Den vzniku samostatného československého státu připadá letos na pondělí a jistě každého potěší, že se tak můžeme v říjnu těšit na jeden prodloužený víkend. Co přesně si vlastně v tento den připomínáme? A budeme si moci skočit do oblíbeného hypermarketu na nákup? Dozvíte se na následujících řádcích.

Co tento den slavíme?

Tento svátek slavíme každoročně na Kryštofa – tedy 28. 10. a připomínáme si jím vydání zákona o zřízení samostatného státu československého. Tento zákon byl vydán Národním výborem československým jako úplně první zákon nově vzniklého československého státu, jakožto jednoho z nástupnických státu Rakouska-Uherska. Území tohoto státu zahrnovalo Čechy, Moravu, Slezsko, Slovensko a Podkarpatskou Rus (dříve Horní Uhry).

Prvním prezidentem nově vzniklé republiky se stal Tomáš G. Masaryk a prvním premiérem Karel Kramář, jejich přičiněním se z Československa stala úspěšná parlamentní demokracie se zastoupením mnoha stran.  První republika, jejíž vznik si připomínáme, trvala do okupace Německem v letech 1938 – 1939.

Jak tento svátek slavíme?

V tento den jsme zvyklí například na slavnostní vojenskou přehlídku či pietní akt na Vítkově. Oslavy 28. října každoročně vrcholí udělováním státních vyznamenání na Pražském hradě. Ve Vladislavském sále prezident republiky uděluje či propůjčuje vyznamenání osobám s vynikajícími občanskými zásluhami – např. za obranu vlastní, hrdinské činy, výsledky práce a jiné. Právo navrhovat prezidentu vhodné osoby pro státní vyznamenání má Senát, Poslanecká sněmovna a vláda. Prezident může vyznamenat i osobu dle svého vlastního uvážení.

Jaká vyznamenání může prezident udělit?

Existují dva druhy státních vyznamenání a to jsou řády a medaile. Vyšší formou jsou řády, které se propůjčují občanům České republiky a udělují cizím státním příslušníkům. Medaile se udělují.  Konkrétně může prezident udělit tato vyznemenání:

  • Řád Bílého lva,
  • Řád Tomáše Garrigua Masaryka,
  • Medaili Za hrdinství,
  • Medaili Za zásluhy.

Jsou ve svátek zavřené obchody?

Občany však o svátcích obvykle zajímá mnohem víc než udělování řádů a vojenské přehlídky to, jestli budou mít možnost jít si nakoupit nebo strávit volný den v nákupním centru.

Vězte tedy, že 28. října Den vzniku samostatného československého státu zůstanou obchody s plochou nad 200 m2 uzavřeny.  Otvírací doba o svátcích je od roku 2016 regulována zákonem a dodržování zákona kontroluje Česká obchodní inspekce, která je oprávněna udělit sankci a to do až do výše 1 milionu korun. Pokud by porušení zákona shledala opakovaně, výše pokuty by se mohla vyšplhat až na 5 milionů korun.

Obchodní centra jako taková zákonem regulovaná nejsou, v provozu mohou být klidně kina, restaurace, ale obchody s nadlimitní plochou budou uzavřeny.

Zákon č. 223/2016 Sb. o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě však počítá i s výjimkami, kterými jsou:

  • prodejny s plochou pod 200 m2,
  • čerpací stanice s pohonnými hmotami,
  • lékárny,
  • prodejny na místech se zvýšenou koncentrací osob/cestujících ,
  • prodejny ve zdravotnických zařízeních,
  • prodejny v době vyhlášení stavu nebezpečí, nouzového stavu, stavu ohrožení státu, válečného stavu.

Jak budou obchody otevřeny o státních svátcích do konce roku 2019?

28. 10. 2019 Den vzniku samostatného československého státu zavřeno
17. 11. 2019 Den boje za svobodu a demokracii otevřeno
24. 12. 2019 Štědrý den otevřeno jen do 12ti hodin
25. 12. 2019 1. svátek vánoční zavřeno
26. 12. 2019 2. svátek vánoční zavřeno

(foto: Pixabay)

Neváhejte sdílet: