Kdy je Halloween

Halloween máme spojený především s americkou kulturou a v Česku ho moc neslavíme. Americký Halloween známe ale hodně z televize, můžete ho vidět ve filmech, v seriálech, čteme o něm v knížkách i v časopisech. Všechny ty kostýmy a sladkosti a dýně… Přitom ale Halloween jako takový není jen o tom.

A hlavně věděli jste, že takových Halloweenů se slaví po světě hned několik? Společné mají jedno: důležití jsou ti, co jsou už mrtví, a vždycky je to na podzim, na konci října nebo na začátku listopadu.

Každá ta oslava je jiná, ale přitom všechny mají stejný účel. Americké oslavy jsou spíš veselejší, ať už ty severoamerické nebo mexické. Zatímco v Evropě si mrtvé připomínáme až v listopadu a to spíše důstojněji. V Česku nosíme svíčku na hroby a vzpomínáme na mrtvé příbuzné. To ale až na Dušičky, 2. listopadu. Měli bychom vůbec slavit i Halloween o dva dny dříve?

Kdy je Halloween 2023?

Halloween jako americký svátek slaví v USA 31. října. Halloween letos připadá na úterý 31. října. Je to hned po víkendu a státním svátku 28. října a také po podzimních prázdninách dětí školou povinných.

Tento den si připomínají také v dalších anglosaských zemích jako předvečer Všech Svatých. Samotný název Halloween je odvozen od „All Hallow Even“. Tento den je oslavován radostně jako připomínka na již zesnulé. Halloween se takto slaví v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii a na Novém Zélandu.

Američané slaví Halloween rádi a ještě raději se u něj tak nějak bojí. Vypráví si strašidelné historky, navštěvují strašidelná místa, pouští si lehce strašidelné filmy i horory.

Kde všude se ještě slaví den spojený s mrtvými?

Den spojený se zesnulými příbuznými nebo přáteli se oslavuje nejen v Americe a anglicky mluvicích zemích ale i v dalších částech světa. V Mexiku se například slaví Den Mrtvých, který připadá na 31. října, 1. listopadu a 2. listopadu. Je to období oslav a rodinných setkání. Před pár lety se tyto oslavy staly zápletkou i v animovaném filmu Coco a mexické oslavy Dne Mrtvých jsou zapsané dokonce na listu UNESCO kulturního dědictví.

Jak souvisí Halloween s českými Dušičkami?

V českých zemích slavíme své zesnulé v rámci Všech svatých 1. listopadu a na Dušičky 2. listopadu. Cíl Dušiček a Halloweenu je v podstatě ten samý, oslavit zesnulé příbuzné. Jen v anglosaských zemích se vžil tento den na 31. října a se zábavným podtextem, zatímco v kontinentální Evropě se slaví více Všichni svatí. V mnoha evropských zemích je právě 1. listopad slaven i jako státní svátek, volno mají například na Slovensku nebo v Rakousku.

Země, kde je Všech svatých státní svátek: Belgie, Finsko, Francie, Itálie, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko

On ostatně 1. listopad byl oslavován jako den mrtvých už během evropské pohanské minulosti, v roce 837 pak papež Řehoř IV. přijal pohanský svátek i jako církevní záležitost pro připomenutí zesnulých. V minulosti i u nás chodily průvody strašidelných masek, v dnešní době je ale tento svátek vnímán spíše jako důstojné a klidné připomenutí zesnulých blízkých. Chodíme na hřbitov, zapalují se svíčky a zdobí hroby.

Jak oslavit Halloween?

Vlivem globalizace a přenosu americké kultury se ovšem i u nás začíná Halloween slavit podobně jako v Americe. Tedy v kostýmech, s dýňovým laté v ruce a na večírku 31. října. Pořádají se halloweenské párty a už i v Česku se převlékáme občas do kostýmů.

A není na tom nic špatného. Však každý se rád alespoň trošku bojí a kostýmy nebo sladkosti taky nejsou nic skandálního, co bychom měli zavrhovat.

Jak oslavit Halloween správně po americku? Je nutno říct, že americký svátek Halloween je hodně komerční, hodně veselý, trošku strašidelný a postupem času během Halloweenu už ani nejde o mrtvé příbuzné. To ale neznamená, že ho Američani neslaví rádi. K pravému Halloweenu tak patří vše, co jste kdy viděli ve filmu:

  • převleky, trošku strašidelné, ale rozhodně to není podmínkou,
  • výzdoba ze záhrobí, plná kostí a lebek a slizu a pavouků,
  • strašidelné domy, pavučiny a duchové,
  • soutěže o nejlepší masku i nejlepší výzdobu,
  • hry a strašení,
  • strašidelná hudba i filmy,
  • vše pumpkin spice, neboli vše s příchutí dýňového koření, což je troška skořice, zázvoru a kardamomu,
  • dýně, kam se podíváš,
  • a k tomu hora svíček i světýlek všech barev,
  • kořeněný punč a spousta sladkostí,
  • trick-and-treat neboli koleda
  • a hlavně si nezapomeňte upéct nebo uvařit nebo vypít cokoliv s příchutí dýně!

(foto: Toa Heftiba on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *