Daňové přiznání k dani z nemovitosti

Daňové přiznání k dani z nemovitých věcí je nutné podat vždy, kdy jste v uplynulém roce nabyli nemovitost a k 1. lednu jste vlastníkem této nemovitosti zapsaným v katastru nemovitostí. Daňové přiznání k dani z nemovitosti se podává pouze jednou a poté se jen pravidelně každý rok platí daň z nemovitých věcí. Daňové přiznání je nutno podat pouze v případě, že se změnila některá z náležitostí nemovitosti.

I když se v letošním roce razantně zvýší daň z nemovitosti, díky konsolidačnímu balíčku téměř na dvojnásobek, tak kvůli tomu nemusíte podávat nové daňové přiznání k nemovitosti. Vyšší daň vám finanční úřad vyměří automaticky a pošle vám rozpis plateb. Pokud máte datovou schránku, tak automaticky dostanete výpis tam.

Kdy ale musíte daňové přiznání k dani z nemovitosti podat?

Také si přečtěte: Kdo musí podat daňové přiznání k dani z nemovitosti?

Termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitosti

Tradičně je nutno podat daňové přiznání k nemovitosti do konce měsíce ledna, tedy do 31. ledna. Daňové přiznání můžete podat osobně na finančním úřadu místně příslušném nemovitosti. Pro online podání můžete využít portál mojedaně.cz.

Je nutné podávat daňové přiznání k dani z nemovitosti?

  • ANO, pokud jste nabyli nemovitost v uplynulém roce. V takovém případě je nutno podat přiznání do 31. ledna 2024.
  • ANO, pokud jste prodali nemovitost v uplynulém roce. V takovém případě platí, že pokud to byla v daném kraji vaše jediná nemovitost, tak přiznání podávat nemusíte, stačí finančnímu úřadu písemně oznámit, že nemovitost už nevlastníte. Pokud ale máte v daném kraji více nemovitostí, tak je nutné podat nové daňové přiznání a v něm zohlednit počet nemovitostí, které vlastníte k 1. lednu 2024.
  • ANO, pokud jste koupili nemovitost až v prosinci 2023. V tom případě sice nemusíte být k 1. lednu 2024 uvedeni v katastru nemovitostí jako vlastník dané nemovitosti, ale stále máte povinnost podat daňové přiznání a platit daň z nemovitosti za rok 2024. Termín pro podání daňového přiznání se v tomto případě posouvá, jste povinni ho podat do konce třetího měsíce následujícího po zapsání vlastníka do katastru nemovitostí. Pokud k zápisu dojde až během ledna 2024, tak jste povinni daňové přiznání podat do konce dubna.

Musíte podat daňové přiznání k dani z nemovitosti, když stavíte?

  • ANO, pokud jste v minulém roce zahájili stavební řízení a začali stavět na svém pozemku novou nemovitost. V takovém případě musíte podat daňové přiznání do řádného termínu, tedy do 31. ledna 2024.
  • ANO, pokud máte sice ještě rozestavěnou nemovitost, ale už jste v ní v minulém roce začali bydlet. V takovém případě došlo ke změně účelu nemovitosti a také jste povinni podat daňové přiznání v řádném termínu.
  • ANO, pokud jste stavbu nemovitosti v minulém roce dokončili.
  • NE, pokud jste pouze rekonstruovali nemovitost, ta nezměnila svůj účel, ani plochu. Pak není nutné podávat daňové přiznání a daň z nemovitosti platíte ve stejné výši jako minulý rok.
  • ANO, pokud jste sice rekonstruovali, ale v rámci rekonstrukce jste také přistavili nebo nastavili zdanitelnou stavbu. Změní se tím metrová výměra nemovitosti a je nutno podat daňové přiznání v řádném termínu.
  • ANO, pokud jste změnili jakýmkoliv způsobem výměru, druh nebo účel vaší nemovitosti. Například pokud jste začali svůj obytný dům využívat také k podnikání, pak je nutno daňové přiznání opět podat v řádném termínu a tuto skutečnost v něm zohlednit.

Musíte podat daňové přiznání k nemovitosti, když spoluvlastníte?

  • ANO, pokud jste se stal spoluvlastníkem nemovitosti, tak každý z vlastníků je povinnen podat daňové přiznání ke svému podílu na dané nemovitosti. Dle vlastněného podílu poté platíte i daň z nemovité věci.
  • NE, pokud se jako spoluvlastník domluvíte s ostatními vlastníky na společném zástupci. Ten pak podává daňové přiznání v řádném termínu na celou nemovitost jako celek a také platí daň z nemovitosti v celku za celou nemovitosti. Pokud se ale na takovém zástupci nedohodnete, tak musíte každý podat vlastní daňové přiznání k nemovitosti.
  • NE, pokud jste nabyli nemovitost jako součást společného vlastnictví manželů. V takovém případě jste sice automaticky považování za spolumajitele nemovitosti, ale pokud daňové přiznání už podává jeden z manželů, je on automaticky považován za zástupce a je povinnen platit daň za celou nemovitost v celku. Druhý manžel/manželka už pak daňové přiznání podávat nemusí, i když je spoluvlastníkem dané nemovitosti.

Musíte podávat daňové přiznání, když se změnila daň z nemovitých věcí?

  • NE, daňové přiznání nemusíte podávat v případě, kdy místní samospráva zvýšila, nebo snížila místní či základní koeficient daně z nemovitosti, a změnila tak výměru daně z nemovitých věcí na svém katastrálním území.
  • NE, když se změnily místní nebo základní koeficient z novelou zákona č. 338/1992 Sb o dani z nemovitých věcí, automaticky se sice mění výše daně z nemovitých věcí, daňové přiznání ale podávat nemusíte.
  • NE, pokud jste byli osvobozeni od platby daně z nemovitých věcí, nebo naopak toto osvobození skončilo.

(foto: Jaye Haych on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *