Co je to státní smutek

Státní smutek byl naposledy v České republice vyhlášen na pondělí 3. února 2020. Je to už podruhé v krátké době, naposledy byl totiž státní smutek vyhlášen 12. října 2019 v souvislosti s úmrtím Karla Gotta.

Státní smutek není definován přímo zákonem. A české právo tento institut nijak zvlášť nespecifikuje. Jasné je jen, že státní smutek vyhlašuje hlava státu, tedy prezident, nebo vláda a předseda vlády. Ti stanoví den státního smutku nebo den smutku, konkrétní podoba daného dne se pak odlišuje dle okolností a vzniká víceméně spontánně.

Jak vypadá státní smutek

Dle zákona, Zákon č. 352/2001 Sb. o užívání státní symbolů, je stanoveno, že v den státního smutku jsou na půl žerdi staženy české státní vlajky. Zpravidla se vlajky stahují den předem už odpoledne ve čtyři hodiny. A vrací se zpátky až v osm hodin ráno dne následujícího po státním smutku.

Dalším zákonem, kde byl státní smutek zmíněn, byl Zákon č. 202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných hrách. Tento zákon specifikoval, že během státního smutku musí zavřít provozovny kasin a hazardních her. Ten zákon v současné době však už neplatí a kasina můžou být otevřena i během dne státního smutku.

Jinak podoba státního smutku není dále regulována. Vláda může doporučit konkrétnější podobu daného dne a specifikovat přesně. Ke státnímu smutku se mohou také připojit další instituce i soukromé organizace, které můžou uzavřít provoz, či jinak projevit státní smutek.

V tento den tak často zavírají například divadla, muzea a další zábavné podniky. A ze zákona to už sice povinné není, ale často zavírají i kasina a herny. Stejně tak se k projevům státního smutku přidávají média, rozhlasová i televizní, účast projevuje i tisk či online media.

Státní smutek 3. února 2020

V pondělí 3. února byl státní smutek držen za zemřelého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu, který nečekaně zemřel 20. ledna 2020. Jako předseda Senátu patřil k nejvyšším představitelům českého státu a spekulovalo se o tom, že mu bude uspořádán státní pohřeb. To rodina ale odmítla, takže vláda pouze rozhodla o uctění jeho památky státním smutkem.

Vyhlášení státního smutku je jeden z nejvyšších projevů úcty českého státu k veřejným činitelům. Mezi další projevy patří uspořádání státního pohřbu či pohřbu se státními poctami. Pro uctění zesnulých (a nejen veřejných činitelů) se také můžou rozeznít poplašné sirény. V poledne 3. února se ozval souvislý nepřerušovaný tón v délce 140 sekund.

Další poctou je také udělení státního vyznamenání in memoriam. Prezident Miloš Zeman se vyslovil, že Jaroslavu Kuberovi posmrtně udělí Řád Bílého lva, nejvyšší státní vyznamenání. Manželka zesnulého toto vyznamenání ovšem odmítla.

Dny státního smutku v ČR od roku 1989

14. září 2001 uctění obětí teroristických útoků 11. září 2001
5. ledna 2005 uctění obětí zemětřesení v jihovýchodní Asii
8. dubna 2005 den pohřbu papeže Jana Pavla II
17.–18. dubna 2010 uctění obětí havárie Tu-154 u Smolenska
21.–23. prosince 2011 uctění památky prezidenta Václava Havla
12. října 2019 den pohřbu zpěváka Karla Gotta
3. února 2020 uctění památky předsedy Senátu Jaroslava Kubery

(foto: Tiitus Saaristo on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 3.7]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *