Prezidentské volby

V lednu proběhnou prezidentské volby, ty se konají ve dvou kolech a můžete v nich volit z 8 kandidátů. Z těchto voleb vzejde následník Miloše Zemana s mandátem na dalších pět let. Jak volit svého nového prezidenta?

KDY volit – 2 kola prezidentské volby

 • První kolo: pátek 13. ledna 14:00 – 22:00, sobota 14. ledna 8:00 – 14:00, vyhrává kandidát, který získá nadpoloviční podíl hlasů.
 • Druhé kolo: pátek 27. ledna 14:00 – 22:00, sobota 28. ledna 8:00 – 14:00, postupují dva kandidáti s nejvíce hlasy, vyhrává ten s nadpoloviční většinou.

KOHO volit – 9 kandidátů

 1. Pavel Fischer, senátor Parlamentu České Republiky, 57 let, Praha, bez politické příslušnosti, navržen senátory,
 2. Jaroslav Bašta, poslanec, 74 let, Praha, SPD, navržen poslanci,
 3. KANDIDÁT ODSTOUPIL (Josef Středula, předseda ČMKOS, 55 let, Praha, bez politické příslušnosti, navržen senátory),
 4. Ing. Petr Pavel, M.A., generál ve výslužbě, 61 let, Černoušek, bez politické příslušnosti, navržen občany,
 5. prof. MUDr. Tomáš Zima, Dr.Sc., profesor vysoké školy, lékař, 56 let, Praha, bez politické příslušnosti, navržen senátory,
 6. prof. Ing. Danuše Nerudová, Ph.D., ekonomka, vysokoškolská pedagožka, 44 let, Kuřim, bez politické příslušnosti, navržena občany,
 7. Ing. Andrej Babiš, poslanec, 68 let, Průhonice, ANO 2011, navržen poslanci,
 8. PhDr. Karel Diviš, výkonný ředitel IT firmy, 46 let, Praha, bez politické příslušnosti, navržen občany,
 9. MUDr. Bc Marek Hilšer, Ph.D., vysokoškolský učitel, senátor, 46 let, Praha, “Marek Hilšer do Senátu”, navržen senátory.

JAK volit – volební lístky

Volba prezidenta je dvoukolová a volí se většinových způsobem. Na rozdíl od voleb do Poslanecké sněmovny, které mají poměrný volební systém. Podobně jako český prezident se volí také například do Senátu nebo prezident ve Francii.

Jak tedy volit? Volí se ve volebních místnostech a volí se vhozením obálky s vybraným kandidátem na volebním lístku. Volební lístky dostanete do schránky nejpozději 3 dny před konáním voleb nebo si je můžete vyzvednout ve volebních místnostech. Volí se osobně a prezident se volí ve dvou kolech.

V první kolem můžete vybírat z osmi kandidátů. Vybraného vkládáte do obálky a obálku poté do volební urny. V první kole vyhrává kandidát, který získá nadpoloviční většinu hlasů. Pokud žádný takový kandidát není, tak se za dva týdny bude konat druhé kolo, kam postupují dva kandidáti s největším počtem hlasů. V druhém kole vybíráte tedy ze dvou kandidátů, opět vybraného vkládáte do obálky a tu poté do volební urny. Vyhrává kandidát, který získá nadpoloviční většinu hlasů.

 • Hlasovací lístky jsou doručeny na adresu trvalého pobytu, nejpozději 3 dny před konáním voleb.
 • Volí se osobně a volič se musí prokázat osobním dokladem: občanským průkazem, nebo cestovním, diplomatickým či služebním pasem České republiky.
 • Pokud volíte mimo volební okrsek svého trvalého bydliště, můžete si vyřídit tzv. volební průkaz, ten předkládáte ve vybrané volební místnosti spolu s dokladem totožnosti. Zažádat o volební průkaz můžete do 6. 1. do 16:00 (elektronicky) a do 11. 1. osobně na úřadu v místně trvalého bydliště.
 • Po předložení dokladů je volič odškrnut ze seznamu voličů a od volebního komisaře dostanete prázdnou obálku.
 • Za plentou vyberete z volebních lístků svého kandidáta, volební lístek nijak neoznačujete, vložíte ho do prázdné obálky a tu poté hodíte do volební urny.
 • Hlasovat můžete i do přenosné volební schránky a to ze zdravotních či jiných závažných důvodů. O toto je ale nutné požádat, žádat je možné i v den voleb.

KDE volit – volební místnosti

Volby probíhají ve volebních místnostech. Ty slouží pro praktické provedení volby a jsou určovány na místní úrovni. Volební místnosti stanovuje starosta obce a před volbami (15 dnů před konáním voleb) je povinnen je zveřejnit. Volební okrsky a volební místnosti se ovšem příliš nemění, tradičně jsou tyto místnosti umístěny v objektech, které vlastní obec. Tedy ve školách, v kulturních domech a podobně.

Pokud si nejste jistí, kde je vaše volební místnost, tak informace byste měli najít na úřední desce své obce. Tyto informace bývají také uváděny na www stránkách obce a na jiných informačních kanálech. Také je můžete zkusit vyhledat na

(foto: Element5 Digital on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *