Den svatého Patrika

Při správné oslavě byste na sobě měli mít něco zeleného, hojně pít a tancovat. A pít můžete nejlépe zelené pivo. Proč se vlastní slaví svatý Patrik? Na úvod je nutno říct, že Patrika u nás tradičně neslavíme, je to podobně importovaný svátek jako třeba Valentýn. Jen tedy o něco málo méně komerční, ale o to víc plný alkoholu. Však víte, prostě Irové nejsou žádná ořezávátka.

Svátek svatého Patrika se tradičně slaví v Irsku i v Severním Irsku, na ostrově Montserrat a v kanadské provincii Newfoundland a Labrador. Den připadá na 17. března, což je den smrti svatého Patrika (umřel na konci pátého století). Původně se přitom den svatého Patrika slavil jako křesťanský svátek a navíc jeho barvou byla modrá. No dneska by to nemohlo být dále od této pradávné tradice. Na svatého Patrika se hodně pije, jí, nosí se zelená a rozhodně se nemodlí v koutě kostela. A hlavně neslaví se Bůh, ale celé Irsko.

  • Svatý Patrik – 17. březen 2024 (neděle)

Kdo byl svatý Patrik

Lepší začít tím, kdo je Patrik dnes. Je to patron celého Irska. Symbolem svatého Patrika i celého Irska je poté zelená a trojlístek. Proto byste taky rozhodně měli v tento den nosit zelenou a možná i něco zeleného sníst a vypít.

Původně svatý Patrik ale nebyl nějak veselý chlapík, byl to křesťanský duchovní, který pomáhal šířit křesťanskou víru na území Irska. Symbolem mu byl právě onen zelený trojlístek, který využíval jako symboliku boží trojjedinosti: Otce, Syna a Ducha Svatého. Což je nejspíše jen legenda, ale jako symbol je trojlístek prostě hezký.

Patrik je pro Irsko velmi významnou historickou osobností. Den svatého Patrika je slaven i jako státní svátek (v Irské republice). 17. březen je plný veselých a bujarých oslav, které se často neomezují jen na tento den, ale můžou trvat i celý týden. Pokud 17. březen a den svatého Patrika připadne na neděli nebo na velikonoční týden, často jsou tyto bujaré a velmi světské oslavy posunuty na jiné dny. Irsko je tradičně hodně katolická země a přece si nebudou kostelní rozjímání kazit světskou veselicí. A naopak, přece si nebudou zelené pivo kazit velikonočním půstem.

Proč se svatý Patrik slaví i po celém světě

I když je Patrik vlastně hlavně irským patronem, tento den si často připomíná celý svět. Lidé bujaře slaví nejen v Irsku, ale také v severoamerických zemích, v Austrálii nebo ve Velké Británii. Je to dáno tím, že v těchto zemích je velmi silná irská menšina, která si přinesla při emigraci svátek s sebou. A tak i v Americe a po celém světě oslavují “svátek opilců” a nosí jednou v roce zelenou barvu.

Jak oslavit svatého Patrika

  • Základem pořádné oslavy je mít na sobě něco zeleného. Můžete být umírnění nebo jít all-in. Každopádně, jestli nebudete mít na sobě něco zeleného, může vás kdokoliv kamkoliv a nejčastěji do zadku štípnout. No jo, je to infantilní, ale tak co už.
  • Taky byste si měli dát něco zeleného k jídlu. Možná hrachovou polévku. A nebo raději zelené těstoviny, které byly udělány speciálně právě pro svatého Patrika. Se špenátem, jak jinak. A jako zákusek matcha zmrzlinu. Která je krásně zelená a navíc chutná o dost líp, než si teď myslíte.
  • Zelená na tričku, zelená v břísku, tak to ještě spláchněte zeleným čajem. Ten se nabízí nejvíc, ale v dnešní době si můžete koupit i zelené pivo. A jestli vám bude chutnat, tak zelené pivo tady bude znovu na Velikonoce.
  • A naprostou nezbytností je pak vyrazit do irské hospody. Nejlépe někde v Irsku. Což asi neklapne, tak si alespoň dejte něco irského k pití. Jamesona, Bailey’s, Guiness. Tak alespoň to zelené pivo si dejte.
  • Doma s dětmi můžete upéct zelené matcha sušenky, zní to jako nic moc, ale když nikomu neřeknete, že to je s matcha, tak chutnají docela dobře. Uvařit si můžete samozřejmě špenát, hráškovou kaši a nezapomeňte na brokolicovou polívku. Nebo alespoň zkuste plesnivý sýr?
  • A pokud věříte spíš na svatého Patrika věrozvěsta a šiřitele křesťanství s trojlístkem v ruce, tak vždycky si můžete zajít do kostela.

(foto: Eyestetix Studio on Unsplash)

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

By hb

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *