vynechám neděle, vyjde mi konec (40 dní) na Bílou sobotu. Je to tak? Neděle se nedrží? Díky za info, p.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *