Zrušení silniční daně

Po jednání ve středu 9. března se vláda usnesla na případném částečném zrušení silniční daně. To je míněno jako kompenzace podnikatelům za extrémní zvyšování cen pohonných hmot v důsledku rusko-ukrajinské války.

Komu se zruší silniční daň

Konkrétní podoba zrušení daně ještě není známá, vše jen zatím jen plán vlády. Každopádně silniční daň by mohla být zrušena u malých automobilů využívaných k podnikání. A to už od dubna, kdy je splatná první záloha za první čtvrtletí letošního roku.

Dle současných plánů by mohla být zrušena daň u osobních automobilů a také u nákladních automobilů do 12 tun. Přičemž silniční daň pro automobily nad 12 tun by zůstala zachována. Musí, dle směrnice EU, uvedlo ministerstvo financí.

Zatím ale platí termíny pro platbu záloh

Definitivní ovšem zrušení silniční daně ještě není. Pro tuto chvíli stále platí termíny pro platbu záloh v roce 2022. Zálohy na silniční daň jsou splatné vždy zpětně a to v měsíci následujícím po daném čtvrtletí. Zálohy tak jsou splatné 15. dubna, 15. července, 15. října a 15. prosince. Do 31. ledna je poté nutné podat daňové přiznání a zaplatit zbývající daň.

Termíny pro zálohy a platby silniční daně v roce 2022

Zálohy za leden, únor, březen 19. 4. 2022 (úterý po Velikonocích)
Zálohy za duben, květen, červen 15. 7. 2022 (pátek)
Zálohy za červenec, srpen, září 17. 10. 2022 (pondělí)
Zálohy za říjen a listopad 15. 12. 2022 (čtvrtek)
Silniční daň za prosinec a daňové přiznání za rok 202231. 1. 2023 (úterý)

(foto: Evgeny Tchebotarev on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *