Vánoční prázdniny jsou školní prázdniny, které mají děti školou povinné na vánoční svátky a přes Nový rok. Letos vyšly vánoční prázdniny na dva týdny, děti se tak můžou těšit na hromadu volna.

Kdo určuje, kdy budou prázdniny

Školní prázdniny, ať už letní nebo vánoční, určuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy na základě vyhlášky č. 16/2005 Sb., o organizaci školního roku. Ta je novelizována každých 6 let a vždy jsou stanoveny prázdniny pro šest školních roků dopředu.

Na základě této vyhlášky jsou určeny školní prázdniny v každém školním roce, ty vyhlašuje ministerstvo. Mezi každoroční prázdniny patří: podzimní, vánoční, pololetní, jarní, velikonoční a letní.

Dále pak má ředitel každé školy právo vypsat tzv. ředitelské volno. Celkem za školní rok může na základě vlastního uvážení a vlastní organizace zajištění výuky ve škole vypsat až pět dní ředitelského volna.

Kdy jsou vánoční prázdniny

Vánoční prázdniny letos připadly na celé dva týdny, jsou v podstatě od pátku až do neděle po dvou týdnech. Tolik vánočního volna děti nemívají každý rok, často jdou do školy hned 2. ledna po Novém roce. Stejně tak se často chodí do školy i 22. prosince, protože rámcově je začátek vánočních prázdnin stanoven na 23. prosince. A konec pak na 1. ledna následujícího roku.

  • Letos ale jdou děti naposledy do školy v pátek 20. prosince 2019
  • a znovu pak jdou do školy až v pondělí 6. ledna 2020.
  • To školákům dává spolu s víkendy celých 16 dní volna.

Jak mají vánoční prázdniny naši sousedi

Na Slovensku mají vánoční prázdniny ještě o kousek delší. Naposledy se jde do školy v pátek 20. prosince, stejně jako v Česku. Slováci ovšem mají jako státní svátek i Tři krále na 6. ledna a tradičně školáci chodí do školy až 8. ledna. Slovenské děti tak mají o dva dny prázdnin více než ty české.

I v Rakousku je 6. ledna státním svátkem. Takže i rakouské děti mají prodloužené prázdniny, do školy ovšem na rozdíl od slovenských školáků půjdou už v úterý 7. ledna. Jinak vánoční prázdniny jim začínají stejně jako nám v Česku i sousedům na Slovensku.

V Polsku také jdou děti do školy naposledy 20. prosince. A stejně jako v Rakousku a na Slovensku je 6. leden státním svátkem. Školní děti jdou ale do školy hned 2. ledna, po volnu na Nový rok. Do školy pak jdou ve čtvrtek i v pátek, ovšem hned další víkend mají prodloužený, protože v pondělí 6. ledna je volno. Polské děti navíc pak mají ještě dvoutýdenní tzv. zimní prázdniny, které se posouvají podobně jako v ČR podle krajů. A první kraje začínají dva týdny zimních prázdnin už 13. ledna.

V Německu je organizace školního roku pravomocí spolkových států, školní prázdniny tak nejsou po celém Německu stejně. O Vánocích jsou ale termíny víceméně sjednocené a školní prázdniny jsou stejně jako v Česku, naposledy jdou děti do školy v pátek 20. prosince a v novém roce začíná škola až v pondělí 6. ledna. Výjimkou je Hesensko, kde prázdniny trvají ještě o týden déle do 11. ledna.

(foto: Joanna Kosinska on Unsplash)

Neváhejte sdílet: