Státní vyznamenání

Blíží se 28. říjen a to je den, kdy se na Pražském hradě tradičně rozdávají státní vyznamenání ČR. Vyznamenání předává prezident České republiky a celá sláva je většinou přenášena i televizí. Záležitost je to poměrně sledovaná, diskutuje se o vyznamenaných i o nedodrženém dress code večera. Co to vlastně je státní vyznamenání a jaká vyznamenání se v České republice udělují?

Státní vyznamenání ČR

Státní vyznamenání je ocenění, které předává stát osobám, jež se nějakým způsobem zasloužily o stát. Přičemž tato vyznamenání či jiná ocenění můžou předávat civilní i vojenské úřady. Státní vyznamenání bývá většinou spojeno také s předáním medaile, metálu či jiné fyzické podoby daného vyznamenání.

Státní vyznamenání České republiky je poté ocenění, které předává vyznamenanému státní instituce ČR, konkrétně prezident. Vyznamenáním český stát oceňuje občany, kteří se zasloužili o republiku. Občanské zásluhy se mohou projevit při budování svobodné demokratické společnosti, hrdinským činem, obranou vlasti nebo například i výsledky práce, které reprezentují Českou republiku. Vyznamenaní se většinou zasloužili nějakým hrdinským činem či uměleckým počinem nebo sportovním výkonem. Oceňováni mohou být umělci, vědci, sportovci nebo hasiči či policisté. Vyznamenání může dostat i obyčejný občan, například při prokázání hrdinského činu při záchraně jiné osoby.

Řády a medaile České republiky definuje Zákon o státních vyznamenáních následovně:

 • Řád Bílého lva: pro osoby, které se obzvláště vynikajícím způsobem zasloužily o Českou republiku,
 • Řád Tomáše Garrigua Masaryka: pro osoby, které se zasloužily o rozvoj demokracie, lidská práva a humanity,
 • Medaile Za hrdinství: pro osoby, které se vyznamenaly v boji nebo se s nasazením vlastního života zasloužily o záchranu lidského života nebo velkých materiálních hodnot,
 • Medaile Za zásluhy: pro osoby, které se zasloužily o stát nebo jeho samosprávný územní celek.

Kdo uděluje a propůjčuje státní vyznamenání

Státní vyznamenání uděluje či propůjčuje prezident republiky. Zákonem stanovené dny, kdy se předávají česká státní vyznamenání je 1. leden a 28. říjen. K předání vyznamenání může prezident zmocnit i jiný státní orgán. Řády jsou hodnotnější a významnější ocenění než medaile.

Řád jako státní vyznamenání prezident buďto uděluje či propůjčuje.

 • Řád propůjčuje osobám, které mají české občanství. Ocenění vlastní daná osoba během svého života, po smrti se vrací číslovaná insignie řádu Kanceláři prezidenta republiky.
 • Osobám, které nejsou občany ČR, se řády udělují. A tyto i po smrti zůstávají v majetku pozůstalých.
 • Prezident uděluje také medaile, tyto zůstávají v pozůstalosti i po smrti osoby, která medaili obdržela.

Co to znamená dostat vyznamenání

Při udělení státního vyznamenání dostává oceněná osoba insignii vyznamenání a také listinu o jeho propůjčení či udělení. Vyznamenání může dostat i osoba in memoriam, v takovém případě přejímají insignie a listinu pozůstalí. Insignie vyznamenání je ovšem oprávněn nosit pouze vyznamenaný.

Vyznamenání může obdržet osoba, která byla na toto vyznamenání navržena. Přičemž podat návrh na státní vyznamenání můžou občané, skupiny občanů či organizace přímo prezidentovi republiky. Tyto návrhy je možné posílat klasicky papírově poštou na adresu Hradu nebo elektronicky na email nebo i osobně v Kanceláři prezidenta republiky. Návrh na vyznamenání je třeba zdůvodnit a doložit k němu veškeré dokumenty dokazující nárok na státní vyznamenání.

Vše o jednotlivých vyznamenání, stejně tak i seznam osob, které v minulosti vyznamenání obdržely, můžete pak najít na stránkách Kanceláře prezidenta republiky.

(foto: Leon LEE on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

By hb

3 thoughts on “Co je to státní vyznamenání ČR a proč se předává 28. října”
 1. Dobrý den,
  Jak napsat návrh na vyznamenání jako občan. Je možno, aby mi někdo s tím pomohl. Dostanu také odpověď ať pozitivní nebo negativní.

 2. Dobrý den, zajímalo by nás, zda je s propůjčením nebo udělením řádu nebo medaile spojena i nějaká další odměna, třeba finanční.
  Děkujeme

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *