Kdy je svatého Jiřího

Na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Stará pranostika poukazuje na to, že jaro mohlo začít už před pár týdny, ale opravdu teplo, aby se ze zimní hybernace probudili hadi, tak takové teplo bude až v polovině dubna. Svatého Jiří připadá duben, zhruba měsíc po jarní rovnodennosti.

Jiřího je 24. dubna. Letos to bude tři týdny po Velikonocích ve středu.

Svatého Jiří je vlastně 23. dubna

Ve světě slaví svatého Jiřího už 23. dubna a tento den je považován za velmi významný v mnoha zemích. V Brazílii je to státní svátek. Svatý Jiří je také patronem mnoha věcí a zemí, z evropských například v Anglii, Bulharsku, Portugalsku, Rumunsku a v Gruzii a také v některých španělských regionech.

V Česku, Polsku a na Slovensku se svatého Jiří slaví až 24. dubna. V Česku na 23. dubna totiž připadá jiný svatý a to svatý Vojtěch, který je českým patronem a byl umučen právě 23. dubna roku 997. Svatý Jiří se tak do kalendáře dostal až o den později.

Kdo byl svatý Jiří

Svatý Jiří byl voják v římské armádě. Roku 303 při pronásledování a mučení křesťanů se Jiří přiznal ke své víře a císař Dioklecián to chápal jako zradu. Nechal Jiřího mučit a poté popravit, a to 23. dubna 303. Jiří je považován za jednoho ze čtrnácti svatých pomocníků a bývá nejčastěji vykreslován jako drakobijce.

Přičemž legenda o drakobijci Jiřím pochází pravděpodobně z východních oblastí, odkud ji přinesli křížové výpravy. Připomíná pohádku, kdy Jiřík osvobodil princeznu, zabil draka a místní obyvatelé z vděčnosti přijali křesťanskou víru. Pohádka o statečném Jiříkovi a poraženém drakovi měla úspěch v celé Evropě, ostatně socha svatého Jiřího zabíjejícího draka je i na Pražském hradě.

Svatý Jiří tak bývá nejčastěji zobrazován na koni a zabíjející draka. Je symbolem udatnosti, síly víry v Boha a odvahy boje proti zlu. Lidové pranostiky pak Jiřímu přisuzují začátek opravdového jara. Den svatého Jiřího totiž připadá až na druhou polovinu dubna, kdy už bývá jaro v plném rozpuku.

Kdy vylézají ti hadi?

Hadi a ještěrky (u nás přece jen štíři nejsou moc obvyklí) vylézají právě na svatého Jiřího, protože už je dostatek tepla, aby se zahřáli po dlouhé zimě. Datum je to ale spíše orientační, hada můžete v přírodě zahlédnout klidně i dříve, přece jenom zimy nebývají v posledních letech moc kruté a studené a jaro nastupuje rychleji.

Hadi se většinou budí ze zimního spánku v okamžiku, kdy teplota u nich doma převýší 9 °C. To může být opravdu dříve než ke konci dubna. A klidně můžete zahlédnout hada, jak se vyhřívá na sluníčku už koncem března, záleží na tom, jak moc si jaro ten rok pospíšilo. Každopádně hadi potřebují k probuzení teplejší počasí. Poté vylézají ze zimních skrýší, vyhřívají se na sluníčku a svlékají kůže.

Pověry na svatého Jiří

S 24. dubnem se pak pojí řada pověr. Například ta, že v tento den voda přebírá hadí jed a neměli bychom ji pít. Oproti tomu hadi v tento den jedovatí nejsou a jedovatost se jim vrací až další den, kdy si ji berou od studánek a potůčků zpátky. V tento den byste tak neměli pít vodu.

Také byste neměli pracovat na zahradě ani na poli, narušila by se tím obnova a probouzení přírody, což by mělo negativní dopad na úroku. Co ale můžete zkusit, je chytit hada a uvařit si ho k obědu. Hadí maso v tento den vám totiž dá dar porozumět řeči zvířat, podobně jako měl Jiřík v pohádce o zlatovlásce.

Taky můžete zkusit hledat čtyřlístky. Čtyřlístek zašitý do oblečení zaručí lásku, štěstí, ochranu a víru po celý rok. Pokud si takový čtyřlístek, utržený na svatého Jiří, dá pod polštář svobodná žena, tak ve snu uvidí svého budoucího muže.

(foto: Arvid Høidahl on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *