1. 5. otevřené obchody

Na začátku května si připomínáme dva sváteční dny, a to práci a také vítězství spojenců v druhé světové válce. Oba svátky jsou týden po sobě, většinou tak začátek května značí dva prodloužené víkendy nebo vítané volno uprostřed týdne. Letos to tak vyšlo, protože oba májové svátky připadají na středu. Letní dovolená je ještě daleko, prázdniny byly naposledy na Velikonoce, tak alespoň ty dvě volné středy.

Jeden z květnových svátků nechá obchody otevřené a jeden z nich obchody zavře. Na Den práce můžete slavit nakupováním, ale v Den vítězství si nenakoupíte.

  • 1. května 2024 středa Den práce, obchody jsou otevřené.
  • 8. května 2024 středa Den vítězství, obchody musí zavřít.

Proč musí zavřít obchody?

Zákon zakazující maloobchodní prodej během vybraných státních svátků vstoupil v platnost v roce 2016. Omezil prodej během 8 svátečních dnů a to v obchodech s prodejní plochou větší než 200 m2. Obchodní centra jako taková v tento den zavírat nemusí, ale obchody s větší než stanovenou prodejní plochou musí být zavřeny. Malé obchody, například lokální večerky a malé prodejny, můžou otevřít za základě vlastního uvážení.

Podobný zákon byl přijat i na Slovensku, kde úprava zakazuje prodej během všech státních svátků. Stejně tak je maloobchodní prodej omezen v Rakousku a to nejen na státní svátky, ale i v neděli. Česká úprava zákaz omezila pouze na některé z 13 každoročních svátků. Obchody tak musí být zavřené:

  • 1. 1. Nový rok
  • 1. 4. Velikonoční pondělí
  • 8. 5. Den vítězství
  • 28. 9. Den české státnosti
  • 28. 10. Den vzniku samostatného československého státu
  • 24. 12. Štědrý den (od 12:00)
  • 25. 12. 1. svátek vánoční
  • 26. 12. 2. svátek vánoční

Zákon pak dále stanovuje další výjimky, které se nemusí řídit tímto nařízením a můžou během státních svátků otevřít. Jsou to:

  • obchody s prodejní plochou menší než 200 m2,
  • benzinové pumpy,
  • lékárny,
  • obchody na letištích a na nádražích,
  • obchody v nemocnicích.

Svátek práce 1. května

Svátek práce se slaví prvního května na počest začátku stávky amerických dělníků. V roce 1886 stávkovalo v Chicagu až 300 tisíc dělníků za osmihodinovou pracovní dobu. Stávka trvala několik dnů, zasahovala při ní policie a několik stávkujících v důsledku policejního zásahu zemřelo. 4. května na Haymarket Square pak vybuchla bomba, která zabila několik dalších protestujících. Za tento teroristický čin byla později odsouzena anarchistická skupina 4 osob, kteří byli popraveni, jeden z nich spáchal sebevraždu.

Prvního května se poté chopila internacionála, tedy mezinárodní uskupení socialistů, kteří začali slavit tento den jako svátek práce. 1. květen byl později na návrh francouzských socialistů prohlášen za oficiální Svátek práce. Kromě socialistů a komunistů den slavili například i nacisté nebo katolická církev. V Česku se tento svátek slavil poprvé v roce 1890. A během socialismu patřil první květen k masivně slaveným dnům, kdy se pořádaly průvody, nosila mávátka nebo lampiony a účast v nich byla kontrolována komunistickou stranou.

V USA a Kanadě se také připomíná Svátek práce, tzv. Labor day, ten připadá na první pondělí v měsíci září. Je velkou slavnostní událostí, kterou tradičně končí letní a dovolenkové období a začíná podzim.

Den vítězství 8. května

Den vítězství je dnem konce druhé světové války. Vzhledem k různým časovým zónám v Evropě se slaví na světě ve dva dny. A to 8. a 9. května. 8. května slavily vítězství západní spojenci, zatímco Sovětský svaz a sovětský blok považovaly za konec války až 9. května. Proto také Československo dříve slavilo Den vítězství spolu s ostatními státy sovětského bloku až 9. května.

Rozdíl je dán rozdílnými časovými zónami v Evropě a na území SSSR. Původně Německo podepsalo bezpodmínečnou kapitulaci už 7. května, ale zástupci Sovětského svazu trvali na tom, aby byla tato kapitulace podepsána znova symbolicky v Berlíně, předchozí akt byl podepsán v Remeši. Došlo tedy k novému podpisu a to v noci z 8. na 9. května těsně před půlnocí. Zatímco v rámci středoevropského času bylo úterý 8. května 1945, v Moskvě už byla středa 9. května 1945. V rámci československých reálií je 9. květen také spojen s postupem sovětských vojsk, která v tento den vjela do Prahy.

Po celém světě jsou pak ještě slaveny další dny vítězství v druhé světové válce. 2. září je slaveno v USA jako vítězství nad Japonskem. Čína tento den slaví až 3. září. 15. srpen je slaven v Jižní a Severní Koreji.

(foto: Austin Park on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 8 Průměrně: 2.3]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *