Ženy by se měly slavit kdykoliv, květinou a čokoládou neurazíte nikdy. A snad už jsme i za tím klišovitým: „co jsi zase kde udělal“. Že se mi musíš omlouvat a nosit domů kytky. A kdyby náhodou, tak v květnu se můžete klidně vymluvit na blížící se Den matek.

On vůbec ten první půl rok v roce je ženských svátků plný. V únoru slaví zamilovaní sv. Valentýna, v březnu se nosí karafiát k Mezinárodnímu dni žen. Na konci března část světa slaví Den matek, aby ho ta druhá část světa oslavila pak ještě v květnu. A do toho by se nemělo zapomenout na pomlázku na Velikonoce a hned potom na pusu prvního Máje. Prostě kdo si hledá, domů kytku může donést ke kdejaké příležitosti.

Den matek tradičně připadá na druhou květnovou neděli, ale v některých zemích se slaví i dříve během jara. V České republice se Den matek slaví až po roce 1989, po pádu komunismu, a to druhou květnovou neděli, tedy 10. května 2020.

Proč se ale slaví den matek?

Den matek patří spíše k anglosaským svátkům, v Česku nemá moc tradici, u nás se spíš vždycky slavilo MDŽ. Na druhou stranu právě MDŽ má značně pochroumanou pověst tím, jak byl Mezinárodní den protlačován jako svátek žen za socialismu. MDŽ má tak dnes spíš takovou pachuť a mnozí tento den prostě záměrně ignorují.

Oproti tomu je Den matek nevinný jak okvětní plátek růží, co mámě donesete, až si na ni v květnu vzpomenete. A není vlastně důvod, proč si i tento rok na Den matek nepřipomenout, že máma si všechny dárky, čokolády a květiny zaslouží.

Předchůdce dnešního Dne matek se slavil už v 16. století jako tzv. Mateřská neděle. V tento den dostávali sloužící volno, aby mohli navštívit své matky. Neděle matek připadala na předvelikonoční období a slavila se čtvrtou postní neděli. Ostatně toto datum zůstalo ve Velké Británii dodnes.

V USA se Den matek začal slavit až na začátku 20. století. Tradice vznikla v roce 1907 jako vzpomínka na Annu Marii Reeves Jarvisovou. Ta bojovala za práva žen a matek během americké občanské války. V Československu den matek prosazovala Alice Masaryková. Ta byla dcerou našeho prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, poprvé se den matek slavil za první republiky v roce 1923.

Kdy je den matek?

Tradičně se den matek slaví druhou květnovou neděli. Letos to připadá na 10. května. V tento den se den matek masivně slaví v USA, v Kanadě, v řadě zemí Evropské unie a také v České republice a na Slovensku.

Den matek po celém světě:

  • 9. února 2020 (druhou únorovou neděli): Norsko,
  • 8. března (jako MDŽ): Rusko a další státy bývalého sovětského bloku, jako například Bulharsko a Rumunsko,
  • 22. března 2020 (čtvrtou postní neděli): Velká Británie a Irsko,
  • 21. března (den jarní rovnodennosti): arabské státy v severní Africe a na Blízkém východě,
  • 3. května 2020 (první květnová neděle): Maďarsko, Portugalsko, Španělsko a další,
  • 10. května 2020 (druhá květnová neděle): většina států světa, včetně USA. Česka a Slovenska,
  • 31. května 2020 (jako pátou květnovou nebo první červnovou neděli): Švédsko, Francie a některé další frankofonní země,
  • další různá data mají různé země po celém světě.

(foto: The HK Photo Company on Unsplash)

Neváhejte sdílet: