Halloween, Všech svatých a Dušičky. Co se kde slaví a proč? A proč vlastně nic z toho není v Česku státní svátek, když všude okolo mají volno?

Kdy se vlastně slaví ti mrtví?

 • 31. října 2019 Halloween
 • 1. listopadu 2019 Všech svatých
 • 2. listopadu 2019 Dušičky

Všechny tyto tři dny spolu dost souvisí. Oslavují a připomínají mrtvé, známé i neznámé, v rámci církevních i pohanských tradic.

Halloween je den před Všemi svatými. Halloween se slaví jako All Hallows’ Eve, tedy jako předvečer. Bylo to dáno židovskou tradicí, kde nový den začíná se západem slunce předchozího dne. Tuto tradici drželi už Židé během starého Říma, večer Halloweenu se poté začal slavit v Irsku a z Irska se rozšířil i do dalších anglosaských zemí. Dneska je Halloween známý díky globalizaci po celém světě a v posledních letech se slaví i u nás.

Také si přečtěte: Kdy a jak se slaví Halloween

Všichni svatí byl také pohanský svátek, je to den, kdy se připomínali světci a mučedníci. Do křesťanské kultury byl tento den začleněn až v 7. století. V dnešní době se Svatí slaví v římskokatolické i pravoslavné církvi, v mnoha zemích je tento den státním svátkem a dnem volna.

Dušičky jsou pak svátek, který pamatuje na všechny zesnulé, nejen ty svaté. Na Dušičky 2. listopadu si připomínáme zesnulé příbuzné a blízké osoby. Mezi tradice patří návštěva hřbitova a ozdobení hrobů, v Česku se pokládají věnce a květiny a zapalují se svíčky.

Proč není na Dušičky svátek

Všichni svatí a Dušičky jsou původně pohanské dny pro uctění mrtvých. V českých zemích je slavili Keltové a další pohanské národy. A teprve poté byly tyto dny přijaty jako křesťanské oslavy. Během první československé republiky byl 1. listopad slaven jako státní svátek a den volna, dle zákona č. 65/1925 Sb., a po válce také podle zákona č. 248/1946 Sb.

Během socialismu byly ale oslavy křesťanských dnů jako státních svátků významně omezeny. Zákonem 93/1951 Sb. byly stanoveny pouze tři dny jako státní svátky: konec války jako 8. květen, Cyril a Metoděj 5. července a svátek Československa 28. října. Další dny pak byly označeny za dny klidu: Nový rok, Velikonoční pondělí, svátek práce 1. května a 3 vánoční svátky. Všichni svatí jako státní svátek byly tímto zrušeny.

Po pádu komunismu se objevily v devadesátých letech iniciativy tento svátek obnovit. To se ale povedlo pouze na Slovensku, v Česku nebyl zatím den Všech svatých 1. listopadu za státní svátek přijat. Stejně tak nejsou svátkem a dnem volna ani Dušičky. V Česku se tak tyto dny sice slaví, ale návštěvu na hřbitově si necháváme na víkendy nebo na 28. října, což je státní svátek a den volna, který letos připadne na pondělí.

Dušičky pak letos připadají na sobotu, takže pokud se chystáte na hřbitov zapálit svíčku babičce či dědečkovi, tak můžete o víkendu.

Kde je Všech svatých státní svátek?

Tento den slaví jako den volna a státní svátek: Belgie, Finsko, Francie, Itálie, Litva, Lucembursko, Maďarsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a také některé spolkové země v Německu (Bádensko-Würtembersko, Bavorsko, Severním Porýní – Westfálsko, Rýnsko – Falcko, Sársko a Durynsko). V Rakousku a na Slovensku navíc platí zákon o zavřených obchodech, takže v tento den si tam ani nenakoupíte.

Kdy jsou podzimní prázdniny?

Děti školou povinné se navíc koncem října můžou tradičně těšit na podzimní prázdniny. Ty bývají spojené s volnem na 28. října. Díky tomu, že výročí samostatného Československa je letos v pondělí, se děti můžou těšit na super dlouhý víkend. Podzimní prázdniny budou v úterý a ve středu.

 • 26. října 2019 sobota – víkend
 • 27. října 2019 neděle – víkend
 • 28. října 2019 pondělí – státní svátek
 • 29. října 2019 úterý – podzimní prázdniny
 • 30. října 2019 středa – podzimní prázdniny
 • 31. října 2019 čtvrtek – Halloween
 • 1. listopadu 2019 pátek – Všichni svatí
 • 2. listopadu 2019 sobota – Dušičky

Také si přečtěte: Kdy mají děti školní prázdniny

(foto: Thomas Dumortier on Unsplash)

Neváhejte sdílet: