Základním dokladem totožnosti je v ČR občanský průkaz. A je povinností každého občana staršího 15 let občanský průkaz vlastnit. Občanský průkaz je navíc velmi důležitý doklad, obsahuje vaše osobní údaje, občankou se prokazujete v bankách, na úřadech, na občanku si například berete úvěr a také se jí prokazujete při uzavírání různých smluv. Je tak maximálně důležité ztracenou nebo dokonce ukradenou občanku okamžitě zablokovat, aby ji nemohl nikdo zneužít.
Jak zablokovat občanský průkaz?
Ukradený průkaz byste měli okamžitě nahlásit na Policii ČR jako zcizený. Zároveň je nutné ztracenou nebo ukradenou občanku nahlásit na úřadu obce s rozšířenou působností, není nutné dodržovat místní příslušnost úřadu. Postrádaný doklad můžete nahlásit i na matričním úřadu. Povinností úřadu je vložit ztracenou či ukradenou občanku do databáze neplatných osobních dokladů, díky tomu nemůže být průkaz zneužitý jinou osobou.
Databáze neplatných dokladů MV ČR
V databázi neplatných dokladů Ministerstva vnitra ČR pak můžete svůj občanský průkaz dohledat, že opravdu došlo k jeho nahlášení a že nikdo nemůže tento doklad zneužít. Databáze slouží pro potvrzení platných dokladů pro jakékoliv úřady, obchody, banky nebo jiné, například autopůjčovny.
Při podezření je možné si v databázi ověřit, že předkládaný průkaz (například při uzavření smlouvy) je platný. Doklad je zároveň na úřadu vložen do informačního systému jako ztracený či odcizený, databáze neplatných dokladů MV ČR má pouze informační charakter, důležité je ohlásit ztrátu na úřadu. Databáze neplatných dokladů je také napojena na databáze EU: Schengenský informační systém a databáze Interpolu, aby se předešlo mezinárodnímu zneužití průkazu.
Také si přečtěte: Co dělat, když ztratíte kartičku zdravotní pojišťovny
Kdy nahlásit ztracenou občanku
Vzhledem k tomu, že ztracený či ukradený doklad bude nahlášen v těchto databázích, tak pokud byste ho náhodou znovu našli, už doklad v žádném případě nepoužívejte. Jakmile jednou nahlásíte ztracený občanský průkaz, tak tento průkaz už není platný. Proto před tím, že půjdete ztracené doklady nahlásit, prohledejte doma každý kout, jestli náhodou není jen někde zastrčený.
Ztrátu či krádež občanského průkazu byste měli nahlásit neprodleně. Při krádeži vám na Policii ČR vystaví potvrzení o krádeži dokladu. Poté máte do 15 dnů od ztráty nebo krádeže povinnost požádat o nový doklad na úřadu obce s rozšířenou působností. Nová občanka vám bude vydaná do 30 dnů. Pokud máte aktivované nějaké efunkce eObčanky, tak nezapomeňte zablokovat i je.
Co dělat, když ztrácíte občanský průkaz opakovaně
Pokud už se vám stalo, že jste nahlašovali ztracenou občanku několikrát v minulosti, tak je možné, že vám úředník vystaví pokutu. Při opakované ztrátě je možné udělit pokutu až 10 000 Kč, situaci posuzuje úředník na úřadu s rozšířenou působností na oddělení dokladů. Opakovaná ztráta či zničení občanského průkazu je považována za přestupek. Je totiž vaší povinností mít občanský průkaz a chránit ho před ztrátou, krádeží i poškozením.
Pozn: Stejně tak můžete dostat pokutu za přestupek, pokud nenahlásíte ztracený, ukradený nebo zničený občanský průkaz neprodleně do zákonné lhůty 15 dnů.
Ztracená nebo ukradená občanka?
- Nahlaste krádež na Policii ČR, nahlaste chybějící doklad na úřadu obce s rozšířenou působností, zablokujte jeho efunkce.
- Do 15 dnů zažádejte o nový doklad na úřadu obce s rozšířenou působností, budete potřebovat doklad totožnosti (cestovní pas, rodný list), potvrzení policie o krádeži, pokud máte.
- Poplatek za vyřízení nového občanského průkazu: 100 Kč při vydání do 30 dnů.
- Pro zrychlené vydání do 5 dnů si připlatíte 500 Kč, pro vydání do 24 hodin a vyzvednutí na MV v Praze zaplatíte 1000 Kč.
- Hotovou občanku si vyzvednete na úřadu, kde jste podávali žádost, nebo na úřadu, který uvedete v žádosti.
(foto: Artem Beliaikin on Unsplash)