Mimořádný příspěvek na dítě

Sice máme pravicovou vládu, ale stejně se tomuto lehce rozhazovačnému kroku neubránila. Aneb v reakci na momentální velmi výraznou českou inflaci (meziročně ceny stouply přes 14 %, v dubnu 2022 dle ČNB) vláda slíbila opatření pro rodiny s dětmi. A na každé dítě si můžou rodiče vyzvednout u státu pětitisícovku.

Zatím jde pouze o záměr vlády. Vláda jako taková toto schválila, ale konkrétní legislativa zatím není projednaná. A legislativní proces ještě ani nezačal. Konkrétní podmínky nejsou tedy zatím známé. Ale vzhledem k tomu že vláda pětikoalice disponuje v Poslanecké sněmovně pohodlnou většinou, dá se čekat, že co bylo schváleno na vládě a připraveno na ministerstvu, to projde i legislativním procesem. Jaké tedy budou podmínky pro dávku 5000 Kč na dítě?

Na této dávce se shodla vláda na konci letošního dubna v reakci na neustále se zvyšující inflaci. Nárok by měly mít rodiny s hrubým příjmem do milionu ročně. A s výplatou dávky se počítá nejpozději v průběhu srpna.

Ministerstvo práce a sociálních věcí už připravilo konkrétnější návrh. Co tedy tento návrh obsahuje a jak byly upřesněny podmínky výplaty pro rodiče nezletilých dětí?

Kdo dostane mimořádnou dávku 5000 Kč

 • Nárok dávky je dle věku dítěte. Nárok bude mít dítě do 18 let, přičemž rozhodným dnem by měl být přelom července a srpna. Pokud do této doby dítě oslaví 18. narozeniny, tak nárok mít nebude.
 • Nárok na dávku nebude spojen s vyživovaným dítětem. Pokud tedy podporujete dítě na studiu na vysoké škole nebo máte doma 18letého maturanta, tak nárok na dávku nevzniká. A to bez ohledu na to, že s těmito dětmi bývají často vyšší náklady než s těmi menšími.
 • Návrh zatím počítá s benevolentnějším přístupem k nově narozeným dětem. Na dávku by měly mít nárok nejen už narozené děti, ale i ty, které se stihnou narodit do 31. prosince letošního roku.

Jak se bude počítat příjem rodičů

 • Příjem rodičů se počítá dohromady a nesmí přesáhnout milion ročně. Tento limit je stanoven pro hrubé výdělky. Hodnotit se bude příjem za rok 2021. Příjmy obou rodičů se sčítají. Případné příjmy dětí se nehodnotí.
 • Příjmy nebude nutné dokazovat. Dávky bude vyplácet Úřad práce. Ten by měl být schopen si příjmy ověřit a to buďto u správy sociálního zabezpečení dle celkových zaplacených záloh na sociální pojištění a také u finančního úřadu dle zaplacené daně z příjmu.
 • U osob zaměstnaných do limitu vstupují pracovní smlouvy, ze kterých bylo zaplaceno sociální pojištění. Dle návrhu by se tak neměly hodnotit výdělky na DPP a DPČ bez limitu.
 • Pro OSVČ bude hodnocený příjem ze samostatné činnosti z §7 zákona o daních příjmu, hodnotit se bude příjem na základě daňového přiznání za minulý rok.
 • Návrh zatím nic neříká o dalších příjmech, jako by mohl být příjem z pronájmu nebo příjem z prodeje nemovitosti. Zatím ani není jasné, jaký příjem se bude hodnotit při využití paušální daně, tedy v okamžiku, kdy OSVČ nepodává daňové přiznání.
 • Nárok nebude spojen s příjmy ze sociálních dávek ani s celkovou úrovní bohatství a majetku posuzované rodiny.

Jak se bude o dávku žádat

 • Dávku dostanou automaticky ty rodiny, které mají nárok na příspěvek na dítě za měsíc červen, s výplatou v červenci. Dítě nesmí dosáhnout 18 let věku do 1. srpna 2022. Mimořádný příspěvek na dítě pak bude automaticky vyplacen v srpnu.
 • Pokud nemáte nárok na příspěvek na dítě, bude nutné o dávku zažádat. To by mělo být dostupné online formulářem na webu nebo na kontaktních místech Czech Pointu. O dávku budou muset zažádat i ti, kterým se dítě narodí po 1. srpnu 2022.
 • Při podání žádosti by měl být příspěvek vyplacen neprodleně po jejím schválení. Přičemž o příspěvek by mělo být možné žádat ještě do poloviny roku 2023.

(foto: Andre Taissin on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *