Od kdy se vyplácí vyšší důchod

Od ledna 2024 čeká státní důchodce každoroční valorizace. Důchody budou valorizovány od lednové splátky, i když se důchod vyplácí dopředu během celého měsíce, tak zvýšená bude až lednová výplata, kterou můžou důchodci dostat kdykoliv během celého ledna.

Jak se zvyšují důchody 2024:

  • procentní výměra důchodu se nezvyšuje,
  • základní výměr důchodu se zvýší o 360 Kč na 4 400 Kč,
  • osobám, které pečovaly o dítě, stále náleží výchovné (500 Kč),
  • zvýšení provede ČSSZ automaticky, není třeba o něj žádat.

Valorizace je upravena v návrhu nařízení vlády, které zvyšuje všechny státní důchody vyplácené po 31. 12. 2023 a které byly přiznané před 1. 1. 2024. Každý z příjemců státního důchodu dostane v období druhé poloviny prosince 2023 a první poloviny ledna 2024 informační dopis o zvýšení výměry důchodu. Tyto dopisy bude rozesílat Česká správa sociálního zabezpečení, není třeba o ně žádat. Stejně tak není třeba žádat o zvýšení důchodu, ty jsou valorizovány automaticky dle zákona a následné podrobnější úpravy vlády (která může valorizaci zvýšit oproti povinné valorizaci kvůli inflaci a růstu životní úrovně v ČR).

Při souběhu dvou vyplácených důchodů (starobního a pozůstalostního) se valorizuje procentní výměra u obou vyplácených důchodů. Základní výměra se poté valorizuje jen u toho důchodu, u kterého je vyplácena.

Od ledna bude ČSSZ valorizovat celkem 3,5 milionu vyplácených důchodů, valorizované jsou důchody řádné starobní, předčasné starobní, vdovské a vdovecké, stejně tak i invalidní a sirotčí. Vyšší budou vypláceny důchody se splátkou od 1. ledna 2024. Přičemž ČSSZ vyplácí důchody vždy v sudé dny od 2. do 24. v měsíci. 15. v každém měsíci pak vyplácí důchody pro důchodce trvale pobývající v sociálním zařízení s celoročním pobytem.

Jak se budou vyplácet důchody o Vánocích?

Stejně jako každý rok i letos dojde k posunutí výplaty některých důchodů z důvodu vánočních svátků. Důchody se nebudou vůbec vyplácet na Štědrý den, výplaty, které připadají na 24. v měsíci, budou výplatou posunuty.

(foto: Bruno Martins on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *